SU Tüketimi

#ferizlide.com:

SU Tüketimi

Suyun hayatımız için elzem bir öge olduğunu biliyoruz.

Önemli olduğunu bildiğimiz halde içmeyi atladığımız suyun eklem kayganlığının sağlanmasından, toksik(zararlı) maddelerin vücuttan uzaklaştırılmasına kadar pek çok önemli görevi var.

Çocukluk döneminden itibaren vücuttaki su oranımız azalmaya başlıyor. Cinsiyete göre de su oranı farklılık gösteriyor. (Erkeklerin su oranı kadınlara oranla daha fazladır.) Su oranını dengede tutmak için ise yetişkin bireylerin 2,5-3 lt/gün su tüketmesi öneriliyor. Su tüketimi konusunda dikkat etmediğimiz ya da yanlış yaptığımız uygulamalar var.

Gelin hep beraber bunlardan bir kaçına göz atalım.

Su tüketimi konusunda bizim yaptığımız en büyük hatalardan biri su içmek için susamayı beklemek. Maalesef su içmek için susuzluk hissinin oluşmasını beklemek ihtiyacımızı karşılayacak kadar su içmemizi sağlamıyor. Hatta yaşımız ilerledikçe susuzluk merkezi duyarlılığını kaybettiği için yaşlı bireylerin susuz kalma ihtimali çok çok yüksek. O nedenle su içmek için susamayı beklemeyin. Suyunuz gözünüzün sürekli erişebileceği bir yerde olsun ki su içmeyi hatırlayın. Su içmeyi sevmiyorsanız mevsim meyveleri, salatalık, tarçın gibi şeylerle suyunuzu tatlandırmayı deneyin.

Sizi motive edecekse güzel bir su şişesi, sürahi veya bardak koyabilirsiniz masanıza. Su içmeyi hatırlatmak için birçok telefon uygulaması mevcut günümüzde. Onlardan birini telefonunuza indirip su tüketiminizi takip edebilirsiniz.

Yaptığımız bir diğer hata gün içinde tükettiğimiz çay, kahve ve gazlı içeceklerin su yerine geçebileceği düşüncesi.

Düşünülenin aksine bu içeceklerin fazla tüketilmesi suyun idrar yolu ile atılmasına neden olur. Bu nedenle kafein içerikli içecekleri tükettiğimizde ekstra su bile içmemiz gerekiyor.

Sizden ricam su içmeyi alışkanlık haline getirmeye çalışın. Suyun kolay ulaşılabilir olduğu bir ülkede yaşıyoruz. Bunun kıymetini bilelim, suyu israf etmeyelim.

Sağlıklı günler dilerim.

Işılay Kuş Ferizli

Kimler Neler Demiş?

avatar
  Abone Olun  
Bildir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı