Serbes, Yeniden Gerçek Demokrasiyi İnşa Edeceğiz

#ferizlide.com: Eski Başbakan ve eski AKP Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu tarafından bugün kamuoyuna tanıtılan Gelecek Partisi’ne Sakarya il Başkanı olması beklenen Ender Serbes ilk basın açıklamasını yaptı.

Serbes: Gelecek Partisi ile Türkiye’nin yeniden kucaklaşmasınını, barışmasını sağlayacağız.

 

Ahmet Davutoğlu’nu ilimizde misafir eden Sakarya Dostlar Platformu üyesi Ender Serbes bugün açıklanan Gelecek Partisi’nin ahlak ve adalet üzerine oturmuş, demokratik değerlere inanan, özgürlükçü bir yapıyı temsil edeceğini söyledi.

Genel Başkan Ahmet Davutoğlu’nun Ankara Bilkent Otelde bugün kamuoyuna tanıttığı Gelecek Partisi ile ilgili açıklama yapan Ender Serbes, Türkiye ve Sakarya için hayırlı uğurlu olması temennisinde bulundu. Serbes “Gerçek demokrasiyi inşa ederek Gelecek Partisi ile Türkiye’nin yeniden barışması ve kucaklaşmasını sağlayacağız.” dedi.

 

Türkiye’nin son yıllarda ciddi sorunlarla karşı karşıya kaldığını belirten Serbes, en önemli sorunun da toplumsal barışın bozulması olduğuna dikkat çekti. Bölücü, ötekileştirici siyaset anlayışıyla, toplumun da kamplara bölündüğünü, kin ve nefret söylemlerinin çok tehlikeli boyutlara ulaştığını vurgulayan Serbes; “Ülkemizin bu cendereden kurtulmasını isteyen herkesi partimize davet ediyoruz. Partimizle Türkiye yeni bir siyaset anlayışıyla tanışacak. Ayrımcı, ötekileştirici dili mutlaka bertaraf edeceğiz. ‘Ya bizdensin ya kara toprağınsın ‘, ‘Bizden değilsen hainsin’ anlayışını bitireceğiz. Biz düşüncelerimizi, fikirlerimizi, ülkemizin kalkınması, insanlarımızın huzurlu ve mutlu olması, yarınlardan kaygı duymaması için yarıştıracağız. Evrensel ilkeler üzerinden siyaset yapacağız.” diye konuştu.

 

Son yıllarda, dini ve milli değerleri istismar ederek toplumu parçalayan, tek bir yaşam ve fikir dayatması yapan siyasi anlayışın reddedildiğini dile getiren Serbes, genç- yaşlı, kadın-erkek toplumun büyük bir kesiminin yeni bir dil ve yeni bir yaklaşım istediğini vurguladı.

 

Bu yeni yaklaşımın merkezinde de çok renkliliğin bulunduğunu ifade eden Serbes; “Türkiye‘de yeniden bu değerleri ortaya çıkartabilecek güce partimiz sahip. Bu gidişatı doğru bulmayan, gerçekten yeni bir anlayışın ortaya çıkmasını bekleyen herkesi partimize destek olmaya çağırıyoruz. Demokrasiye, özgürlüğe, insan haklarına, hukuk devleti ilkelerine inanan herkes, partimizde buluşacak. Karamsarlıkları kaldıracağız, ülkemiz üzerindeki kara bulutları dağıtacağız. Bu mevcut problemleri çözebilecek bir parti programıyla milletin önüne çıktık. Bu programla milletin her türlü dertlerine derman olmayı hedefliyoruz. Milletin bütün renklerini bir araya getireceğiz.“ şeklinde konuştu.

 

İster sağ, ister sol, ister İslamcı, ister muhafazakar, hangi kimliğe sahip olursa olsun, herkese kapılarının açık olduğunun altını çizen Serbes, açıklamasını şöyle sürdürdü; “ Yaradan insanları farklı yaratmış. Farklı düşüneceğiz, farklı konuşacağız. Hiçbir insanın yüzü diğer insana benziyor mu? Ne kadar farklı yüz varsa o kadar farklı düşünce var. Önemli olan birbirimize hakaret etmeden ‘hain’ damgası yapıştırmadan hareket edeceğiz. Eleştirilere tahammül edeceğiz, hakaret etmeyeceğiz. Yeni dönem siyasi hareketlerin, değerlere saygılı, özgürlükçü bir anlayışa sahip olması lazım. Gelecek Partisi özgürlükçü, değerlere saygılı bir parti. Bir yere yaslanarak değil, millete yaslanarak, değerlerini oy için istismar etmeden, samimi bir şekilde hizmet edeceğiz. Demokratik bir duruş sergileyeceğiz. Korkmadan, çekinmeden doğruya ‘doğru’ yanlışa ‘yanlış’ diyeceğiz. “

 

YENİDEN GERÇEK DEMOKRASİYİ İNŞA EDECEĞİZ

 

Daha önce siyaset yaptıkları AK Parti’nin kendi kuruluş ilkelerinden ve felsefesinden ayrıldığı için Gelecek Partisi ile yollarına devam ettiklerini hatırlatan Serbes, AK Parti güçlendikçe güçle olan imtihanını kaybetti. Demokrasi ve insan hakları ilkelerini savunmaktan uzaklaştı. Türkiye’nin geleceğinin öncelikle demokratik ve hukuk normlarının yeniden tesis etmesine bağlı olduğunu anlatan Serbes; “Şu anda ülkeyi yönetenlerinde, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin bu ülkeye huzur ve mutluluk getirmediğini görüyorlar. Güçler ayrılığı olmadığı, her şeyin merkezde, bir kişi üzerinde toplandığı yapının Türkiye’yi ne hale getirdiğini görüyoruz. Türkiye bu gün 50 yıl öncesinin demokrasisinden daha ileri değil. Şu anda kim kimden hesap sorabilir. Talimatla kararların alındığı yanlış bir sistemini konuşuyoruz. Devlet geleneği zaafa uğratılmıştır. Bizim yeniden hep birlikte bu işi tutup taşı tekrar yerine koymamız lazım. “ şeklinde konuşu.

 

Kimseyle bir kırgınlık, dargınlık, düşmanlıklarının olmadığının özellikle altını çizen Serbes, millete hizmet ve evrensel değerler yolunda kararlılıkla yürümeye devam edeceklerini belirtti. Bu yolda kendileri ile birlikte yürümek isteyenlere kapılarının ardına kadar açık olduğunu ifade eden Serbes, “Partimize daha şimdiden büyük bir teveccüh var. Gözlemlediğim kadarıyla büyük bir heyecan ve beklenti oluştu. Bu teveccühü boşa çıkarmayacağız. Yeniden gerçek demokrasiyi inşa ederek toplumun tüm kesimlerinin ve renklerinin yeniden barışması ve kucaklaşmasını sağlayacağız. Desteklerinizle yarınlarımız daha güzel olacak” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu