SU KITLIĞI VE SU AYAK İZİ ÜZERİNE

SU KITLIĞI VE SU AYAK İZİ ÜZERİNE

Annemin çocukluk anılarının çoğunda çeşme başında veya su taşırken yaşadığı olaylar vardır.

Çeşmede su sırasında yaşanan kavgaları, komik anıları çok dinlemişimdir annem ve anneannemden.

Çocuk aklımla evlerinde neden çeşme olmadığını sorguladığımı hatırlıyorum.

O zamanlar evlerde su olmadığı için köy çeşmelerinden su taşıma işi genelde evin hanımı ve çocuklar tarafından yapılırmış.

Bin bir zahmet ile taşıdıkları suyun kıymetini bildikleri o zamanlarda suyu israf etmemek için ellerinden geleni yaparlarmış.

Günümüzde ise maalesef durum tam tersi yönde gelişiyor.

Türkiye’de Su Sorunu

Maalesef günümüzde -her şeyde olduğu gibi -suya ulaşımın kolaylaşması su israfını da arttırmış durumda. Yapılan projeksiyonlar 2030 yılında 700 milyon insanın su kıtlığı çekeceğini gösteriyor. Yılda, kişi başına düşen kullanılabilir su miktarı 1.000 metreküpten daha az olan ülkeler su fakiri sayılıyor. Bu miktar, 2.000 metreküpten daha az olduğunda ‘su azlığı’ olarak tanımlanıyor. Türkiye’de kişi başına düşen yıllık kullanılabilir su miktarı 2018 yılı verilerine göre; 1.363 metreküp civarında. Yani Türkiye su azlığı yaşıyor.

Su Ayak İzi Kavramı ve Besinler

Kullandığımız tüm ürünlerin, bunlara besinler de dahil, üretim aşamasında harcanan bir su miktarı var. Su ayak izi bu üretim esnasında kullanılan, buharlaşan veya kirlenen su miktarının ölçülmesidir. Su ayak izi ile ilgili 1996-2005 yılları arasında yapılan çalışmalarda harcanan suyun %92’sinin besin üretiminde harcandığı tespit edilmiş. Bitkisel ve hayvansal kaynaklı besinlerin de su ayak izleri üretim aşamalarının farklılıklarından ötürü oldukça farklı. Etten sağlanan enerji için gerekli su ayak izi, bitkisel kaynaklı besinlere göre 20 kat daha fazla. Örneğin , 1 adet elma için ortalama 85 lt; 150 gram kırmızı t için 2500 litre su kullanılıyor.

Beslenme alışkanlıkları yönünden su ayak izi değerlendirmesi yapacak olursak günlük ihtiyaçları karşılayacak vejeteryan bir diyetin su ayak izi günlük 1500-2600 litre iken, protein ve yağ bakımından zengin bir diyetin su ayak izi günlük 4000-5000 litre civarında.

Bilinçli Su Tüketimi

Sanayi ve tarım faaliyetlerinin artan nüfusa hizmet edebilmek için her geçen gün daha da genişlemesi su ayak izinin artışını da beraberinde getiriyor.

Bu nedenle su ayak izinin sürdürülebilir sınırlara çekilmesi kritik önem taşımakta.

Su ayak izini sürdürülebilir sınırlara çekmek ise ancak bilinçli tüketim ile mümkün. Dişimizi fırçalarken veya tıraş olurken musluğu açık bırakmamak gibi alabileceğimiz küçük önlemler su tasarrufu için önemli adımlar. Çocuklarımıza, torunlarımıza kaynakları sömürülmüş, çölleşmiş bir dünya bırakmamak için hepimiz elimizi taşın altına koyalım.

Su hayattır, hayatımıza sahip çıkalım.

işilay kuş Diyetisyen: Ferizli 15.11.2021

 

NOT; 25 LT isimli belgeseli izlemeyeniniz var ise izlemenizi tavsiye ederim.

Abone Olun
Bildir
guest

0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x