Tartışılan taş ocağı için halkın görüşü alınacak

#ferizlide.com: mustafa üstübi: Ferizli Çalıbayırı mevkiinde faaliyet gösteren taşocağının kapasite artırımı için mahalle sakinlerinden CED raporu görüşü alınacak.

Ferizli’de geçtiğimiz yıllarda yeniden faaliyete başlayan taş ocağının kapasite artırımı için halkın katılımı toplantısı düzenlenecek. Taş ocağının bulunduğu tepenin üzerinde SASKİ’nin su depoları, hemen yakınında ise devlet hastanesi var.

Ferizli Karadiken Mahallesi Çalıbayırı Mevki’nde bulunan Ferizli madenciliğe ait taş ocağına bölge halkı tepki gösteriyor. Bulunduğu tepenin üzerinde SASKİ’ye ait içme suyu depoları bulunan taş ocağına yaklaşık 150 metre mesafe ise Ferizli Devlet Hastanesi inşa edilerek hizmete alındı. Taş ocağının karşısında ise göçmen ve deprem konutları bulunuyor. Dinamit patlamaları ve çevreye yayılan taş parçaları sebebiyle çevredeki tarım alanlarını kullanan ve deprem konutlarında yaşayan vatandaşlar panik halinde. Geçtiğimiz yıl söz konusu taş ocağının kapasitesinin artırılması için ÇED (Çevresel Etki Değerlendirme) süreci başlatılmıştı. Şimdi de ÇED süreci kapsamında “Halkın Katılımı Toplantısı” düzenlenecek.

Taş ocağına 150 metre mesafedeki Ferizli Devlet Hastanesi yanındaki Ferizli Belediyesi Botanik Parkında yarın düzenlenecek toplantıda vatandaşın projeyle ilgili tepkilerini göstermesi bekleniyor.

Abone Olun
Bildir
guest
2 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Arif BİÇER
Arif BİÇER
1 ay önce

Tepenin en yakınındaki taşınmaz sahiplerinden biri olarak;

  1. Aşırı gürültü öncelikle hayvan yaşamını olumsuz etkilemekte,
  2. Toz oluşumu bitki örtüsünü etkilemekte,
  3. Çevrenin doğal yapısı bozulmakta

olup, sonlandırılması gerekliliğine inanıyorum.
Ayrıca, işlem zamanı, katılım şekli ve neticenin şeffaflığı(yetkililerce) hususunda bilgilendirme yapılırsa iyi olur.

SAKARYALI
SAKARYALI
1 ay önce

Çet Raporunun halka sorulması harika ve çok demokratik bir karar Ancak devamında şu soruyu sormadan geçemeyeceğim halk çet raporuna olumsuz rapor verir ise o taç ocağı çalışmayacakmı?

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x