TV264 Ne zaman yayına nasıl başlayacak

#ferizlide.com İşte 10 soruda TV264….

Sakarya’nın ilk uydu TV kanalı olan TV 264 neden yayına başlayamadı? Bu gecikmenin sebebi.. ve ne zaman yayına nasıl başlayacak.. İşte tüm bu soruların cevabı

TV 264 Genel Müdürü genç iletişimci Caner Özkoç TV 264 ile ilgili tüm merak edilenleri cevapladı

İlgili Makaleler

İşte 10 soruda TV264….

TV 264 neden yayına başlayamadı ? Ve ne zaman yayına başlayacak? ‘Öncelikle TV264 haber tematik kanal. Radyo Televizyon Üst Kurulunun 9 Ağustos tarihli 29 nolu kararı ile ‘Haber Tematik ‘olarak 10 yıl süreyle uydudan lisans belgesi aldı.

TV 264 RTÜK’ten lisans almasına rağmen neden yayına başlayamadı?

‘Tamamen Türksat (Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş.) kaynaklı. Çünkü Türksat Temmuz 2018 tarihinden beri uyduda güncelleme var diye hiçbir TV kuruluşuna frekans tahsisi yani frekans yapmıyor. Bizimle yani TV264 ile birlikte frekans için bekleyen 8 TV kanalı daha var. Bizim ayrıca lisans süreci devam ederken 25 Nisan 2018 tarihinde Türksat’tan ‘Batı kapsama alanından’ MP4 formatında 2 Mbps’lik resmi talepte bulunmuştuk.’ Peki o zaman bu yakın tarihte yayına başlayan Haber Global gibi kanallar nasıl uydudan yayın yapabiliyor da siz yayına çıkamadınız.? Şöyle; Türksat’tan daha önce yer alan büyük TV kanalları var. Demirören uydu Haberleşme Hizmetleri ve Telekomünikasyon veya Power gibi işletmelerin Türksat’taki frekans aralığından bunlar yayına çıkıyorlar. Bu uydu işletmeleri Türksat uydusunda daha önce satın aldıkları kapasite ,frekans aralığının isteyen kanallara satışını yapıyorlar..

Peki Türksat A.Ş. frekans vermiyorsa TV264 uydudan nasıl yayına çıkacak. Daha doğrusu çıkabilecek mi ? Evet yapabilecek. TV 264, Demirören uydu Haberleşme Hizmetleri ve Telekomünikasyon Ticaret A.Ş. üzerinden Türksat üzerinden uydudan yayına başlayacak. Bununla ilgili sözleşme süreci tamamlandı. İmzalar atıldı. Kanal D HD, CNNTürk HD, teve2 HD, Dream HD ve TAY TV kanallarının bulunduğu pakette (12.245 MHz-Türkiye kaplamı) yayın yapacak. Aynı şekilde Dsmart Platformunda da 264ncü kanalda yer alacak. Dsmart platformu için de gerekli anlaşma yapıldı özellikle de 264ncü kanalda yerimiz ayrıldı.

Ne zaman yayına başlayacaksınız? Önce süreci anlatayım. Demirören uydu haberleşmedeki imzalar sonrasında başvuru RTÜK tarafından da onaylanmasının ardından ki bu süreç bir iki hafta içerisinde tamamlanacak. Her hafta Çarşamba günü toplanan RTÜK Üst Kurulunun kararı sonrası 24 saat içerisinde yayın başlarız.

TV binası yayına hazır mı?

Aylar önce hazırlanmıştı. Görüntüleri noktadan noktaya internet erişimi VPN ile İstanbul’a Demirören Medya Center’e gönderilmesi için Süperonline, Sakarya’nın interneti Myfi ile de alt yapımızı güçlendirdik. Şu anda gerek teknik gerekse 30 kişilik ekiple yayına çıkacağımız o sayılı günleri bekliyoruz.

Madem böyle bir durum var neden bu zamana kadar yayına çıkmak için beklediniz?

Hiçbir şey göründüğü gibi değil. Dışarıdan bakıldığı gibi kolay işler değil bunlar. TV yayını için tüm kapasite taleplerini Türksat uydularının sahibi Türksat Uydu Haberleşme Kablo TV ve İşletme A.Ş. . Türksat A.Ş. yapıyor. Biz de kurum olarak uyduya, yayına öncelikli olarak Türksat A.Ş.den çıkmak istedik. Bunun için gerekli banka teminat mektupları ki( bu ABD Doları olarak ciddi bir rakama geliyor).bunları hallettikten sonra Türksat A.Ş.den frekans vermesini bekledik. Güncelleme var diye bizi beklemeye aldılar. Ha bugün ha yarın, bir ay iki ay üç ay oldu. Baktıkki olmuyor. Bizde alternatif olarak Demirören Uydudan yayına çıkmaya karar verdik. Türksat A.Ş.de bulunan mevcut başvurumuz da duruyor. Türksat A,Ş.de kapasite talebi açıldığında bunu da değerlendireceğiz.

O zaman sonuç olarak TV264 ne zaman yayına başlayacak ? Bakın Türkiye zorlu bir süreçten geçiyor. Biz bu TV kanalını kurarken dolar 2.40 lira idi. Yapılan yatırım miktarı iş istihdamı hele bu medya sektörü için hiçte az bir rakam değil.. TV için gerekli fiziki şartlar, RTÜK Türksat süreci derken bizim dışımızda gelişen peşi sıra gelen olumsuzluklar oldu. Ama şu anda yayına çıkmak için artık gün sayıyoruz. RTÜK tamam dediğinde bizde ‘Bismillah’ diyeceğiz. Haaa bizde birileri gibi uydudan yayın yapan herhangi bir kanalı satın alıp Sakarya’ya getirebilirdik. Ama bunu yapmayı düşünmedik.

Sakaryaspor maçlarıyla ilgili gelen tepkiler var. Sakaryaspor’un iç saha maçlarının yayın hakkını aldınız. Ama yayınlamıyorsunuz. Bu da tepkilere neden oluyor. Madem öyle Sakaryaspor maçlarını internetten veya youtube’den neden yayınlayamıyor?

‘Sakaryaspor’un her iç saha maçında bunu yaşıyoruz. Sakaryaspor ile anlaşmamız iç saha maçlarının canlı yayınını kapsamıyor. Kulüp diyor ki (Bizim iç saha maçlarını canlı verme maç bittikten sonra ver. Bizim seyirci desteğine ihtiyacımız var.) Sakaryaspor bu işin tarafı. Onlar öyle istiyorsa bizde buna uymak zorundayız. Peki TV264 olarak bizim yaptığımız nedir? Maçların prodüksiyon olarak 4-5 kamera ile kaydetmek daha sonra TV açıldığında yayınlamak. Bu çektiğimiz görüntüleri de anlaşma gereği Sakaryaspor’a veriyoruz. Aslında şöyle birşeyde yapıyoruz 50 yıllık mazisi olan Sakaryaspor’a arşiv hazırlıyoruz. Bugün Sakaryaspor’un elinde geçmişte oynadığı maçların bir saniyelik bile görüntüsü yok.

Madem yayın oyak Sakaryaspor’un dış saha maçlarını neden sosyal medyadan yayınlamıyorsunuz? ‘Bunu kesinlikle yapamayız. Türkiye Futbol Federasyonu maç yayınlarının Facebook, Youtube gibi internet ortamından yayınlanmasını istemiyor. TFF ‘TV’den yayınlanacak’ diyor. Eğer bunu yapıp sosyal medyadan yayın yaparsak ağır bir cezası var. Ama bir iki hafta sonra TV yayını başladığı zaman bu konuda atacağımız adımlar olacak. Zaten RTÜK internet üzerinden yapılan TV ve Radyo yayıncılığıyla ilgili düzenlemenin yönetmeliğini yayınladı Artık önüne gelen internet üzerinden yayın yapamayacak Son olarak TV 264 yayında olmadığınız sürece ne yaptınız? Bol bol içerik yapıp arşivledik. Kanalın yayın politikasına uygun 5-10 yıl sonra bile izlendiğinde bile güncellediğini kaybetmeyen belgesel tadında içerikler hazırladık. Yani boş durmadık.Yayın başladığında Sakaryalıların huzuruna çıktığımızda herkes görecek. Önümüzdeki hafta veya ondan sonraki hafta Allahın izni ile yayındayız..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu