Zengin olur garipler iftarı

Gariplerle bu ramazanda da sarılıp kucaklaşıldı

Ağa Camii ve Orhan Cami’den yükselen ezanlarla birlikte oruçlar beraberce açıldı, iftardan sonra bereket ve şükür duaları edildi, bayram hediyesi diş kirası tek tek zarflarla iftara katılan dostlara dağıtıldı… Bir Adapazarı geleneği yine yaşatıldı ve gariplerle bu Ramazan’da da sarılıp kucaklaşıldı.

Adapazarı’nın geleneksel “Garipler İftarı”nın 24’üncüsü her yıl olduğu gibi bu yıl da Sait Tanış Kültür Merkezi’nin bahçesinde yapıldı.

“Garipler İftarı”nın evsahipleri olan 140’tan fazla Adapazarlının bu iftarı düzenleyenlerle birlikte oruçlarını açtığı çok özel geceye Sakarya Gazeteciler Birliği Başkanı Zeki Aydıntepe, Sağlık-Sen Başkanı Abdullah Sönmez, gazeteci Hasan Coşkun, Şadi Tanış, Nedim Paker, Rahmi Sak, Erol Girişken, Vedat Ünsal, Hasan Sayar, Ömer Yaşar, Hayrettin Hacıbektaşoğlu ve Cihat Zafer de katıldı.

İftar sohbetinde gecenin anlamını ortaya koyan bir konuşma yapan Cihat Zafer, bundan tam 24 yıl önce Şenol Morgül, Yaşar Kıratlı, Rahmi Sak, Dr. Sadık Canlı, Selahattin Şimşek, Şaban Üstüner gibi isimlerin başlattığı Garipler İftarı’nın Şadi Tanış, Rahmi Sak, Hasan Sayar başta olmak üzere vefalı Adapazarlıların himmeti ve gayretiyle devam ettiğini söyledi.

Garipler İftarı’nın her geçen gün daha da anlamlı hale geldiğini belirten Cihat Zafer;  “Garipler mi yoksa biz mi daha garip durumdayız? Paylaşmayı, yardımlaşmayı unutmayalım. Sarp yokuş namaz kılmakla, oruç tutmakla aşılmaz. Beled Suresini daha çok okumalıyız. Köle azad etmek, yani insanı özgürleştirmek, yetimi korumak, açları doyurmak Kuran’ın emri. İmkânlarımız arttı. Peki insanlığımız? Yoksulluk ve özgürlük dünyanın değişmeyen gündemi. Bugün var yarın yokuz. Önemli olan hayırla anılmak. Selahaddin Şimşek iftarını Garipler İftarıyla birleştirdik. Neydi özellikleri? Dindarlıkları, cömertlikleri ve insan sevgileri. Hayatlarını Adapazarı’nın bir iyilik adası, bir insanlık adası olması için harcayan Selahaddin Şimşek, Dr. Sadık Canlı, Şenol Morgül, Yaşar Kıratlı, Şaban Üstüner artık aramızda değil. Selim Gündüzalp geçen Ramazan bizimleydi, bu yıl o da aramızda değil. Onların hayır hasenatı, iyilikleri meyve vermeye devam ediyor. İyiliği çoğaltalım, dünya malı için, çıkar ve menfaat için, siyaset için, iktidar için birbirimizi kırmayalım, ahiretimizi heba etmeyelim. Arkamızda bir Fatiha okuyacak dostlar bırakalım” diyerek “Garipler İftarı”nı başlatanlara ve bayram öncesi gariplerin ihtiyaçlarını karşılayan, diş kiralarını unutmayan, bu güzel geleneği maddi ve manevi katkı sağlayarak sürdürenlere teşekkür etti.

Şadi Tanış, Abdullah Sönmez, Nedim Paker, Rahmi Sak, Erol Girişken, Vedat Ünsal, Hasan Sayar, Ömer Yaşar, Hayrettin Hacıbektaşoğlu, Engin Gündoğar, Serhat Demirel, Yavuz Üstüner, İsmail Akcan, Hasan Coşkun ve Cihat Zafer’in iftar sonrası sohbetinde Zeki Aydıntepe yaptığı konuşmada, bu güzel iftar geleneğini başlatanlarla, Selahaddin Şimşek, Dr. Sadık Canlı ve Selim Gündüzalp ile ilgili hatıralarını anlattı.

Şadi Tanış’ın “Bu insanların ortak özelliği, kendilerine zarar verme pahasına toplum için iyi şeyler yapmalarıdır” dediği iftar sonrası sohbet Eczacı Engin Gündoğar’ın “Başkaları için isterken kendileri için istiyor gibi istediler. Kendilerinden verirken de sanki kendileri vermiyormuş gibi kendilerini gizlediler” sözlerinin üzerine, Hasan Sayar’ın yaptığı anlamlı dua ile son buldu.

24 yıl önce Yenicami’deki Asmaaltı kahvehanesi müdavimi hayırseverlerin “Zenginler zenginleri iftara çağırıyor. Garipleri de biz çağıralım” diyerek ayran ve pide ile başlattığı, tamamı hayırseverlerin katkısıyla sunulan sıcak çorbalar, Adapazarı’na has içli ramazan pideleri, etli yemekler, pilav, tatlı ve hediyelerin yanısıra diş kirası bayramlıklarla her yıl zenginleşen “Garipler İftarı”nda bu yıl da oluşan kardeşlik havası içinde Selahaddin Şimşek, Dr. Sadık Canlı, Şenol Morgül, Yaşar Kıratlı, Şaban Üstüner ve Selim Gündüzalp hayır dua ile yad edildi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x