‘yerli Otomobilde Öncelik Bursa’nın mış…

#ferizlide.com

Basında yer alan açıklamalara göre, Uzun yıllardır Sakarya’da kurulması için çalışmalar yapılan ‘Yerli otomobil üssü’ için, Bakan Yardımcısından Sakarya’yı üzecek bir açıklama geldi.

Son yıllarda ülkemizin önemli gündem maddelerinden olan ‘yerli otomobilin’ üretilmesi için çalışmalar devam ediyor.

Türkiye’nin Otomobili Girişim Grubu’nun (TOGG) yerli otomobilin tasarımı ve üretimine ilişkin çalışmaları devam ederken, üretimin nerede yapılacağı sorusu yine gündeme geldi. Bilindiği üzere Sakarya’daki siyasiler çeşitli zamanlarda yaptıkları açıklamalarda yerli otomobil üssünün Sakarya’da kurulması için çalıştıklarını ifade etmişlerdi.

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) da konuyla ilgili çalıştaylar ve konferanslar düzenleyerek yerli otomobilin Sakarya’da üretilmesini istemişti. Bir süredir dile getirilmeyen konu, Bilecik’te yeniden gündeme geldi.

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’nin Bilecik’i ziyaretinde gazeteciler yerli otomobil üssünün nerede yapılacağını sordu.

Büyükdede, yerli otomobil çalışmalarının hangi aşamada olduğu sorusu üzerine, “Şu anda yerli otomobille ilgili olan TOGG iyi bir çalışmanın içinde. Başında da çok değerli bir arkadaşımız var sağ olsun. Biz de destek veriyoruz.

Şu anda hızla özellikle Gebze’deki Bilişim Vadisi’nde, orası da Bakanlığımıza bağlı bir kurum, onun 16’ncı katında mühendisler grubu start veriyorlar, yeni başladılar.” ifadelerini kullandı.

ÖNCELİK BURSA’DA…

Şu anda fabrikanın kurulacağı yer ve tesisin büyüklüğünün belirlenmesiyle ilgili sürecin devam ettiğini söyleyen Büyükdede, hazırlıkların hızla ilerlediğini dile getirdi. Büyükdede, fabrikanın Bilecik’te kurulması ihtimalinin olup olmadığı sorusuna, “Şu anda onların bizden talebi daha Bursa’ya yakın bir yerde olmak şeklinde ama Bursa’da da yer bulmakta zorluk var. Yer seçimi hakkı onların, onlara bırakmamız lazım.” yanıtını verdi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x