Unutma 17 ağustos yeniden yaşanacak !

Öncelikle 17 Ağustos 1999 yılında yaşanan depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı, hemşehrilerimizi rahmetle anıyorum. Rabim İnşallah bu felaketi bizlere tekrar yaşatmaz.

17 Ağustos sabahı saat 03:02’de  yaşanan bu felaketin 7,5 mw  büyüklüğünde gerçekleşmesi büyük çapta can ve mal kaybına neden olmuştur.

Resmi rakamlara göre 17,480 kişinin hayatını kaybettiği, 23,781 kişinin yaralandığı ve 505 kişinin de engelli kaldığı depremin ekonomik boyutu da  15 milyar dolar olmuştur. Yıkılan ve ağır hasarlı bina sayısı  96.796  konut, 15.939 işyeridir. Orta hasarlı binalar ise 107.315 konut 16.316 iş yeri, az hasarlı 113.382 konut, 14.657 işyeri olarak ifade edilmiştir. Bunların yıkılan ve hasarlı bina sayısının 82,000 olduğu konut ve işyeri olarak , 30.000 ağır hasarlı, 22.000 orta hasarlı, 30.000 hafif hasarlı olarak şehrimizde olduğu resmi kayıtlarda ifade edilmiştir. Bölgemizin fay hattı üzerinde olması  nedeni ile yeryüzü var olduğu süre içerisinde ortalama 30 yıl ara ile bu tür felaketleri yaşayacağız. Bu nedenle toplum olarak bilinçli ve tedbirli olmamız depremin yapısal etkisini minimize etme çabası içerisinde olmamız gerekmektedir. Tabiki yapılar yapılırken yapı ruhsat yönetmeliği mümkün olduğunca uygulanmaktadır lakin burada vatandaşlarımız secim zamanlarına yakın zamanlarda ve vatandaşlarımız tarafından ruhsat harç ve yol katılım bedellerinin yüksek olması sebebi ile yapı ruhsatı veren birimlerinde göz ardı edilmelerden dolayı kaçak yapılaşmaya yönlenilmiştir. Bu yapıların mühendislik bilgisine ve yapı denetimine başvurulmadan yapılması ve bunlara imar barışı adı altında yapı kayıt belgesi verilmesi ileride yaşanacak doğal afetlerde can kayıplarının artmasına neden olacaktır. Yapı kayıt belgesi talep eden vatandaşlarımızın yapıları ilgili birimlerin mühendisleri ve yapı denetim firmaları tarafından gerekli incelemeleri yapıldıktan sonra yapı uygun ise yapı kayıt belgesi verilmesi ileride yaşanacak olası depremlerde can kaybını minimize edebileceğini düşünmekteyim.

Deprem öncesinde bulunan ve 20 yılı aşmış  betonerme yapıların konusunda uzman olan mühendisler ve ilgili birimler tarafından gerekli yapı muayeneleri yapıldıktan sonra örneğin nasıl araçlarımızı 2 yılda bir muayene yaptırıyorsak, yapılarımızındı aynı şekilde mühendislerin belirleyeceği yapı görev ömrünün sonuna gelip gelmediğinin tespiti yapılması,  bu sonuca göre de yapının yıkım kararının yada gerekli onarımın şekillerinin seçilerek  yapının onarılması, her yapıya 5- 10 yıl aralıklar ile kontrollerinin  yapıldıktan sonra korozyona uğramamış yapılara yapı muayene vizesi verilmesi eminim ki depremin yapılardaki etkilerini minimize etmemize yardımcı olacaktır. Şehrimizdeki deprem öncesi mevcut yapıların birçoğunun ömrünü tamamladığı aşikârdır. Şehrimizde ve ülkemizde bu türde bulunan eski yapı alanlarının bir an evvel kentsel dönüşüme alınması can ve mal kaybını azaltacaktır.

Yapıların sadece yapılırken değil kullanılırken de denetlenmesi gerekmektedir.

17 ağustos 1999 depremini unutmadık unutmayacağız.                                                               

İYİ Parti Adapazarı Belediye          Meclis Üyesi          Türker ERGÜL        

                                                                                                                           

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu