Tank Palette çalışan 605 işçi tayin istedi

#ferizlide.com

Özelleştirme kapsamına alınan Sakarya 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı’nda çalışan 605 işçi, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı diğer fabrikalarda çalışmak için tayin dilekçesi yazdı. Harb İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz, “Bizim burada dilekçe vermemizdeki tek gaye işçinin gelecek kaygısı değil, sadece devletimizin ileride yaşayacağı beka kaygısıdır” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın kararnamesiyle özelleştirme kapsamına alınan Sakarya 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı’nda çalışan 605 işçi, Milli Savunma Bakanlığı’na bağlı diğer fabrikalarda çalışmak için tayin dilekçesi yazdı.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Harb İş Sendikası Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz, “Fırtına Obüslerinin namlusu makine kimya, atış kontrol sistemi aselsan tarafından yapıldıktan sonra bizim iş yerimize gelir, bizim arkadaşlarımız bunun montajını yapmasını bilir, nasıl çalıştığını da bilir ama nasıl çalıştırıldığını gizli bilgi işlem merkezi bilir. Bir tek buradaki subay ve mühendis arkadaşlarımız bu tank nasıl ateş edilir onu bilir. Evet bugün sayın Cumhurbaşkanımızla arap ülkeleri Katar çok iyi anlaşıyor, bunda bizim açımızdan bir sorun yok ülke menfaatine olacaksa ancak ölümlü dünyada yaşıyoruz, siyasi olarak da değişken bir dünyada yaşıyoruz. Biz işçiler olarak düşündük yarın öbürgün rabbimizin eceliyle Sayın Cumhurbaşkanımız da gözlerini yumduğunda bu Arapların istemediği siyasi bir zihniyet bu ülkenin başına gelirse, bizim de o gün sınırda savaş halinde olan obüslerimizin bilgi işlem merkezini patlatıp ateş edemez hale getirirse, mehmetçiğimiz de orada şehit olsa bunun vebalini kimse ödeyemez. Biz burada bu vebale ortak olmamak için ortak bir fikirle tayin dilekçesi yazdık” dedi.

Dilekçe yazmalarındaki tek gayelerinin devletin ileride yaşayacağı beka kaygısı olduğunu dile getiren Yavuz, “Eğer bizim rızkımız Tank Palet fabrikasından kesilmişse rabbimm ya bize yeni bir rızık kapısı açacaktır ya da canımızı alacaktır. Biz buna inanmış iman etmiş insanlarız. Bizim burada dilekçe vermemizdeki tek gaye işçinin gelecek kaygısı değil, sadece devletimizin ileride yaşayacağı beka kaygısıdır. BMC diyorlar ancak ortağı yabancı Katar ordusu, yarın bu ordunun ülkemize düşman olmayacağının garantisini bize kimse veremez. Ama Sayın Cumhurbaşkanım çıksın desin ki, ‘bu fabrikadaki tüm bilgi birikimler, işçiler ve bilgi işlem merkezindeki bilgiler Milli Savunma Bakanlığı’nın kontrolünde olacak’ desin, biz bu karardan vazgeçip burada çalışmaya devam ederiz” diye konuştu.

Fabrikada çalışan 695 işçiden 605’inin verdiği dilekçenin fabrikaya teslim edildiğini belirten Yavuz, teslim edilen dilekçelerin Milli Savunma Bakanlığına gönderileceği söyledi.

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu