Yeni Emlak Yasası

Yeni Emlak Yasası 28nci Meslek Komitesi Gündeminde

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Danışmanlık ve Emlak Müşavirliği 28. Meslek Komitesi aylık olağan toplantısını gerçekleştirdi.

Komite üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda gündem maddeleri görüşüldü. Toplantıda komiteye bağlı işyerlerinin yeni emlak yasası ile ilgili bilgilendirilmesi kararı alındı. Komite Başkanı Hüseyin Balta şu bilgileri verdi;

İlgili Makaleler

“5 Haziran 2018 tarihinde taşınmaz ticareti hakkında yönetmelik Resmi Gazete’de yayınlandı. Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında yer alan yeni emlak yasası 2018 ile birçok değişiklik yapıldı.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından hazırlanan yeni yönetmelik maddeleri arasında gayrimenkul satışı sırasında emlak komisyonu hizmet bedelinin yüzde 4’ü geçmeyeceği gibi önemli noktalar yer alıyor. Daha önce taşınmaz satışı sırasında satıcı ve alıcı tarafından ayrı ayrı yüzde 3 komisyon ödenirken yeni yönetmelik ile birlikte bu oran yüzde 2’ye düşürüldü. Alım satım işlemlerinde hizmet bedeli oranı, alım satıma aracılık sözleşmesinde yer alan satış bedelinin KDV hariç yüzde 4’ünden fazla olmayacak. Yeni düzenleme ile emlak ofislerine de bazı şartlar getirildi. Bu şartlar arasında ofislerin Planlı Alanlar İmar Yönetmeliğine göre belirlenen bağımsız bölüm niteliğinde ve net alanının en az otuz metrekare olması gibi noktalar yer alıyor. Ofis içinde idari büro ve kabul yeri ile dosyalama işleminin fiziksel olarak yapılması durumunda arşiv bölümü bulunması şartı da aranacak.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu