Türk Dünyası’nı buluşturan kurultay

ferizlide.com

İstanbul Ahde Vefa 78 Derneği tarafından düzenlenen her yıl geleneksel olarak düzenlenen Türk Dünyası İstişare Kurultayı’nın 2’ncisi Sapanca’da yapıldı.

Sapanca Yanık Mahallesi Cevizlik Mevkii’nde yapılan ve 3 gün süren kurultaya, Türkiye’nin değişik illerinden ve Türk Dünyası’ndan çok sayıda davetli katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Divan kuruldu.

TÜRK YURTLARINDAN

Kurultaya Azerbaycan’dan Rauf Arifoğlu (Gazeteci), Ganira Paşeyeva (Milletvekili), Faraj Guliyev (Milletvekili), Zahid Oruç (Milletvekili), Azer Hesret (Basın konseyi), Elçin Mirzabeyli (Basın konseyi), Ekber Goşalı (Yazar), Novruz Hasanov (Yazar Em.Yarbay), Mühammet Türkmen (Yazar), Kazakistan’dan Akberen Elgezek (Yazar), Erkinbek Serikbay (Yazar), Devletkerey Kapoğlu, Tanagöz İlyas (Şair), Özbekistan’dan Fexrettin Nizamov (Şair), Bekbolat Sarıbay (Şair), Prof. Dr. Jabbar İşenkul (Edebiyatçı) ve Murat Toylu (TRT Türkmen Masası Rehberi) konuşmacı olarak katıldı.

ÖZTUNÇ VE SÜRMELİ’DEN KONSER

Dernek Başkanı Nidai Yıldız’ın açılış konuşmasıyla başlayan ‘Türk Dünyası İstişare Kurultayı’nın 2’nci gününde Ülkücü sanatçılar Osman Öztunç ve Seyhan Sürmeli konser verdi. Kurultayın amacı ve beklentileri hakkında Doç. Dr. Kürşad Zorlu bir konuşma yaptı. Doç. Dr. Nurhan Toguç ve MHP İstanbul eski Milletvekili Ahmet Çakar da kurultayda birer konuşma yaptı. Kurultayın sonunda hazırlanan sonuç bildirgesini Doç. Dr. Nurhan Toguç katılımcılara okudu. Programın sonunda kurultaya katılan konuşmacılara ve katkıda bulunanlara plaket takdim edildi.

İLGİLİ KURUMLARA TAVSİYE

Kurultay’ın amacı olarak, “Dilde, fikirde, işte birlik” şiarımız olup Türk Dünyası’nda bu şiar doğrultusunda her alanda daha çok neler yapabiliriz ve bağlarımızın güçlenmesine ne gibi katkılar sağlayabiliriz. Bu anlamda, Türk Devlet ve Topluluklarından katılım sağlayan; gazeteci, yazar, şair, akademisyen ve siyasetçilerin görüşlerinin ve önerilerinin bir sonuç bildirgesi ile değerlendirildiği, bu çalışmaların Türk Devlet ve topluluklarında etkili yayın organları ve İlgili kurumlara tavsiye niteliğinde sunum yapılacağı ön görülmektedir.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x