Türk-İş Genel Başkanı Atalay, İŞKUR’a Ziyaret

#ferizlide.com: Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve İŞKUR İl Müdürlüklerini ziyaret ederek istihdam çalışmaları hakkında bilgi aldı

Türk-İş’in Sakaryalı Genel Başkanı Ergün Atalay, SGK ve İŞKUR’un il müdürlüklerini ziyaret etti. 
İKİ MÜDÜR KARŞILADI 
 Genel Başkan Ergün Atalay’ı, Sakarya Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) İl Müdürü Tekin KayaSosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Erhan Çavuş ve İŞKUR yetkilileri karşıladı. Atalay, İŞKUR’un istihdam faaliyetleri ve SGK’nın sosyal güvenlik hizmetleri hakkında bilgi aldı.
 İŞKUR İl Müdürlüğü hizmet binasını gezen Atalay, çalışmalar hakkında bilgi alarak, yeni kurum binasında vatandaşlara daha nitelikli hizmetlerin sunulmuş olmasından dolayı teşekkür etti. Kurumun işleyişi, gerçekleştirdiği iş ve işlemler hakkında bilgi alan Genel Başkan Atalay, Kurumun 2020 yılındaki hedefleri hakkında İŞKUR İl Müdürü Tekin Kaya tarafından bilgilendirildi.

İSTİHDAM VERİLERİNİ AÇIKLADI 
İl Müdürü Tekin Kaya,  “İŞKUR’ un istihdam destekleri yeni yılda da devam etmektedir. Kurum olarak Sakarya’ da işverenlerimizden 2019 yılı içerisinde 28.812 açık iş gücü talebi alınmış ve 27.726 kişi de işe yerleştirilmiştir. Yine 2019 yılı içerisinde İŞKUR’ un işbaşı eğitim programları, istihdam garantili kurslar, girişimcilik eğitimleri ve toplum yararına programlarından 16.551 kişi faydalanmıştır. Diğer taraftan, dezavantajlı gruplardan olan engelli ve eski hükümlülere yönelik hibe destekleri de yeni yılda devam etmektedir. Bu kapsamda kendi işini kuracak engelli ve eski hükümlüler girişimcilik eğitimlerine katılarak, İŞKUR’ a sunacakları projeleri için 50 bin TL’ ye kadar hibe desteğinden yararlanabilmektedir. Ayrıca, 2019 yılı içerisinde 987 engelli vatandaşımız da istihdam edilmiştir.” açıklamasında bulundu.

DAHA GÜZEL BİR ORTAM 
İl Müdürü Kaya, 2018 yılı içerisinde hizmete açılan Sakarya İŞKUR hizmet binası hakkında da TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay’a bilgi verdi. Bunun yanında, yeni hizmet binasının fiziki ortamının kaliteli hizmet sunumuna elverişli olması bakımından, iş arayan ve işverenler için daha güzel bir ortam sunduğunu, iş görüşmelerinin yeni hizmet binasında daha verimli bir şekilde yapılabildiğini belirtti.

EMEKLİ MAAŞI BAĞLANMA GÜN SAYISI 5 GÜNE DÜŞÜRÜLDÜ 
Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Erhan Çavuş, kurum hizmetlerine ilişkin olarak yapmış olduğu sunumda “ SGK’ nın vatandaşlarımıza sunmuş olduğu hizmet kalitesini artırılmasına yönelik yapılan çalışmalar sonucunda, emekli maaşlarının bağlanma gün sayısını 50 günden 5 güne kadar düşürülmüştür. Ayrıca, tüm SGK borçlanma işlemlerinin müracaat edildiği aynı günde sonuçlandırılabilir hale gelinmiştir. Diğer taraftan, vatandaş memnuniyetini artırmak için halkla ilişkiler biriminin açık ofis sistemiyle yüz yüze hizmet vermektedir.” ifadelerinde bulundu.

ETKİNLİĞİ VE VERİMLİLİĞİ ARTIRACAK
İlin istihdam verileri ve Sakarya İŞKUR ve SGK Müdürlüklerinin hizmetleri hakkında bilgi alan Genel Başkan Ergün Atalay; “İŞKUR ve SGK’ ın aynı kampüs içerisinde faaliyette bulunmaları da Bakanlığın hizmetlerinin sunumunda etkinliği ve verimliliğini arttıracaktır. Ayrıca, İŞKUR’un yeni hizmet binası da kamu hizmet binalarına örnek teşkil edecek bir yapıdadır. İŞKUR hizmet binasında iş arayanların ve işverenlerin iş görüşmesi yapması da farkındalık oluşturma ve hizmet kalitesi açısından memnuniyet vericidir. Diğer taraftan, işsizliğin azaltılması için yeni istihdam alanlarının oluşturulmasına ve istihdam çeşitliliğinin daha da artırılmasına ihtiyaç vardır.” değerlendirilmesinde bulundu.

MOTİVASYON KAYNAĞI
İl Müdürü Tekin Kaya, aynı kampüste yan yana hizmet vermekte olan İŞKUR ve SGK’ ya yapılan ziyaretin, istihdamın desteklenmesi adına her iki kurum için de motivasyon kaynağı olduğunu ifade etti.

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Olun  
Bildir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı