Sedaş ve Telekom’a tepkiler büyüyor

#ferizlide.com: Ferizlide esnaflarla yüz yüze yapılan araştırmada SEDAŞ ve Telekom için şu tepkiler geldi.

Haberi hazırlayan İsmail Kotaman ziyaret ettiği esnaflara sorduğu sorular karşılığında aldığı tepkiler şöyle:

 Tayfun Himmet: Elektrik faturası çok fazla geliyor.

Ali Tenha: Çok fazla elektrik kesintisi yaşanıyor. Elektronik cihazlarımız zarar görüyor işler çok aksıyor ve elektrik faturası çok fazla geliyor.

Kıymet Yılmaz: Çok fazla elektrik kesintisi çok fazla. Ne kadar kullandıysak o kadar gelsin. Bana gelen beş yüz TL gelen elektrik faturası şimdi dokuz yüz TL geliyor. Ağır faturalar yetmezmiş gibi %30 zam geleceği söyleniyor. Ben hakkımı helal etmiyorum.

Hakan Tetik: Elektrik kesintilerinden şikayetçiyiz elektronik cihazlarımız zarar görüyor internetimiz kesildiği için günlük işlemlerimizi ödemelerimizi zamanında yapamıyoruz buda işlerimize zarar veriyor.

Mustafa Güden: Her gün iki-üç saat elektrikler kesiliyor paraya gelince yarışırlar çatır çatır alırlar hizmete sıra gelince hizmet yok.

Batıkan Kıstay: Belirli saatlerde elektriklerin kesileceği söyleniyor. Saat 17:00 geleceğini söylenirken elektrik 18:30’da geliyor bu durumdan şikayetçiyiz.

Terzi Şükrü Ak: Elektrik faturası çok fazla geliyor ama elektrikler sık kesiliyor. Parayı ’da alırlarken alıyorlar.

Ömer Özbek: Çok şikayetçiyiz elektronik cihazlarımız bozuluyor. Ödenen faturalara verilen hizmet yetersiz.

Yasin Aydın: Koskoca OSB’miz varken elektriğimiz yok aynı zamanda pandemi nedeniyle çocukların canlı derse girecekken elektrik kesintisi nedeniyle internetin kesilmesi aynı ve yavaş olması hem bizi hem de esnafı mağdur bırakıyor.

Cemil Sağlam: Elektriğin kesilmesi elektronik cihazlarıma zarar veriyor hem bizi hem esnafı mağdur bırakıyor.

Hüseyin İsen: Telekom, abonelerini canından bezdirdi. İnternet alt yapısı genelde Telekom’dan geçtiği için gerek eba üzerinden ders gören öğrenciler gerekse iş, ticaret yapan şahıslar mağdur olmaktadır. Sedaşın değişik çalışmaları ile kesintiye uğrayan enerji, çalışma dışı kesilen elektrikler sanayiciyi, sanatkarı, ve aboneye iş kaybı yaşatmaktadır.

Halil Gökçe: Elektrikler çok sık kesiliyor.

Ali Kara: Elektrikler çok fazla gidip geliyor ve çok yüksek fatura geliyor.

Haydar Bekar: Voltaj düşüklüğünden elektronik cihazlarımız zarar görüyor elektrikler çok fazla kesiliyor ve internet çok yavaş.

Nihat Yumurtacı: Elektrik kesintisinden bıktık bu işler böyle geldi böyle gider.

Kırtasiye Bülent Öztürk: Elektrikler sürekli kesiliyor bütün esnaf olarak mağduruz.

Sena Dönmez: Elektrikler çok sık kesiliyor ve internet çok yavaş.

Ahmet Balkanoğluları: elektronik cihazlarımız zarar görüyor.

Serdar Şahin: elektronik cihazlarım bozuldu daha üç aylık yeni laptopum elektrik kesintisi sayesinde çöp oldu.

Yasin Yıldırım: Telekom çok yavaş. Servis ağı çok yavaş. Bu durumdan şikayetçiyiz.

***

İşte SEDAŞ’ın Ferizli esnafının tepkilerine verdiği cevap:

Sayın Mustafa ÜSTÜBİ,

“SEDAŞ ve Telekom’a tepkiler büyüyor” başlıklı haberle ilgili sizleri bilgilendirmek isteriz.

İlçede artan enerji talebine bağlı olarak; abonelerimizin enerji ihtiyaçlarının karşılanabilmesi, yeni abone bağlantılarının tamamlanabilmesi ve daha kaliteli enerji hizmeti sunulabilmesi kapsamında kurumumuz tarafından bakım, onarım ve yatırım çalışmaları yürütülmektedir. Enerjili şebekede bu çalışmaların sürdürülmesi mümkün olmadığı için, yürütülen çalışmalar esnasında planlı elektrik kesintisi gerçekleştirilmektedir.

Abonelerimizin enerji ihtiyacının karşılanması için zaruriyet arz eden söz konusu çalışmalarımız, daha kaliteli ve kesintisiz enerji hizmeti sunma amacı taşımaktadır. İlgili mevzuatlar kapsamında; can ve mal güvenliği açısından bu çalışmaların enerjili hat üzerinde yapılması mümkün olmadığı için planlı kesintiler yapılarak gerçekleştirilebilmektedir. Planlı kesinti yapılacak bölgeler, 48 saat öncesinde web sitemizde yayınlanmakta; kesintiden etkilenen aboneler ise sistemimizde kayıtlı telefon numaralarına gönderilen SMS aracılığıyla önceden bilgilendirilmektedir.

Yürürlükte bulunan Elektrik Dağıtımı ve Perakende Satışına İlişkin Hizmet Kalitesi Yönetmeliği’nin ilgili maddesi uyarınca, elektrik dağıtım şebekesi kaynaklı cihaz hasarlarında, abonelerimizin 10 iş günü içinde kurumumuza müracaat etmeleri durumunda, yetkililer tarafından yapılan gerekli değerlendirmelerin ardından maddi zararlar tazmin edilebilmektedir. Söz konusu tazminat işleminin gerçekleşmesi, hasarın elektrik dağıtım şebekesi kaynaklı meydana geldiğinin tespiti koşuluna bağlıdır.

Enerji ihtiyacının sürekli arttığı Ferizli bölgesine yönelik kısa ve uzun vadeli planlar kapsamında; ilave trafo tesisleri, şebeke yenileme, kesit artışı vb. yatırım faaliyetleri ile ağaç budama, sehim alma, direk düzeltme, bağlantı noktalarının kontrolü gibi bakım ve onarım çalışmaları gerçekleştirilmektedir. Şebekelerin büyük kısmının havai hatlardan oluşması sebebiyle; hava koşulları, kuş çarpılmaları ve 3. şahısların müdahalesi gibi önlenmesi güç etkenlerden dolayı elektrik arızaları yaşanabilmekte, bu arızalara ekiplerimizce 7/24 müdahale edilmektedir.

 

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x