Vali Nayir Karasu’da Temaslarda Bulundu

#ferizlide.com: Çeşitli temas ve incelemelerde bulunmak üzere Karasu İlçesine giden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Muhtarlarla da bir araya geldi.

İlk olarak IC Karasu Port Limanına uğrayan Vali Ahmet Hamdi Nayir, burada Kaymakam Aziz Mercan, Belediye Başkanı İshak Sarı, Doğu Marmara Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürü Dr. Musa Aydemir, Sakarya Gümrük Müdürü İbrahim Aksoy, İbrahim Çeçen (IC) Holding Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah Keleş ve şirket yetkilileri tarafından karşılandı.

“Liman Hakkında Bilgiler Aldı”

IC Karasu Porttaki faaliyetler ve çalışmalar hakkında bir brifing sunarak Marmara Bölgesi’nin Karadeniz’e açılan kapısı konumunda bulunduklarını ifade eden IC Karasu Port Limanı İşletme Müdürü Gökçen Erdem, toplam 250.000 m² alan içerisinde 1108 metre yanaşma yeri ve 11 metre su derinliği ile hizmet verdikleri limanda geçen sene genel kargo kapasitesi yıllık 1 milyon ton iken bu yıl şimdiye kadar 1 milyon 200 bin tonluk işlem gördüklerini ifade ederken, Sakarya Gümrük Müdürü İbrahim Aksoy da gümrük işlemlerine dair ayrıntılı bilgiler verdi.

“Sakarya’mız Her Yönüyle Farklı Değerler Barındırıyor”

Limanda incelemelerde bulunarak burada da yetkililer tarafından bilgilendirilen Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Bugün buraya hem Limanımızı yerinde görmek hem de Liman İşletmesindeki yatırımcılarımız ile çalışanları yakından tanımak için geldik.

Bilindiği üzere Sakarya’mız farklı güzelliklere, farklı özelliklere, farklı zenginliklere ve potansiyele sahip, tarımda, sanayide, turizmde, doğal güzelliklerde payları olan bir Şehrimizdir. Bu Limanımız da her yönüyle bizlere büyük ölçüde katkı sağlayabilecek bir özelliğe sahip. İnşallah gerek buradaki tarımımız, sanayimiz, gerekse turizmimiz bu yatırımdan en güzel şekilde istifade sağlayıp, İlimizi ve güzel ilçemizi daha gelişmiş ve kalkınmış bir ortama götürmede bir vesile, bir araç olur.

“Gümrük Teşkilatı da Devleti Temsil Ediyor”

Gümrük Teşkilatımızın, Emniyet ve Jandarma Teşkilatları gibi bir kolluk birimi olduğunu bildiğimiz gibi, çalışmalarımızın, gayemizin ve hedefimizin ortak olduğunun farkındayız. Devleti ortaya çıkaran önemli kurumlardan birisi de Gümrük Teşkilatımızdır. Bu teşkilat aynı zamanda tüm ülkelerin kapısında o devletin varlığını size hissettiren bir teşkilattır. Sizler de devleti temsil noktasında önemli bir görevi ifa ediyorsunuz. Tüm personele yapmış oldukları

çalışmaların hayırlı, uğurlu olmasını temenni ediyor, görevlerinde, sağlık, sıhhat ve başarılar diliyorum” dedi.

“Muhtarlarla İstişare Toplantısı Gerçekleştirdi”

Vali Ahmet Hamdi Nayir, buradaki temaslarının ardından Şehit Üsteğmen İbrahim Abanoz Lisesi Konferans Salonunda Muhtarlarla istişare toplantısı gerçekleştirdi.

Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, İlçe İdare Şube Başkanlarının da katıldığı toplantıda muhtarlara hitaben bir konuşma yapan Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Merkezi Yönetim olarak tüm ilçelerimizde Kaymakamlıklarımız ile kamu kurum ve kuruluşlarımızın muhtarlıklarla, yerel yönetimlerle ortak hareket edebilme kabiliyeti geliştirmelerini, birlikte karar verip, birlikte uygulayabilmelerini çok önemli görüyoruz.

16 tane ilçemizde Kaymakamlarımızın muhtarlarla zaman zaman bir araya gelip ilçelerine ait problemleri, karar ve uygulama noktasındaki beraberliğini biliyoruz. Sakarya’mızda bu konuda yerleşmiş, gelişmiş bir kültürün olduğunu görmek güzel. Buradaki muhtarlarımızın yarısı daha önceden de bu görevi yaptıklarından dolayı iyi bir tecrübeye sahip, diğer yarısı da yeni başlamanın heyecanı ve enerjisi ile görev yapıyor.

“Muhtarlıklarımız Demokrasinin İlk Gerçekleştiği Yerdir”

Her görev bir yetki olduğu kadar, aynı zamanda da bir sorumluluktur. Sizler seçilirken bu yetkiyi aldığınız gibi, mahallenizin sorumluluğunu da üstlenmiş oluyorsunuz, çünkü sizler vatandaş ile devlet arasında köprü görevi görmektesiniz. Bizler sizi gözümüz, kulağımız gibi biliyoruz, göremediğimiz şeyi sizin gözünüzle görmeye çalışıyoruz, duyamadıklarımızı sizin kulağınızla duymaya çalışıyoruz, vatandaşın en kolay ulaşabildiği makamın ve demokrasinin de ilk gerçekleştiği yerin muhtarlıklar olduğunu biliyoruz.

Gayretlerinizle emniyet ve asayiş hizmetlerinden eğitim hizmetlerine, sağlık hizmetlerinden altyapı hizmetlerine kadar insanımızın ihtiyaç duyduğu, onları rahata kavuşturacak, onları daha huzurlu hissettirecek çalışmalara imza atmamız gerekiyor. Herkes kendi görevini bilerek yol gösterici olursa, fikir üreterek öneriler sunup işbirliği içerisinde çalışırsa, hizmet verdiğimiz Sakarya ve Karasu halkına en güzelini de birlikte sunabileceğiz.

“Vatandaşlarımızın Mutluluğu Ortak Gayemiz”

Başarılı bir çalışma yapılacaksa güçlü bir işbirliğine ihtiyaç vardır, ekip çalışmasına ihtiyaç vardır. Eğer bir yerde düzgün, etkili hizmet yürütülmek isteniyorsa, Ben ve Kaymakamımızın dahil olduğu Merkezi Yönetim ile birlikte, belediyelerimizin, muhtarlıklarımızın, büyükşehir olmayan yerlerde özel idarelerimizin, üniversitelerimizin, sivil toplum kuruluşlarımızın, derneklerimizin, vakıflarımızın, sendikalarımızın, siyasi partilerimizin işbirliği çok önemlidir. Hepimizin tek gayesi, yaşadığımız, doğup büyüdüğümüz, görev yaptığımız bu yerlere daha güzel hizmet etmek, daha etkili hizmet götürmek için çaba göstermektir. Bu gaye etrafında herkes bir araya gelebilmelidir. Vatandaşlarımızın mutluluğu ve refahı en büyük ortak gayemizdir.

“Dünya da Mevkiler de Gelip Geçicidir”

Sakarya’nın 24’üncü Valisi olarak görev yapmaktayım. Benden önceki 23 kişi bu görevde bulunup sonra da bu görevi devrettiler. Hatta Valilik binasında görev yapmış Valilerimizin resimlerinin yer aldığı köşede hayata veda edenlerin resimlerine siyah kurdeleler bağlanmıştır. Bilmeliyiz ki, hem bu dünya hem de bu mevkiler gelip geçicidir. Önemli olan hoş bir seda bırakmaktır. Sizlerden önce de mahallelerinizde muhtarlık yapmış, emekliye ayrılmış, artık yapmayan veya ahirete intikal eden bir sürü kişi vardır. Bu görevler sonsuza kadar bizim olmayacak, onlar gibi bizler de bir gün bu görevleri bizden sonrakilere devredeceğiz” diye konuştu.

Daha sonra Muhtarların talep, görüş ve önerilerini dinleyip tek tek söz veren Vali Ahmet Hamdi Nayir, sorunların çözümü için ilgili kurum yetkililerine talimatlar da verdi.

“Gazi Metal Fabrikasında İncelemelerde Bulundu”

Toplantı sonrası Karasu Kaymakamı Aziz Mercan, İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya, Karasu Belediye Başkanı İshak Sarı, İlçe Emniyet Müdürü Mehmet Fatih Ersoy ve Karasu Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Hülya Yerlikaya ile birlikte Karasu Gazi Metal Fabrikasını ziyaret eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gazioğlu’ndan fabrikanın tarihçesi ve üretim faaliyetleri hakkında bilgiler aldı.

Karasu Organize Sanayi Bölgesinde faaliyet gösteren ve 72 bin m2 kapalı olmak üzere toplam 185 bin m2 alana sahip olan fabrikanın 2009 yılında kurulduğunu belirten Mustafa Gazioğlu, 2015 yılında üretime başladığını, yıllık üretim kapasitesinin 350 bin ton, günlük 2 bin 500 ton civarında olduğunu, 2018 yılında 47 milyon dolar dolaylarında ihracat yaptıklarını ve ilk 500 sanayi firması içerisinde 291. sırada yer aldıklarını, son sistem teknolojik makinelerle üretim yaptıklarını ve bu konuda personellerinin de eğitimi ile yaklaşık 300 kişinin çalıştığı fabrikada Karasu ilçe halkının istihdamına ve personellerinin görev alanlarındaki eğitimlerine önem verdiklerini ifade ederek, Sayın Valimizi ağırlamaktan onur duyduklarını belirtti.

Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gazioğlu ve firma yetkilileri ile bir süre sohbet ederek üretim tesislerinde incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, görev yaptığı her yerde sanayi alanında yatırım yapan herkesi birer kahraman olarak değerlendirdiğini, sanayicilerimizin devletimizin ve milletimizin de kazanması için elini taşın altına koymayı bir milli görev saydıklarını ifade ederek, yapılmayanı yapmak için büyük uğraş veren yatırımcılarımızın ayrıca bulundukları çevreye de ekonomik ile istihdam alanında büyük kazanım sağladıklarını söyledi.

“Yeni Mahalle ve Acarlar Longozunu Ziyaret Etti”

Fabrikadan ayrıldıktan sonra Karasu Yeni Mahallede yapımı devam eden Endüstri Meslek Lisesi inşaat alanında incelemelerde bulunan Vali Ahmet Hamdi Nayir, yetkililerden bu konuda bilgiler de aldı.

16 derslik, 3 atölyeye sahip olacak okulun tamamlanması ile birlikte Motorlu Araçlar Teknolojisi, Endüstriyel Otomotiv ile Lojistik alanında eğitim ve öğretim verecek olan okulun Karasu’da bulunan iş gücü piyasasına nitelikli personel kazandıracağına inandığını belirten Vali Nayir, bu önemli eğitim yuvasının Karasu ilçemize şimdiden hayırlı ve uğurlu olmasını diledi.

Sakarya Nehrinin denizle buluştuğu bir alanda bulunan Yeni Mahalledeki işletmeleri ziyaret ederek çalışanlara kolaylıklar dileyip vatandaşlarla da sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, son olarak Acarlar Longozunu gezdi.

Türkiye’nin tek parça halindeki en büyük su basar ormanı olan Acarlar Longozunun, beyaz nilüferleri, endemik bitkileri, ahşap yürüyüş yolları, piknik alanları ve konaklama imkânlarıyla önemli bir turizm potansiyeline sahip olduğunu belirten Vali Nayir, bu saklı cennetin şehrimizin tanıtımı açısından da büyük bir katkısı olduğunu ifade etti.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x