“Yerli ve Milli” olmadıklarını görüyoruz

“Yerli ve Milli” olduklarından bahsedenlerin yerli ve milli olmadıkları görüyoruz.

Azize Çeroğlu; Halen yerli ve milli olmaktan bahsedenlerin 120 yıllık tarihi geçmişi yok saymalarını anlamakta zorlanıyoruz dedi.

CHP Kadın Kolları Başkanı Azize Çeroğlu, konuşmasına, Direnişimize destek veren sivil toplum örgüt yöneticilerimiz, değerli basın emekçileri, emniyet güçlerimiz ve değerli yoldaşlarım diyerek başladı.

Sevgili Sakaryalılar, Bu hafta Adapazarı treni Adapazarı garına gelecek eylemimizin 7. Haftası 15 gün önce sözlerime Ankara’daki tren faciasında kaybettiklerimiz için baş sağlığı dileyerek başlamıştım.

Sonraki hafta bir gece yarınsında alt yapı oluşturulmadan 10 gün içinde özelleşen şehrimizin milli serveti ve savunma sanayinin bel kemiği olan Tank Palet fabrikası ve çalışanları adına başsağlığı dilemiş ve Sakarya’dan alınan değerler karşısında hak arayışı içinde olanlara gar meydanı ev sahipliği yapacak demiştim. Öylede oldu.

Geldiler ama keşke sıra kendilerine gelmeden önce gelebilselerdi.

Biz Sakarya kadınları olarak bu işin buraya geleceğini, Sakarya’nın uç kalesinin Adapazarı garı olduğunu biliyoruz.

Tank Paletin uğradığı akıbete uğratmamak adına yedi haftadır çoluk çocuğumuzu bırakıp, yağmur çamur demeden ilçelerimizden koşarak geliyoruz.

Niçin toplanıyoruz?

Kuşatılan ve satılarak birilerine peşkeş çekilmek istenen şu arkamızdaki 120 yıllık tarihi Adapazarı garı eski çancılılığa diye, Şehrin merkezinden binilip yine İstanbul şehrinin kadar gidilebilsin diye.

Adapazarı gar ı Sakarya’nın uç kalesidir dedim ya. Bu nedenle bu kuşatılmışlığa 2018’e kadar direne direne geçit vermedik.

Bu uğurda mücadele eden, binlerce imza toplanmasına emek veren her keze bir kez daha teşekkür ediyor, kaybettiklerimize rahmet diliyorum.

Diyorum ki; Dün meydanları Tank Palet için dolduran işçi, emekçi, memur kardeşlerimizin, keşke tren Adapazarı garına girmeyi bıraktığı

günde aynı tepkiyi gösterebilseydik. Gösteremedik hala da gösteremiyoruz.

Neden mi?

Etrafımıza baktığımızda anlayabiliriz. Tepkisiz kalmaya ve hakkımız olanı istemeye devam etmediğimiz sürece nasıl ki bir kararname ile Tank Palet gitti ise yine bir gece kararnamesi ile Adapazarı garının ve Vagon fabrikasının gitmeyeceği ne malumdur.

Halen yerli ve milli olmaktan bahsedenlerin 120 yıllık tarihi geçmişi yok saymalarını anlamakta zorlanıyoruz dedi.

Sizleri anlamak ve bu halkı mücadelemizde sizleri yanımızda görmek istiyoruz. Haftalardır talebimize ses alamadık. Bizler yineliyoruz.

Değil 7 hafta 77 hafta da olsa siyaset üstü gördüğümüz ulaşımdan da öte tarihle bağlantımız olan bu garın ranta ve yandaşa peşkeş çekilmesine izin vermeyeceğiz.

Bizler inanç dirençle Adapazarı ekspreslerinin Adapazarı garına yeniden gelinceye kadar tek başımıza da kalsak ta bu meydanda olmaya devam edeceğiz.

Bu kararlıkla herkesi selamlıyoruz dedi..

Eyleme CHP PM üyesi Ayça Taşkent, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, Sakarya Yazarlar ve Şairler derneği üyeleri ve CHP İlçe başkanları katıldılar.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x