Serbes: “Tepeden inme siyaset düşünmüyoruz”

#ferizlide.com: Gelecek Partisi İl Başkanı Ender Serbes, parti yönetiminde tepeden inme şeklindeki bir sistemi düşünmediklerini belirterek, “Talebin sahadan gelip tabanın tavanı desteklediği bir siyaset düşünüyoruz” dedi

Gelecek Partisi Sakarya İl Başkanı Ender Serbes dün basın mensuplarıyla bir araya gelerek tanıtım toplantısı gerçekleştirdi. İl Başkanı Serbes, basın mensuplarına basın mensuplarına siyasi yol haritası, il binasının açılışı hakkında açıklamalarda bulundu. 

Önceki akşam meydana gelen hain saldırı nedeniyle şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dileyen Serbes, “Önceki Akşam beklemediğimiz bir üzücü gelişme oldu. Türk askerinin çok zor bir ortamda kalması ve ülkemizin gerekli tedbirleri yerine getirmediği için çok sayıda şehidimizin olması hepimizi derinden üzdü. Şehitlerimize Allah’tan rahmet yaralılara acil şifalar dilerken Rabbim birliğimizi ve dirliğimizi muhafaza eylesin” dedi
“ÇABAMIZ VE ELEŞTİRİLERİMİZ OLDU”
Gelecek Partisi’nin 3 ay önce kurulduğunu belirten Serbes, “Bizim bir kısım arkadaşlarımızın daha önceden bulunduğu Ak Parti içerisinde elimizden geldiğince yapılan yanlışlara ya da olması gereken doğrulara karşı bir çabamız ve eleştirilerimiz oldu. Bu daha önce kapalı kapılar arkasında oldu ama kapalı kapılar arkasında yapılan eleştiriler yetmediği ya da işleve sokulmadığından biz eleştirilerimizi artık halkımızın da şahit olacağı usulde yapmak istedik. Yapıcı eleştiriler olmasına rağmen ihraç kararı alındı. Partimizin Genel Başkanı ve yanındaki arkadaşları bu süreyi beklemeden istifa ettiler ve bende istifa ettim” diye konuştu. 
TEPEDEN İNME SİSTEM
STK’lar ve dernekleri ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunduklarını söyleyen Serbes, “Her ilçeden olabilecek en iyi teşkilatı oluşturarak sahalarda olacağız. Tepeden inme şişirme bir sistem düşünmüyoruz. Talebin sahadan gelip tabanın tavanı desteklediği bir siyasi düşünüyoruz. Tepeden gelen siyasetçilerin genelde yüzü de ilgisi de hep tepeye oluyor. Ama biz tabandan destek alarak halkın beklentilerini göz önünde tutan siyasetçilerin kalıcı bir şekilde yürümesini istiyoruz.  İl binamızın açılışını biz pazar gününe denk getirmek istiyoruz. Yönetim listemiz açıklandığı takdirde yapabileceğimiz bir kavramdır.  Düğün şeklinde genel başkanımızın da katıldığı bir açılış yapmayı düşünüyoruz. 1 ayı geçeceğini düşünmüyorum” dedi. 
“BEKLENTİLER KARŞILANMIYOR”
Türkiye’deki en üst yönetim kadrosuyla arada olması gereken birçok kademenin doğru orantı da işlem yapılmadığını ve faaliyetlerin yerine getirilmediğini ifade eden Başkan Serbes, “Biz gelecek partisi olarak bundan sonraki ilk süreçte hızlı bir demokratik yapının oluşması, kuvvetli bir parlamento sisteminin tekrar inşa edilmesi ve baraj olmadan mümkünse insanların parlamento da görev almasını istiyoruz. Biz mevcut ittifakların Türkiye’nin beklentilerini karşılamadığını düşünüyoruz. Eğer bir ittifak olacaksa daha toparlayıcı olması gerekir. Şu an ki ittifakta şöyle bir sıkıntı var, partiler ister istemez koalisyon içinde değil ama ittifak halinde olduğu için DNA’ları karışıyor. Mevcut ittifaklarla ilişki içinde olmamız mümkün gözükmüyor” ifadelerini kullandı.
