Vali Nayir’e Dünya Otizm Günü Ziyareti

#ferizlide.com

Sakarya Otizmle Yaşam Derneği Başkanı Gülser Ergün, 2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü kapsamında dernek üyeleri birlikte Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret etti.

Kabullerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür ederek derneğin çalışmaları hakkında bilgiler veren Başkan Ergün, otizm konusunda farkındalık oluşturmak ve bununla ilgili sorunlara çözüm bulmak için otizmli çocuk anneleri olarak 2005 yılında dernek kurduklarını belirterek, bürokratlar ile hayırsever vatandaşların yardımıyla da otizmliler ile tüm zihinsel engelliler için Eğitim ve İyileştirme Merkezi adında bir okul yaptırdıklarını, bu okulda Yaygın Gelişimsel Bozukluklar Destek Eğitim Programı, Zihinsel Engelli Bireyler Destek Eğitim Programı, Özel Öğrenme Güçlüğü Destek Eğitim Programları ile hem çocuklara hem de ailelerine eğitim verip yardımcı olduklarını belirtti.

“Otizmli Çocuklar Hasta Değil, Özel”

Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek otistik çocukların durumunun çok özel olduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Onları biz hasta olarak kabul etmiyoruz, zaten hasta değiller, ancak bizden bir farklılıkları ve özel bir durumları var. Bu özel duruma ait eğitimlerinin de özel olması lazım, ilginin de özel olması lazım. Bu haftalar bu durumu göstermek açısından önemli, bu özel durumun bilinmesi bakımından önemlidir.

“Uygun Yönlendirilirlerse Başarılı Oluyorlar”

Dünya kamuoyunda olduğu gibi ülkemizde de onların bu durumunu insanlara daha iyi anlatabilmek, ailelerin neler yaşadıklarını, hangi fedakârlıklara katlandıklarını gösterebilmek için birçok film de çekildi. Genelde iletişimde ve sosyal etkileşimde sıkıntıları olan çocuklarımız için bu durum, özel bir davranışı gerektiriyor, özel bir eğitimi gerektiriyor. Zaten bu çocuklarımızın uygun yönlendirildiği takdirde çok başarılı olacakları alanlar da bulunabildiğini biliyoruz. Gayreti ona göre yönlendirmek ve onları hayata hazır hale getirip kendilerini etkili, verimli sayabilecekleri bir ortam oluşturmak lazım. Eğitimin çok müspet faydaları olduğu anlaşıldığı gibi, ailelerinin yükünün de azaldığı görüldü, ama maalesef bugüne kadar tedavi edilip bitmiş, çok başarılı olunan bir durum da ortaya çıkmadı. Şimdilik görünen o ki, özel çocuklarımız bu durumla hayat boyu yaşayacakları için bu konu ile çok özel olarak ilgilenmek gerekmektedir.

“Bu Konuda Toplumun Bilgi Sahibi Olması Şart”

Bu özel çocuklarımızın durumu ile ilgili olarak ailelerin yaşadıkları sıkıntılar da mevcut elbette. Özellikle kapalı alanlardan sıkıldıkları için bazen minibüsün içerisinde, otobüsün

içerisinde fevri davranışları da olabiliyor. Özel durumu bilmeyenler, otizm kavramını tanımlayamayan çevredeki kişiler tarafından bu bir yaramazlık gibi değerlendirilebiliyor. Onun için bu gibi haftalar vesile edilip toplumun genelinde otistik çocukların davranış şekilleri hakkında bilgi edinilmesinin sağlanması, bunlarla ilgili olarak toplumun anlayışının yükseltilmesi, destek kapasitesinin artırılması gerektiği de ortaya çıkıyor” dedi.

Otistik çocukların sosyal hayatta yer alabilmeleri ve kendi ihtiyaçlarını mümkün olduğunca bağımsız karşılayabilmeleri için devletimizce önemli çalışmalar yapıldığını, ancak onların topluma kazandırılması ve bu noktada farkındalık oluşturulması için STK’ların desteğinin de çok önemli olduğunu belirten Vali Ahmet Hamdi Nayir, yakın bir zamanda okullarını da ziyaret edeceğini sözlerine ekledi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x