Vali Nayir, “Türkiye Söyleşileri” konulu programa katıldı

#ferizlide.com

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Üniversitesi Uluslararası Öğrenci Akademisi tarafından düzenlenen ve Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ın konuşmacı olduğu “Türkiye Söyleşileri” konulu programa katıldı.

Program öncesi Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran ile birlikte SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan’a da bir ziyaret gerçekleştirdi.

“DÜNYANIN HAK VE ADALET ARAYIŞINDA ÖRNEK ÜLKEYİZ”

Ziyaret sonrası SAÜ Hukuk Fakültesi Konferans Salonunda akademisyenler ve öğrencilerle buluşan Bakan Yardımcısı Kıran, Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun selamlarını getirdiğini ifade ederek, “İstanbul’da üç gün süren çok önemli bir zirveye Türkiye olarak ev sahipliği yaptık. İçişleri Bakanlığımızın organize ettiği Budapeşte Süreci olarak adlandırdığımız zirvede; ülkemizin özellikle göç konusunda dünyaya örnek oluşturan, emsal teşkil eden, kararlı duruşunun bir nişanesi ve uluslararası platformdaki çok önemli yansıması olan bu zirve içerisinde 6. Bakanlar Konferansını da düzenledik. Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan da, heyetler ile akşam yemeğinde bir araya geldi. Üç gün boyunca 50’nin üzerinde ülkenin, yaklaşık 14 uluslararası kuruluş temsilcilerinin katılımıyla dünyanın gidişatı ve özellikle göç konusunun görüşüldüğü zirvede; düzensiz göç ile mücadele yöntemlerinin araştırılması, tartışılması ve istişare edilmesi, bu sorunla mücadelede etkin önlemler alınması konularını tartıştık. Önemli bir sonuç bildirgesi ve ‘İstanbul Taahhütleri’ ile zirveyi dün gece tamamladık.

“SİZLER ÜLKEMİZİN GÖNÜL ELÇİLERİSİNİZ”

Ülkemiz Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde pek çok alanda olduğu gibi dünyanın adeta hak ve adalet noktasında da, önemli bir mücadele vermektedir. Bu mücadelenin en önemli bileşenlerinden ve paydaşlarından bir tanesi olan Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığımız da, uluslararası bir eğitim seferberliği gerçekleştirmektedir. Bu seferberlik sadece dış politikamızın yumuşak bir güç unsuru değil, aynı zamanda ülkemizin her alanda dünyaya verdiği hak ve adalet mücadelesinin merkezindedir. Sizleri de ülkemizin birer gönül elçileri ve birer zenginliği olarak, aynı zamanda yarın kendi ülkelerinizde çok önemli yerlere gelecek kardeşlerimiz, arkadaşlarımız olarak görüyoruz. Son dönemde önemli bir atılım gösteren Sakarya Üniversitesinde aldığınız bu kaliteli eğitimi sadece ülkemize değil, sadece ülkelerinize değil, açıkçası dünyaya ve

insanlığa da bir kazanım olarak sunacağınıza, Anadolu’nun ve Sakarya’nın mesajlarını ileterek çok önemli bir model olacağınıza inanıyoruz.” dedi.

“SAKARYA’MIZ HER YÖNÜYLE DEĞERLİ BİR ŞEHİR”

Programda bir konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, önemli konuları içeren böylesi bir söyleşi programının 4’üncüsünün İlimizde düzenlenmiş olmasından mutlu olduklarını ifade ederek, “Sayın Bakan Yardımcımızı ve kıymetli misafirlerimizi İlimizde ağırlamaktan memnuniyet duyuyoruz.

Anadolu bir zenginlikler coğrafyası. Bu coğrafya içerisinde bir kültür zenginliği var, tarih zenginliği var, doğal güzellikler zenginliği var. Sakarya’mız da, bu zenginliğe katkı vermiş ve bu zenginlikten payını almış güzel şehirlerimizden birisidir. Biz Sakarya’mızı tanımlarken; bir tarım şehri olduğunu söylüyoruz, bir sanayi şehri olduğunu söylüyoruz, doğal güzelliklere sahip, gölüyle, deniziyle, yaylalarıyla zengin bir şehir olarak söylüyoruz, aynı zamanda Sakarya’mızın bir üniversiteler şehri olduğunu da söylüyoruz. İlimize kıymet katan hususlardan bir tanesi de sizlersiniz. Bunların içerisinde üniversitelerimiz, öğrencilerimiz ve öğretim görevlilerimiz bulunmaktadır. Bir milyonluk nüfusa baktığımızda, bu yapı içerisinde Kafkasya’dan Balkanlara kadar birçok yerden göç ederek gelmiş, burayı yurt tutmuş insanlar az değil.

“ÖĞRENCİLERİMİZ ŞEHRİMİZİN GÜZEL RENKLERİNDEN BİRİSİDİR”

Şehirlerimize ayrı bir rengi de, uluslararası öğrencilerimiz katmaktadır. Yani bu renkli nüfus yapımız içerisinde önemli bir zenginliği de sizler oluşturuyorsunuz. Dileğim şu ki; buradaki eğitiminizin en güzelini başararak ülkemiz hakkında, İlimiz hakkında güzel intibalarla kendi ülkenize faydalı olacak şekilde dönmenizdir. Okullarınızdaki eğitim kadar, bu tür söyleşilerin ve işbirliği halinde düzenlenen bu tür programların da sizlerin gelişiminde önemli bir katkısı olacağına inanıyorum” dedi.

Yurt Dışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı temsilcileri, akademisyenler ve öğrencilerin katıldığı program, soru-cevap bölümü ile sona erdi.

Program bitiminde Dışişleri Bakanlığı Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran, Vali Ahmet Hamdi Nayir’e de nezaket ziyaretinde bulundu. Vali Yardımcısı Mehmet Fatih Çiçekli’nin de eşlik ettiği ve Valilik makamında gerçekleşen ziyarette Sakarya’da bulunmaktan dolayı mutlu olduğunu ifade eden Bakan Yardımcısı Kıran, Valilik Şeref Defterini imzalayarak Sayın Valimize misafirperverlikleri için de teşekkür etti.

Sakarya’nın uluslararası vizyonu ile sahip olduğu sosyokültürel zenginliğin ülkemiz için öneminin değerlendirildiği ziyarette Vali Ahmet Hamdi Nayir, Bakan Yardımcısı Yavuz Selim Kıran’ı İlimizde ağırlamaktan memnuniyet duyduklarını ifade etti.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x