Söğütlü 3. OSB ve Karasu limanında son gelişmeler

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Meclis Salonu’nda Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısı, Meclis Başkanı Talip Kuriş başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Toplantıda 20’nin üzerinde konu başlığı ele alındığı toplantıda Kuzey bölgesiyle ilgili 2 önemli konu hakkında açıklamalarda bulunuldu.

Bunlardan birisi OSB Söğütlü Karma 3ncü OSB, bir diğeri ise Karasu limanı konusundaki son gelişmeler.

OSB’lerdeki Gelişmeler

Meclis Üyelerinin katılımı ve Meslek Komitesi Başkanlarının da konuk olduğu Ağustos Ayı Olağan Meclis toplantısında yönetim kurulunun faaliyetleri hakkında bilgi veren SATSO Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Cem Gün şunları dile getirdi:

“Geyve ilçemizde “Gıda İhtisas OSB” kurulması yönünde Geyve Belediye Başkanı Murat Kaya’yla birlikte valimiz İrfan Balkanlıoğlu ile bir araya gelerek gıda ihtisas OSB ile ilgili resmi başvuruyu yaptık.

Bu resmi başvurumuz Sakarya Valiliği Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü tarafından Sanayi Ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğüne ulaştırılmıştır. Yakın zamanda uygunluk izni alınarak ilimize yeni bir OSB kazandırılacaktır.

OSB Söğütlü Karma 3ncü OSB, Otomotiv ve Metal Sanayii İhtisas OSB ile ilgili çıkan pürüzler hassasiyetle takip edilerek gideriliyor. Her iki OSB’nin müteşebbis heyetinin oluşturulacağı müjdesini vermek üzere çalışıyoruz.

Karasu limanı konusundaki son gelişmeler

İlimizin önemli bir ticaret kapısı olan karasu limanı konusundaki son gelişmeleri sizlere aktarmak isterim.  Toplam 250.000 m2 alanı kapsaması planlanan ve şu an 130.000 m2 ile 1. Faz’ı faaliyete açılmış bulunan limanda 2 adet ro-ro rampası faaliyete alınmış durumda. 

Bildiğiniz gibi ilk olarak 2017 yılında Amerika’ya limandan saç ihracatı yapılmıştı.  Bunun haricinde proje yükleri, mısır, buğday, rulo sac, silim kumu, cam, soya fasulyesi gibi 2017 yılı genelinde toplamda 425.000 ton yük hareketi gerçekleşmiş.

2018 yılında ise yük çeşitliliğinde ve tonajında önemli artışlar yaşanmış. 2018 yılı sonu itibariyle 1 milyon ton yük hareketi öngörülmektedir. Diğer yandan 15 Ağustos’da ro-ro taşımacılığı konusunda tüm test ve demene çalışmaları bitirilmiş, 10 eylül 2018 itibariyle karasu limanından Ukrayna’ya ro-ro hattının açılması ve haftada en az iki adet sefer yapılması planlanmaktadır. Yine 2018 yılı içerisinde karasu limanından –Romanya’ya ro-ro  taşımacılığına  açılması ve haftanın her günü gemi seferi yapılması hedefleniyor.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x