Yarım Litresi 30 Bin TL’ye Satıldı

#ferizlide.com

Teos Antik Kenti içerisindeki bin 800 yıllık ağacın zeytinlerinden elde edilen yağ ise açık atırma sonrasında yarım litresi 30 bin TL’ye alıcı buldu.

Seferihisar Belediyesi üç yıl önce Türkiye’deki en iyi zeytin yörelerinden birisi durumundaki ilçede yaptığı araştırmalarda, 500 yaş ve  üzerinde 200 zeytin ağacı tespit etti. Özel olarak bakımları yaptırılan ve alanında en iyi olan kişilerin topladığı bu zeytinlerden, Seferihisar Belediyesi Zeytinyağı Fabrikası’nda geleneksel sıkım yöntemleriyle yağ elde edildi. Bunun sonrasında ortaya çıkan tarih kokulu yağlar, ilçede devam eden Tarım Şenliği’ndeki müzayedeyle satıldı.

Yarım Litre Zeytinyağı 30 Bin TL’ye Satıldı

Konuşmalardan sonra gerçekleştirilen müzayede de, 500 yaş ve üzerindeki ‘bilge ağaç’ olarak isimlendirilen ağaçlardan elde edilen 152 şişe yağ, 21 ayrı grupta açık atırmayla satıldı. Açık atırmanın en dikkat çeken bölümü ise bin 800 yaşındaki ağacın zeytinlerinden elde edilen özel yağın satımı anları oldu. Kıran kıran geçen açık atırma sonrasında bin 800 yaşındaki ağaçtan elde edilen yarım litrelik yağı, işadamı Salih Değerli 30 bin lira karşılığında satın aldı. Açık atırma sırasında araya giren Belediye Başkanı Tunç Soyer ise elde edilen toplam 47 bin 750 TL gelirin burs olarak dağıtılacağını da açıkladı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu