Yıkımına Kara Verilen Camide Son Cuma kılındı

#ferizlide.com: Ferizli Sinanoğlu mahallesinde 1982 yılında ibadete açılan Kösekapı camisinin yıkımına karar verildi.

Cami 99 depreminde kısmi olarak zarar görmüştü. Yapılan incelemeler ve analizler sonucunda tehlike arz ettiğinden yıkımına karar verildi.

Kararın ardından bugün son Cuma namazı kılınarak ibadete kapatılan ve yakın gelecekte yılıp yerine yenisinin inşa edileceği caminin dernek sözcüsü Murat Yaylaoğlu “diyanetin gözetiminde Sakarya Üniversitesi mühendislik fakültesinden gelen 2 Yüksek mühendisin yaptığı incelemeler sonucu tutukları 45 sayfa rapor neticesinde yıkım kararı verildi” diye ifade etti.

İlgili raporun sonuç kısmı ise şu şekilde:

“SONUÇLAR ve ÖNERİLER

Sakarya İli. Ferizli İlçesi Sinanoğlu mah. Köse Kapı Cad. adresinde bulunan ve Tapuda 115 Ada, 4 Parsel de kayıtlı olan camii olarak kullanılan zemin + 2 normal katlı betonarme binanın, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği – 2018’e göre; yapılan. Doğrusal Elastik Mod Birleştirme Yönteminin kullanılmasıyla yapılan deprem performans analizleri sonucunda, DD2 (50 yılda aşılma olasılığı %10 olan şiddetli depremler) için hedeflenen kontrollü hasar (KH), performans düzeyini sağlamadığı, bina performansının Göçme durumu olduğu görülmüştür. Bu çalışmada incelenen, camii olarak kullanılan, Türkiye Bina Deprem Yönetmeliği – 2018 de BKS2 olarak sınıflandırılan cami binaları için belirlenen performans şartlarını sağlamadığından, bu binanın ibadethane(Camii) binası olarak kullanılması teknik açıdan risklidir. Mevcut betonarme taşıyıcı sisteminin düzensiz olduğu ve mevcut beton dayanımının çok düşük olması nedeniyle binanın güçlendirilmesinin ekonomik açıdan uygun görülmemektedir. Binanın yıkılıp yeni deprem yönetmeliğine uygun olarak projelendirilip yeniden yapılması daha uygun olacaktır.

 29 Kasım 2019”

Bu rapor gereği yıkımına karar verilen Camide bugün son hutbeyi Ferizli müftüsü Bedri Sinan Yazıcı okudu ve son cumayı da o kıldırdı.

Cuma namazına Ferizli belediye başkanı İsmail Gündoğdu ve belediye meclis üyeleri de iştirak ettiler.

Müftü Yazıcı caminin yıkımıyla ilgili cemaate bilgi verdi ve yenisinin en kısa sürede yapılarak ibadete açılması için duada bulundu.

Bir Yorum

  1. Kösekapı cami derneği yönetimi Zeki Türüt, Yahya yağcı, Murat Yaylaoğlu, Yunus çelebi, Harun Memiş son Cuma namazına camimize iştirakte bulunan sayın ilçe müftümüz sayın Ferizli belediye başkanımız, mahalle sakinlerimiz ve misafirlerimizin katılımı ile bereketlendi. Sizin nezdinizde kösekapı cami derneği yönetim kurulu adına herkeze ayrı ayrı teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu