Üreticiden Mısır fiyatına tepki!

Mısır üreticilerin satış ve mısır fiyatında ki düşüş nedeniyle çevre yolunda bir araya geldi.

Mısır üreticilerin yaşadıkları sorunları dile getirirken, yurt dışından gelen mısırın engellenmesini ve TMO’nun ilimizden mısır alımı yapmaması nedeniyle serbest piyasada ki düşüşün önüne geçilmesini ve ofisin alım yapmasını istedi.
Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar, başkanlığında yapılan basın açıklamasına mısır üreticilerinin yanı sıra, İlçe Ziraat Odaları Başkanları, Muhtarlar Derneği Federasyon Başkanı Erdal Erdem, CHP İl Başkanı Erdoğan Isır, MHP İl Başkanı Ahmet Ziya Akar, İyi Parti İl Başkanı Selçuk Kılıçarslan ve SP İl Yönetiminden temsilciler katıldı. Basın açıklamasına katılan mısır üreticileri, iktidar Partisi AKP İl Başkanı ve milletvekillerinin katılmamasına tepki gösterdi. 
BASIN AÇIKLAMASI
Basın Açıklamasını Sakarya Ziraat Odaları İl Koordinasyon Kurulu Başkanı Ali Şener Bayraktar okudu. Bayraktar basın açıklamasında, “Ülkemizin en kaliteli mısır üretim bölgesi olan  Sakarya İlimizdeki mısır üretim alanlarında hasadın başladığı ancak üreticilerimizi üzen, üretme heyecanını kaybettiren piyasa hareketlerinin yaşandığı bu günlerde yaşadığımız olumsuzlukları ve beklentilerimizi kamu oyuyla paylaşmak için bir araya geldik” dedi.
GİRDİLER ARTTI
Bayraktar’ın yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı, “Tarım Bakanımız tarafından açıklanan TMO’nun 14 rutubet 1150 TL/Ton fiyatı üreticilerimizde büyük bir hayal kırıklığı oluşturdu. Bir önceki yıla göre üretim yapmak için aldığımız bütün girdiler %70 ile %100 arasında artarken taban fiyatın %21 oranında arttırılması üreticimizi son derece üzmüş ve tepkisine sebep olmuştur. Serbest piyasadaki alıcı durumunda olan sanayici ve tüccarların daha iyi bir fiyatla piyasaya girerek alım yapması beklenirken onlarında TMO’nun açıkladığı fiyatı fırsat bilerek alım yapmaya başladığına şahit olduk. 
FİYAT DÜŞTÜ
Bölgemizin mısırı rutubetli olduğu için 30 rutubet mısır fiyatları serbest piyasada kesintiler düşüldükten sonra net 840 TL/ton ile 850 TL/ton fiyat aralığında başladı. Sonraki günlerde TMO’nun ilimizde alım yapmaması neticesinde üreticinin tamamen serbest piyasaya mahkum edilmesiyle fiyatlar her iki günde bir düşürülerek bugün itibari ile 30 rutubet mısır için 800 TL/ton’a gerilemiştir.
ÖZEL FİRMALAR
Sakarya piyasasında en büyük mısır alıcısı konumundaki sanayi kuruluşunun üreticinin piyasaya hızlı ürün sürmesini fırsat bilerek böyle acımasızca bir alım politikası izlemesini kınıyoruz. Bunun dışında bir çiftçi kuruluşu olan Tarım Kredi Kooperatifleri yem fabrikasının da hasat başlangıcında 30 rutubet için net 817 TL/ton fiyatı da üreticilerimizi büyük bir hayal kırıklığına uğratmıştır. Üreticilerimizden gelen tepkiler ve Ziraat Odalarının girişimleri sonucunda bugün itibari ile fiyat 30 rutubet için 838 TL/ton’a çıkarılmıştır. 
TARLASINI SATACAK
Bu oluşan fiyatlarla üreticimizin üretimde kalması mümkün değildir. Bir önceki yıla göre artan girdi maliyetlerine rağmen fiyatların geçen yıldan daha düşük olması üreticimizi mısır üretiminden uzaklaştıracaktır. Çiftçinin anayasal meslek örgütünün Yöneticileri olarak uyarıyoruz. Bu şartlar altında mısır üreticisi üretim yapamaz. İnadına üretim yapanlarda 2 yıl içerisinde borçlarını ödeyemez hale düşeceklerinden icralarla karşı karşıya kalıp mısır üretim alanlarını satmak zorunda kalacaklardır.”
Kalabalık mısır üreticisinin katıldığı basın açıklamasında, üreticiler derhal gerekli tedbirlerin alınması isterken, gerekirse eylem yapabileceklerini ileri sürdüler. Üreticiler, yurt dışından mısır alınmasının önlenmesini, TMO’nun fiyat politikasını güncellemesini isterken, iktidar partisine de tepki gösterdi. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu