Vali Balkanlıoğlu Onuruna Veda Programı Düzenlendi

#ferizlide.com

Son çıkan Valiler Kararnamesi ile Mülkiye Başmüfettişliği görevine atanan Vali İrfan Balkanlıoğlu onuruna veda yemeği tertip edildi.

Erenler ilçesindeki bir otelde gerçekleştirilen yemek programına Vali Balkanlıoğlu’nun yanı sıra; Garnizon ve 7. Komando Tugay Komutan Vekili Piyade Albay Salih Üstündağ, Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Cumhuriyet Başsavcısı Lütfi Dursun, Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanı Mehmet Sertaç Kesler, Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı Nuri Koçer, Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Musa Çatal, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, Baro Başkanı Av. Abdurrahim Burak, Vali Yardımcıları, Kaymakamlar, İl Emniyet Müdürü, İl Jandarma Komutanı Sakarya Muhtarlar Federasyonu Başkanı Erdal Erden, kurum müdürleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve davetliler katıldı.

Programda Sakarya Valiliği adına bir konuşma gerçekleştiren Vali Yardımcısı Bekir Dınkırcı, Sayın Valimiz ile çalışmaktan büyük onur duyduklarını ifade edip teşekkür ederken, SBB Başkanı Zeki Toçoğlu da, Vali Balkanlıoğlu ile güzel bir uyum içerisinde ilimize hizmet etmek için gayret gösterdiklerini söyledi.

Kaymakamlık ve Valilik görevinde başından geçen olaylardan bazı kesitleri anlatarak, Alahuteala’dan hayırlısını istediklerini söyleyen Vali Balkanlıoğlu, “İnsanoğlu dünyaya geldikten sonra büyüyüp yaşlanır ve en nihayetinde de bu dünyaya veda eder. 1985 yılında Kaymakam olup, bu mesleğe başladığımda büyük bir heyecan duyuyordum. Hatta liseden mezun olduktan sonra kısa bir memuriyet hayatımızı da sayarsak, 38 yıllık hizmetimiz var diyebiliriz. 20 sene Türkiye’nin her yerinde Kaymakamlık yaptıktan sonra, 11 yıldır Valilik görevinde bulunduğumuzdan dolayı, bayağı kıdemli hale geldiğimizi söyleyebilirim. Bizden daha kıdemli 3 Valimiz var şuanda.

Çalıştığımız süre boyunca mesleğimizin birtakım imkânlarını ve bize sağladığı prestiji çok fazla içselleştirmeden yürüttüğümüze inanıyorum. Mütevazı bir yaşantı sürme gayretini göstermeye çalıştık. ‘İtimadı lütuf sanıp borca sarılma, bir gün isteyecektir sakın darılma’ diye bir söz görmüştüm. Kamu hizmetleri uzun soluklu bir maraton olsa da, bir gün mutlaka sona geliniyor. Bizim şer gördüğümüzde hayır, hayır gördüğümüzde de şer olabiliyor.

Cumhurbaşkanlığı sistemiyle birlikte yeni bir döneme girdik. Bundan sonra Valileri Merkez Valisi olarak değil de, Mülkiye Başmüfettişi veya Müfettişi unvanıyla çalıştırmayı

düşünüyorlar. Ancak bizlerin tecrübelerinden istifade edilebilecek bir sistemin yerleşeceğini de düşünüyorum.

‘Kadere iman eden, kederden emin olur’ diye bir Hadis-i Şerif vardır. Kadere iman, İmanın Şartlarından biri olduğuna göre, buna inanmayan Müslüman bile sayılamaz. Her şeyin bir miadı olduğu gibi, bizim de buradaki rızkımız bu kadarmış. Bir de, ‘Nasibin dağların altında bile olsa, gelir seni bulur’ diye bir Arap Atasözü vardır. Önemli olan çalıştığımız sürece bulunduğumuz yere faydalı olmaya çalışmaktır. Vatandaşlarımıza hizmet her zaman önceliğimiz olduğu için, çalıştığımız her yerde kısa sürede herkesle kaynaşabildik. Sağ olsun vatandaşlarımız da bizleri kendilerinden birisi olarak gördüler. Kısa bir süre çalıştığımız buradaki Valilik görevinde, bulunduğumuz yer şehir merkezine uzak olmasına rağmen, yine çok güzel dostluklar edindik. Sizleri tanımaktan ve birlikte çalışmaktan son derece memnun olduk. Özellikle Valiliğimizde cefakâr ve iyi bir ekiple çalışmanın mutluluğu ile hazzını yaşıyorum. Kaymakamlarımız ilçeleri için gece gündüz demeden çalışıyorlar, müdürlerimiz, Milletvekillerimiz, belediye başkanlarımız ve personelleri ile de uyum içerisinde görev yaptık. Siz iyiyseniz, herkes iyi oluyor. Hiçbir zaman bir ihtilafın, çekişmenin ve kavganın tarafı olmadık. Her sorunda da uzlaştırma yoluna gittik.

Mülki idare sisteminde herkesin ideali Vali olmaktır. Rabbim bize 11 yıl kesintisiz Valilik görevini nasip eyledi. Bu tarafından bakacak olursak bizim için ayrı bir onurdur. 81 ilimize Vali olmayı bekleyen birçok Kaymakam kardeşimiz de var. Bizler de bu makamları fazla meşgul edersek, bu gençlerin idealleriyle oynamış oluruz. Ülkemizde her kurum ile kuruluş yöneticilerinin de mutlaka bir ömrü ve süresi var. Bizim de demek ki ara verip dinlenmemiz gerekiyormuş. Vali olan gençlerimiz var, İnşallah onlar da görevlerini çok iyi bir şekilde yapıp, şehirlerini çok iyi noktalara getirirler. Yeni nesil teknoloji dâhil her şeye aşina olduğundan dolayı, çok daha güzel şeyler üretebiliyorlar.

Valilik görevinin sıkıntı ve stresi de kendisine göre çok zordur aslında. İnsanlar gülümseyen yanımızı görseler de, bazen kızılcık şerbeti içtiğimiz zamanlar da oluyor. Mesela bir dönem il dışına çıkmamız yasaktı. Şehirde bir olay olduğunda mutlaka ilk sorumlu bizler olduğumuz için, bunun yoğun stresini de yaşıyoruz. Giyim kuşamdan gezdiğimiz insanlara kadar herkesin gözünün önünde olan bir mesleğin mensubu olduğumuz için, her hareketimize mutlaka dikkat etmek durumundayız. Bazen şifai konuştuğumuz kişiler olayı başka yere çekip, bizlere büyük sıkıntılar yaşatabiliyor. İnsanlar Valiler ve Kaymakamların sadece dıştan yansıyan taraflarını gördükleri için, yaşadıkları stresi anlamaları biraz zor oluyor.

Acısı ve tatlısıyla 20 yıl Kaymakamlık, 11 sene de Valilik görevinde bulunduktan sonra Yüce Allah ne gösterir, onu da bilemiyoruz. Merkeze alınan ve daha sonra göreve dönen birçok arkadaşımız olmuştur. Bizler de her zaman bu Devlete ve Millete hizmet etmeye devam edeceğiz. Hakkımızda hayırlısı ne ise, onun olmasını diliyoruz. ‘Sabreden zafere ulaşır’ Hadis-i Şerif’inde belirttiği üzere, her şeyin başı sabırdır” dedi.

Programın sonunda protokol üyelerince Vali Balkanlıoğlu’na çeşitli hediye takdimi yapılırken, Valilik adına Sayın Valimize hediyesini Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker takdim etti. Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz’un gönderdiği telgrafın da okunduğu programın sonunda Vali Balkanlıoğlu, konuklarını kapıdan tek tek vedalaşarak uğurladı.

Vali Balkanlıoğlu, bugün (Çarşamba günü) saat: 11:00’da Sakarya Valiliği önünde düzenlenecek veda programıyla ilimizden ayrılacak.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x