“RAYLI SİSTEMİ DESTEKLİYORUZ”
Serbes, Şehrin sorunlarıyla ilgili olarak şunları söyledi: “Biz raylı sistemi destekliyoruz ama üzülerek gördük ki Türkiye’nin gelişimi için yapılan her türlü proje akabinde yap-işlet-devret denildi. Kasadan para gidilmeyecek denildi ama baktık ki hazinemizde yüklü bedeller inşa edildi. Türkiye’nin ve şehrimiz için olumlu projelerin arkasında tedbirle duruyoruz. Biz tedbirliyiz. Hastanenin yapılması çok değerli bir proje. Büyük bir bütçe gerekiyor bir kısmı verildi. Sapanca’da bahsi geçen teleferik projesinde bu benzeri projelerin uygulandığı projeler var. Böyle bir projenin oluşmasında betonlaşma veya tabiatı etkileyen bir durum yoksa ve turizm anlamında katkı sağlayacaksa biz bunu destekliyoruz ama lanse edildiği gibi doğaya büyük bir tahribatsa betonlaşmayı oluşturuyorsa, çevreyi kirletiyorsa halkın üzerinde külfeti olacak bir yapıysa böyle bir şeye destek vermemiz mümkün değil” 
PARTİ İZLEME KURUMU 
“Gelecek Partisi ilk defa Türkiye’de ilk defa parti izleme kurumu oluşturdu. Sakarya’da il yönetimi belli olduktan bakanlığın ilimizde yapacağı projeleri derin analiz ederek bu ve benzeri açıklamaları temele dayalı ortaya koymak gibi bir niyetimiz var. Biz alışılmış şirket yönetimi tarzı siyaseti devam ettirmiş olsaydık ayrılmazdık. Ya da o fikirlerin arkasında durup savunurduk. Bugün 28 şubat. Biz 28 şubat döneminde zor bir süreçten geçtik. Siyasetin yapılması çok zor bir süreçti. Şimdi de 28 şubat ama inanın biz Gelecek Partisi olarak 28 şubatta mağduriyet yaşayan kişilerin iktidara geldiği nokta da daha büyük zulme ve baskıya mağdur kalıyoruz. O 28 Şubat ortamında siyaset daha rahat yapılıyordu. Biz ise birçok noktada boğuluyoruz. Biz eline sopa geçenlerin sopa vurmasına razı değiliz. Herkesin vicdanlı ve adaletli olması gerekiyor” 
“DAVETE İCABET EDİLDİ”
Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcısı Ayhan Sefer Üstün’ün HDP kongresine katılımıyla ilgili de değerlendirmede bulunan Serbes şunları kaydetti; “TBMM’nin çatısı altında bir partinin ikili ilişkilerde iktidarın her gün diyalog halinde olduğu bir yapı da bir ittifaka gitmedik. Onların savunduğu bir yanlışın arkasında durmadık. Sadece demokrasinin gerektirdiği gibi davete icabet edildi. Biz herhangi bir terör örgütüyle HDP’ nin kendini net bir şekilde ayırmadığı ya da yanlışlarla kendini ayırmadığı an da onlarla siyasi anlamda bir yol yürümemiz mümkün değil. Ama bahsettiğim diğer anayasal hukuksal yapı içerisin de faaliyet gösteren her türlü partiye karşı bir diyalog kapımızın olması şarttır”
“ALGIYI YÖNLENDİREMİYORUZ”
“Türkiye’nin kutuplaşmalardan uzaklaşması için önünün açılması için olmazsa olmazımız diyalogdur. TRT’de kırmızı bültenle aranan bir şahsın röportajının alenen yayınlandığında tepki vermeyen birilerinin gidip olması gereken bir yapı da bizi elleştiriyor olması da çok etik bulunmuyor. Biz henüz HDP ile Kürt toplumunun arasındaki çizgiyi anlamış değiliz. Bu siyaseten bir hamledir. HDP kongresinde bayrak yoktu denildi, vardı. İstiklal marşı okunmadı denildi, okundu ama algı farklı. Algıyı biz yönlendiremiyoruz. Herkesin kafasında farklı soru işaretleri oluşuyor” Serkan OK/Sevda TAŞDAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu