SU ZAM-larına Abonelerden tepki yağıyor

#ferizlide.com: Aylardır birçok su abonesinden gazetemiz ferizlide.com habere gelen tepkilere en son bugün bir yenisi daha eklendi.

“Bir taraftan Koronavirüs bir taraftan her ay yansıtılan su zamları bu nasıl bir oyundur Allah aşkına…”

Bir diğer abone ise “Sayın Saski müdürü ve Ekrem Yüce başkanım. 2019 Ağustos ayından sonra sürekli su faturalarına zam yapmak milleti sanki (en…..) yerine koyuyormuş gibi olmuyor mu? Koronalı günler dendi yine zamdan taviz yok. Geçtiğimiz ay (koronayı bahane edip) yazmadan faturalandırdınız iyi dedik. Bu ay yine zam faturasına devam ediyorsunuz. Biraz insaflı olmak şu insanların karın doyurma derdi varken akla gelmiyor belli. Ama insanları çileden çıkarırsanız ne olur bilinmez. Yine seçim dönemi gelecektir sağ olana.” diye tepkilerini dile getiriyorlar.

Belli bir süredir yaptığımız araştırmaya göre su abonelerinin neden tepki duyduğunu şöyle açıklaya biliriz:

Sakarya Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (SASKİ)’nin 2019 yılı Kasım Ayı Olağan Genel Kurulu’nda oybirliği ile alınan kararla su fiyatlarına “güncelleme” yapılması kararı alınmıştı.

 

2020 Yılı Su Tarifeleri ve Uygulama Esasları’na yönelik 1.madde’nin oybirliğiyle kabul edilmesiyle yürürlüğe giren “güncelleme” yeni yılın ilk ayı itibariyle faturalara yansıtıldı.

 

Araştırmalar sonucunda 2017 ve 2018 yıllarında uygulanan birim fiyatı ve şebeke bakım bedeli sabit kalırken 2019 yılının Haziran-Temmuz ayı faturalarından itibaren her ay, suyun (metre küp/TL) birim fiyatında, şebeke bakım bedelinde ve atık su bedelinde düzenli artış uygulandığı tespit edildi.

 

SASKİ’nin 2020 Mart ayı döneminde uyguladığı Su Tarife fiyatları ise;

Konut 1 tarifelerini kapsayan Adapazarı – Arifiye – Erenler – Ferizli – Kaynarca  – Serdivan – Limandere – Söğütlü ilçelerinde KDV hariç suyun (metre küp/TL) birim fiyatı 3,75 TL

(Koronavirüs sebebiyle Nisan-Mayıs ayları hayali yansıtılan faturaların ardından 02.Haziran 2020 tarihli gelen son faturalarda KDV hariç suyun (metre küp/TL) birim fiyatı 4,04 TL olduğu görülmüştür.)

Konut-2 tariflerini kapsayan Akyazı – Hendek – Sapanca – Karapürçek – Kocaali – Karasu ilçelerinde KDV hariç suyun (metre küp/TL) birim fiyatı 2,90 TL

 

Konut-3 tariflerini kapsayan Geyve – Pamukova – Taraklı ilçelerinde KDV hariç suyun (metre küp/TL) birim fiyatı 1,78 TL

 

Konut-5 tariflerini kapsayan Alifuatpaşa – Kuzuluk – Kurudere – Darıçayırı – Yuvalıdere  Çamlıca – Altındere ve Dokurcun Mahallelerinde KDV hariç suyun (metre küp/TL) birim fiyatı 0,80 TL olarak açıklandı.

 

İşyeri, Kamu, İnşaat ve okul vb. gibi su tüketim tarifesine alınan yerleşimler için uygulanan Su Fiyatlarına da SASKİ’nin resmi internet sayfasından ulaşabilmek mümkün.

 

Ulaşılabilen verilere göre Konut-1 tarifelerinde 2017, 2018 yılında ve 2019 yıllının haziran ayına kadar 3,15 TL olarak sabit kalan suyun (metre küp/TL) birim fiyatı, 2019 yılının Temmuz ayı itibariyle her ay belirli oranlarda arttırıldı. Aynı arttırım uygulaması bahsedilen yılları kapsayacak şekilde şebeke bakım bedeli ve atık su bedelinde de gerçekleştirildi.

 

SASKİ’nin açıklanan son kayıtlı abone sayısının 477 bin 432 olduğu göz önüne alındığında her ay yapılan artışlarla günümüze kadar yalnızca Konut-1 tarifelerinde 9 ay da toplam  4 buçuk milyon lira civarına yakın bir gelir elde ettiği hesaplandı. KDV değerleri ve diğer tariflerde ki artışlarda eklenince bu rakam daha da artış gösteriyor.

 

Sakarya’nın komşusu olan ve Sapanca gölünden yıllık 30 milyon metreküp su alma hakkı olan Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü’nün 2020 yılı Birinci Olağanüstü Genel Kurulu’nda aldığı karar ile yılın ilk 3 ayında (Ocak,Şubat,Mart) su fiyatlarında artış yapılmayacağı açıklamıştı. İSU’nun 2020 yılı için Konut-1 tarifesinde suyun (metre küp/TL) birim fiyatı 2,31 TL atık su bedeli ise 1,155 kararlaştırdığı görülürken Sakarya ile rakamlar karşılaştırıldığında Sakarya’da daha pahalı su ücretlerinin olduğu tespit edildi.  

 

 

SASKİ tarafından 2018-2019 yıllarınının ilk yarısını (6 aylık) kapsayan Finansman tablosunda borçlanmanın yılın ilk yarısında yüzde 47 oranında arttığı kamuoyuna duyurulurken aynı yılın Temmuz- Aralık ayı Dönemi Bütçe Uygulama raporları henüz SASKİ’nin resmi sayfasından kamuoyu ile paylaşılmış durumda olmadığı görüldü. #ferizlide.com: mustafa Üstübi

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x