Tank Palet çalışanları:Sakarya uyuma fabrikana sahip çık

#ferizlide.com Tank Palet işçileri bulvarı inletti: İtirazımız var

Tank Palet’te çalışan çok sayıda sendika üyesi işçi, Atatürk Bulvarı’nda yapılan basın açıklamasında ellerinde bayraklarla “Sakarya uyuma fabrikana sahip çık” sloganlarıyla kent merkezini inletti.

Son Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi ile “özelleştirilme” kararı verilen 1. Ana Bakım Merkez Komutanlığı içindeki Tank Palet Fabrikası için Sakarya’dan tepkiler yükselmeye devam ediyor.

İlgili Makaleler

Fabrikada yetkili olan Türk-İş’e bağlı Harb-İş Sendikası Sakarya Şubesi üyesi işçiler, özelleştirme kararına tepki için Adapazarı şehir merkezindeki Atatürk Bulvarı’nda düzenlenen basın açıklamasında bir araya geldi.

Ellerinde Türk Bayrağı ve Harb-İş bayraklarıyla “Özelleştirme yapamazsınız, itirazımız var” ve “İçimizde fırtınalar kopuyor” yazılı pankartlar bulunan işçiler hep bir ağızdan “Sakarya uyuma fabrikana sahip çık” sloganları attı.

Düzenlenen baısn açıklmasına Harb-İş Sendikası Genel Başkanı Bayram Bozal, Türk-İş Sendikası Sakarya İl Temsilcisi Cemal Yaman, Harb-İş Sakarya Şube Başkanı Yaşar Yavuz ve çok sayıda sendika yöneticisi katıldı.

Harb-İş Genel Başkanı Bayram Bozal, Tank Palet gibi bir fabrikanın kurulması için 20 milyar TL’ye ve 10 yıllık mesleki tecrübeye ihtiyaç olduğunu belirterek, “Allah razı olsun bizleri yalnız bırakmadınız. Yaklaşık 50 bin imzaya ulaşmışız hepinize teşekkür ediyorum. Burada 1974 yılında dönemin tümen komutanları dönemin valileir simit satarak geçinen insanların parasıyla toplanıp TSK’ye hediye edilen bir iş yerimiz. Lastikle, paletle başlayan bugün 60 yıllk gururla 281 tane obüsü sizler yaptınız teşekkür ediyorum. Bugün bu tesisi kurmaya kalksanız 20 milyar dolar nakit paraya ihtiyacınız var, en az 10 yıllık tecrübeye ihtiyacınız var, bürokrasi karar verirken çok iyi düşünmesi gerekiyor.” dedi.

Hükümet yetkililerine “Altay’ı bize verin” diye seslenen Bozal, Tank Palet işçilerinin bu tankı üretmek için yeterli tecrübeye sahip olduğunu kaydederek şöyle dedi: “Eğer bürokrasi düzgün bir şekilde çalışsaydı bugün hiç birimiz bunları yaşamayacaktık.Biraz önce söylediğim rakamlar, bin 303 tane tankın yenileştirmesi dahil her türlü onarımını yapmışız. Devamında 281 tane obüsü yapmışız şu anda obüsü yapmak için sipariş verilmiş fabrikamıza. Bu kadar güzel işler yapan insanlar, bu kadar alt yapısı, bilgi birikimi olanlar tankla ilgili, verin Altay Tankı’nın en alasını size yapıp verirler. Yanınızda Gölcük’te denizaltı yapılıyor, milli savaş gemisi yapılıyor, milli bomba, bomba kitleri yapılıyor. Peki soruyorum ben burada nerede bu alt yapınız nerede bulacaksınız işte buradalar buraya sahip çıkın siz. Bunlaa değer verip işimizi bize tekrar geri verin biz en alasını size tekrar verelim.”

Genel Başkan Bozal, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın kendilerine fabrikada yapılan görüşmede söz verdiğini ifade ederek, “Sayın bakanım, bakan yardımcısı, Genelkurmay başkanım, fabrikalar komutanı karşımıza dizildi bir takım şeyleri bizimle paylaştılar. Bizim için orada verilen söz devletimizin sözü. Ne dedi bakanımız ne talebiniz isteğiniz varsa gönderin bize yapacağız dedi. Bu sözü hepimizin huzurunda verdi mi? Biz attığımız adımları istişare ederek danışarak alıyoruz. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın verdiği sözü biz orada takip ediyoruz. Bizim de Harb-İş olarak isteklerimizi ilettik. Değerli arkadaşlar biliyorsunuz son olarak yapacağımız şey 19 Ocak’ta tüm ülkemizde halkımızı buraya davet ediyorum.” diye konuştu.

Sendika Genel Başkanı Bozal ve Sakarya Şube Başkanı Yavuz, basın açıklamasına katılan işçilere ve tüm vatandaşlara 19 Ocak’ta Demokrasi Mitingi’nde yapılacak olan “Tank Palet” mitingine katılma çağrısı yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu