Tank Palet İşçileri Tırmanışa Geçti

#ferizlide.com

Sakarya’nın Arifiye İlçesinde bulunan 1’inci Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü çalışanları, aileleriyle birlikte örgütlü oldukları Türk-İş’e bağlı Harb-İş Sendikası öncülüğünde bir araya geldi.

Türk-İş Sakarya Temsilciliği önünde buluşan yüzlerce kişi, ellerinde dövizlerle Adapazarı İlçesi Gar Meydanında buluştu. Türk-İş’e bağlı diğer sendikalarında destek verdiği eyleme Kocaeli, Yalova, Bursa ve İstanbul gibi çevre illerden de yoğun katılım olurken CHP Sakarya Milletvekili Engin Özkoç, MHP Milletvekili M.Levent Bülbül, İYİ Parti Milletvekili Ümit Dikbayır’ın yanında muhalefet partilerinin il başkanları da katıldı.

Sakarya Emniyet Müdürlüğünün yoğun güvenlik önlemi aldığı alanda gerçekleştirilen basın açıklamasını Harb-İş Sakarya Temsilcisi Yaşar Yavuz yaptı. Yavuz, “Hepinizin bildiği gibi bu toplantının amacı Tank Palet Fabrikamızın 25 yıllığına işletme hakkının verilerek 2019 yılı içerisinde özelleştirilmesi kararına karşı olduğumuzun ifade edilmesidir. Sakaryalılar tarafından para toplanarak alınan ve Kara Kuvvetlerine hibe edilen bu arazilerin özel şahıslara verilmesine şiddetle karşı olduğumuzu ifade ediyoruz. Bu basın açıklaması; Sakaryalılar tarafından kendi malına sahip çıkılarak bu kararın durdurulması için yapılan bir uyarıdır. Hibe edilen bir malın başka birilerine yasal olarak devredilmeyeceğini haykırmaktır. Biz Harb-İş olarak bu meydandan buna karşı olduğumuzu ve bu karardan dönülünceye kadar var gücümüzü ortaya koyacağımızı haykırmak üzere buradayız” dedi.
 
Gar Meydanı’nda düzenlenen eyleme katılanlara teşekkür eden Yavuz, “Sendika olarak bu haklı tepkimize katılan, güç veren, bizimle beraber olan Türk-İş camiasına, esnaflarımıza, emeklilerimize, siyasi partilerimize, sivil toplum kuruluşlarımıza teşekkür ediyoruz. Bizler bu yola çıkarken yalnız olmadığımızı, haklı bir davayı savunduğumuzun göstergesi olarak bu toplantıya katılanlara teşekkür ediyoruz. Bu fabrika kurulduğu günden beri vatandaşlarımızın ve ülkemizin yaşam haklarına yapılabilecek tecavüzlere karşı askerlerimiz tarafından kullanılacak çeşitli silah ve mühimmatların tamirini, bakımını gerekse üretimini yapmıştır. Tankların bakımı, onarımı, uzak görüş, gece görüş gibi envanterleri ve son yıllarda teknoloji harikası olan obüsleri üretmiş olup kısa süre içerisinde Suriye’de çok önemli işler yapmış ve büyük takdir toplamıştır” ifadelerini kullandı.
 
Sakaryalıların para toplayarak satın alıp Kara Kuvvetleri Komutanlığına hibe ettiği alanın özelleştirilmesinin doğru olmadığını belirten Yavuz, “Böylesine önemli stratejik ve milli silah üretimine bu denli katkılar yapan bu fabrikanın 25 yıllığına şahıslara altın tepsi içerisinde sunulması ne kadar doğrudur? Sakaryalıların Kara Kuvvetlerine hediye ettiği bu toprakları birilerine hibe etmek ne kadar doğrudur? Bizler Altay Tankını üretmek adına tüm hazırlıklarımızı yapmışken hiç tecrübesi olmayan, bu işten anlamayan ve alakası olmayan birilerine bu fabrikayı vermek ne kadar doğrudur?” şeklinde konuştu.

Altay Tankının üretiminin bu fabrikaya verilmemesine tepki gösteren Yavuz, “Altay Tankı bundan 7 yıl önce Koç Grubuna verildiği dönemde bunun yanlış olduğunu ifade etmiş olmamıza rağmen geçen 7 yıllık süreçte ilerleme olmamıştır. O tarihlerde Altay Tankının üretimi bizlere verilseydi şimdi çoktan üretim gerçekleşmişti. Altay Tankının üretimi neden bizlere bırakılmıyor? Milli ve yerliden bahsedenlere soruyorum; milli ve yerli olması için BMC’mi olması gerekir? BMC’nin bu konu ile ilgili bir üretimi var mıdır? Milli birlik ve beraberliğimiz için önemli olan bir kurumun sivilleştirilmesi stratejik olarak ne kadar doğrudur?” dedi.

Çarşamba günü Ankara’da Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile görüşeceklerini belirten Yavuz, “Yapılan açıklamalarda burada çalışanların geleceği için en ufak bir açıklama neden yok? Bunları öğreneceğiz. Selam olsun Sakarya’da direnen arkadaşlarımıza, beraber yürüyeceğiz bu yollarda ve göreceğiz el mi yaman yoksa emekçi mi yaman? Bu mücadelemiz netice alınıncaya kadar devam edecektir. Çarşamba günü Türk-İş Genel Başkanımız Ergün Atalay ve Harb-İş Genel Başkanımız Bayram Bozal ile birlikte Ankara’da Milli Savunma Bakanımız ile görüşeceğiz ve taleplerimizi dile getireceğiz” ifadelerini kullandı. Açıklama sonrasında eyleme katılanlar olaysız şekilde dağıldı.

Abone Olun
Bildir
guest
2 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Kemal Arı
Kemal Arı
2 yıl önce

Eyy benim Anlı şanlı Sakarya ne olur bu güzide kurumu kaybetmiyelim. Sahibi iken kölesi olmayalım arapların, bu bize yakışmaz. Özgürlük ve hürriyet bizim karakterimizdir. Susmayın, memleket elden gidiyor. Her bir fabrika birer kaledir. Bu kaleleri bir bir kaybediyoruz. Olan geleceğimiz olan çocuklarımıza oluyor.

anonim
anonim
2 yıl önce

sakaryamızdan cumhur ittifakına yine de yüzde 70 oy çıkar 🙂

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x