TARİHİ KURULTAY

TARİHİ KURULTAY

TARİHİ KURULTAY

1 Nisan 2018’de İyi Parti Kurultayı’nı Ankara Arena Park’ta yerinde izleyenlerdenim.

İyi ki de yerinde izleyerek, bu tarihi ana tanık olma fırsatı yakaladım. Neden tarihi diyorum? Çünkü yıllardır hatta yaklaşık yirmi yıldır böylesi coşkulu bir kurultay görmedim. Kurultaya gidebilmek için Ferizli İyi Parti Teşkilatı ile birlikte gece 2’de yola çıktık.

Yol boyunca Ankara’ya akın akın giden araçları görünce heyecanım gitgide artıyordu. Giden otobüslerin ücret ödemelerinin, partililer tarafından karşılandığını öğrendiğimde, öncelikle yadırgamıştım. Öyle ya, iktidar partisi ve ona yakın partilerde bu tarz giderler hep merkez tarafından ödeniyor diye biliyorum çünkü. Vardır bir hayır deyip devam ettim.

Araçtaki partililerin, evlerinde hazırladıkları poğaça ve börekleri, araçtaki diğer insanlarla paylaşması, ve onların ikramlarını yerken, durumdaki samimiyet ve birliktelik duygusu, bana doğru yol üzerinde olduğumuz izlenimi verdi açıkçası…

Mola yerlerinde, “ikramları” da herkes kendi cebinden ödeyince “Yok Artık!” diye çığlık attım içimden. Bedava Kurultay haberlerine alışık bünyemiz, böylesi bir durumu kaldırabilecek güçte değilmiş demek ki. Salondaki çay, su, simit paralarını da herkes kendi cebinden ödeyince “Çok şükür ki, diğerlerinin kurultay ve mitinglerinde dağıttığı “bedava”lar yoktu da boğazımızdan, tüyü bitmemiş yetim hakkı geçmedi” diye dua ettiğimi gizleyemem.

Otobüsümüz sabah saat 7 gibi Arena Park’a vardı nihayet. Güvenlik güçleri dört ayrı noktada üst araması yaparken, geçtiğimiz her noktada Polisimizin Gözlerimizin içine bakarkenki samimiyeti ve yardımseverliği “devletimizin gücünü” bir kez daha nakşetti içimize.

Güvenlik noktalarındaki yoğunluktan, içeriye girişimiz yaklaşık yarım saat sürdü ve salona girdiğimizde salonun 4’te 3’ü dolmuştu bile ve saat 7:45 gibi salon tamamen doldu. Etrafımdaki insanların coşkusu, samimiyeti, yardımseverliği ve içtenliğini görünce, “Aman Allah’ım, biz Türkiye İYİ olsun diye boşuna bekliyormuşuz, Türkiye Çoktan İYİ olmuş zaten” dedirtti bana. Kendi emek ve paralarıyla oraya gelmiş insanların yüzlerindeki sevinç ve “helal” kavramının yüceliği bir kez daha tescillendi.

Çok geçmeden salon dışındaki alan da doldu ve artık polis, başka kimse alamayacağını belirtiyordu dışarıdaki alana… Bir açıklamaya göre 120 bin kişi sayılmış X-Ray cihazlarından alana gelen kişi sayısı olarak ama bana kalsa imkanı olmayıp da gelemeyenleri de sayarsak orada milyonlarca insan vardı.

Salonda en geniş yer basın mensuplarının canlı yayın yapabilmesi için, ana platformun karşısına ayrılmıştı ancak, sanırım onlar daha yola çıkmadan, tekerlerine çomak sokulduğundan hiçbir televizyon kanalı göremedik. Sayın Akşener, konuşmasında bu duruma gönderme yaparak “Biz, arkamızda medya desteği alarak değil, halkımızın desteğini alarak bu yola çıktık diyerek, tepkisini de göstermiş oldu.

Divan kurulu başkanlığını yapan Eski ANAP’lı Bakan Ahad Andican’ın hem karizması hem de gündeme dair konuşması saygıyı ve takdiri fazlasıyla hak ediyordu. Eski AKP’li Abdüllatif Şener’in misafir olarak katıldığının açıklanmasıyla, salondaki coşku “İYİ Yürekli Cesur İnsanların Arasına Hoşgeldiniz” mesajıydı adeta. İYİ Parti Genel Sekreteri olan Eski CHP’li Aytun ÇIRAY’ın konuşmasındaki nükteler, adrese teslimdi.

Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Koray AYDIN, ismi açıklandığında salondaki alkışları duymak için, salon dışında bekleyenler hiç zorlanmamıştır bence. Prof. DR. Yusuf HALAÇOĞLU ve Prof. DR. Ümit ÖZDAĞ’ın varlığı salona ümit varederken, Kardak Kahramanı ALİ TÜRKŞEN’in gölgesi bile insanların kendini güvende hissetmesini sağladı bence…

İktidar olmayıp da, hatta kurulalı daha dört beş ay gibi bir zaman olan İYİ Partinin bu başarısı, Türk insanının gözlerine çekilen perdelere rağmen, basına salınan korkulara rağmen, patronlara, işçilere, memurlara, esnafa, çiftçiye yapılan açık açık tehditlere rağmen, 1 Nisan 2018 günü, Türk Siyaset Tarihine Altın Harflerle Yazılan bir demokrasi şöleni olmuştur. Ülkemiz insanının, baskılar karşısında nasıl dik durabileceğinin en açık göstergesi olmuştur.

Arkasına medya ve patronlar desteğini alanların bozguna uğradığı bir gün olmuştur. Bizim sesimizi duyuracak bir Allah’ın Kulu kalmadı mı diyen garibanın, fakirin, ezilmişin, işçinin, memurun, esnafın, medya mensubunun sesi, hatta ÇIĞLIĞI olmuştur.

İYİ Parti, iyi bir Türkiye Vaad ediyor. Her gün kötü şeyleri anmaktan ve kötü şeyler yaşamaktan usanmış halkımıza, daha ilk kurultayında İYİ’likler sunan kadrolara teşekkürü bir borç biliyorum…

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu