Yavuz, Karasu-Kocaali’nin Üzerinden Tankla geçti

#ferizlide.com: Bolu'da bir programdaki konuşmasında Kocaali ve Karasu'nun tüm fındığının bir tank alamadığına değinen AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, "Türkiye 2021 yılından itibaren her ay 6 tank üretecek" dedi.

Bolu’da bir programdaki konuşmasında Kocaali ve Karasu’nun tüm fındığının bir tank alamadığına değinen AKP Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, “Türkiye 2021 yılından itibaren her ay 6 tank üretecek” dedi.

AKPBolu İl Başkanlığı İl Danışma Meclis Toplantısı, yüzlerce partilinin katılımıyla gerçekleştirildi. Toplantıya AKP Genel Başkan Yardımcısı  Ali İhsan Yavuz, Tarım ve Orman Bakan Yardımcısı Fatih Metin, AKP Bolu Milletvekilleri Fehmi Küpçü ve Arzu Aydın katıldı. Açılış konuşmasını AKP Bolu İl Başkanı Nurettin Doğanay’ın yaptığı toplantıda partililere hitap eden AKP Genel Başkan Yardımcısı  Ali İhsan Yavuz Türkiye’nin 2023 yılına kadar yapacağı önemli projelerden bahsetti. Konuşmasında Cumhuriyet Halk Partisi’ni de eleştiren Yavuz, “Kocaali ve Karasu’nun tüm fındığını toplasak ve gemiyle Almanya’ya göndersek bir tane tank alamıyoruz. Tank o demek. Biz milli savunma sanayimizi yüzde 20’lerden yüzde 70’lere çıkardık. Bu kadar net. Hiç ötesi berisi yok. Türkiye 2021’den itibaren her ay 6 tane o tanktan üretecek. 2021 yılında onun banttan indiğini göreceğiz. 2022 yılında yerli otomobilimizin indiğini göreceğiz” dedi.

“İki nükleer santral demek, her yıl 7.4 milyar dolar doğalgaza para vermemek demek”

2023 yılında nükleer santralin bir kısmının devreye alınacağını ifade eden Yavuz, “Nükleer santral ne demek biliyor musunuz? Nükleer santral demek 1. Lig’den Süper Lig’e çıkmak demek. 2023 yılında bir bölümü açılıyor. Sonra diğer bölümleri, sonra da başka nükleer santrallerin yapımı söz konusu olacak. İki tane nükleer santral çıkardığımız gün Türkiye’nin elektriğinin yüzde 30’unu karşılıyor. Yüzde 30 elektrik karşılamak demek, her yıl 7.4 milyar dolar doğalgaza fazladan para vermememiz demek. Bu para esnafımızın, köylümüzün, çiftçimizin, memurumuzun, işçimizin cebine girecek. CHP gitmesin diye uğraşıyor. Nasıl bu parayı tökezletirim, yeter ki bu para tökezlesin, gitsin, hatta Türkiye’de düşse zarar yok diyecek kadar vahim bir kafa yapısına sahip bir parti var karşımızda. Sayın Cumhurbaşkanımızın dediği gibi tek değişmeyen ana muhalefet partisi. İnşallah bu millet onu da değiştirecek” diye konuştu.

İYİ PARTİ’DEN AÇIKLAMA: KABUL ETMİYORUZ

İyi Parti Sakarya İl Başkanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle: 

“Ak Parti milletvekili Ali İhsan Yavuz’un yaptığı tank ve fındık karşılaştırmasını hayretler içerisinde okuduk. Hatta Acaba yanlış mı anladık diye bir kaç kez okuduk. malesef daha önce bir çok kez şahit olduğumuz gibi zekamızla alay edercesine yapılmış bir açıklama olduğunu gördük. Karasu ve Kocaali bölgesinde fındık üreticiliği ile uğraşan vatandaşlarımızın emeğini hiçe sayan, adeta ülkeye hiçbir katma değer sağlamadığını ima eden bu talihsiz ifadeleri kabul etmiyoruz. Yılda 55 bin ton fındığın üretildiği, ülke ekonomisine en az 137 milyon dolar girdi sağlayan ve bölgenin başlıca geçim kaynağı olan fındığın bu denli önemsizleştirilmeye çalışılmasına itiraz ediyoruz. Her geçen yıl döviz karşısında eriyen fındık taban fiyatlarının çiftçimizi yeterince sıkıntıya soktuğu yetmezmiş gibi, bir de çıkıp yapılan işi, verilen emeği hakir görmek “ boşuna bunlarla uğraşıyorsunuz, bir tank yapıp satarız, sizin sağladığınız katma değeri fazlasıyla sağlarız” demek çiftiye yapılmış en büyük hakarettir. Dünyadaki çikolata üretiminin en önemli ve stratejik hammaddesinin bu derece aşağılanmasına anlam veremiyoruz. Ayrıca en pahalısı 10 milyon dolar olabilecek bir tankın, nasıl bölgede yetiştirilen fındıktan daha kıymetli olduğunu da anlayamadık. Bu hesapları Sn Yavuz’a kim yapıp önüne koyuyorsa, o kişiyi acilen kapının önüne koymasını tavsiye ediyoruz. Sonra ben böyle bir şey söylediysem istifa ederim deyip de istifa etmeyince durum daha karmaşık bir hal alıyor. Ülkede ekonomik kriz nedeniyle milletin canı burnuna gelmişken ve babalar çocuklarını doyuramadıkları için kendini yakarken, iktidar yetkililerinin bu tarz açıklamalarla ülke gündemini meşgul etmek yerine, tahammül edilemez hale gelen geçim sıkıntılarına çözüm bulmalarını bekliyoruz.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu