SEDAŞ Enerji kısıtlamasına mı gidiyor?

#ferizlide.com: mustafa üstübi: Evde yaşlılar soğuktan şala sarılırken gençler dışarıda yaktıkları ateşle ısınmaya çalışıyor.

Kar yağdığı ilk günde 13 kez kesilen elektrikler vatandaşı soğuktan dondururken SEDAŞ’a tepkiler büyüyor.

İddiaya göre sedaş yetmeyen enerjiyi dönüşümlü olarak keserek belli bölgelere kısıtlama yapıyor. Bazılarına göre kesintiler, arızalar, yetersiz ekip ve yatırım eksikliğinden meydana geliyor. Bu konuda yaptığı açıklamayla dikkatleri üzerine çeken İYİ Parti Ferizli İlçe Başkanı Akın Özdemir vatandaşların derdine tercüman oldu.

İşte o açıklama şöyle:

SEDAŞ’ın iş bölgeleri (Sakarya, Kocaeli, Zonguldak, Bolu, Bilecik) 7 Genel Müdürlük ‘ten bir olmuş, merkezi Sakarya’da olmak üzere Sakarya ve Bolu illerinde hizmet verecek , Sakarya Elektrik Dağıtım A.Ş. hizmete girmiştir.11 Şubat 2009 tarihinde Ankara’da düzenlenen devir teslim töreniyle Akkök-Akenerji-CEZ Ortak Konsorsiyumu’nun yönetimine geçmiştir. 11 Şubat 2009 tarihinde AKCEZ Enerji Yatırımları Sanayi ve Ticaret A.Ş tarafından %100 hissesi satın alınmıştır. % 100 hissesi AKCEZ’e ait bir kuruluştur.

Buraya kadar her şey güzel.

Ancak Misyonu: “HAYATA DEĞER KATAN ENERJİYİ İNSANA VE ÇEVREYE DUYARLI BİR ŞEKİLDE ULAŞTIRIYORUZ.” Olduklarını önemle vurgulayan sedaşın dün 28 bin nüfuslu Ferizli’mizin neler  yaşadıklarından bilgileri varmdır yokumdur anlamakta güçlük çekiyoruz. Bir yandan pandemiyle gelen sıkıntılar, iş kaybı yaşayan esnafımız ve çalışanımız, alım gücü azalan kesim, bebek, çocuk kadın ve yaşlı büyüklerimiz soğukla sınava tabi tutulmuş, gaz lambası ve soba özlemi çeker hale gelmişlerdir. Ayrıca kısa ve uzun aralıklarla gidip gelen elektriğin ev ve iş makinalarının da vermiş olduğu hasarın bilançosu da şuan bilinmemekle beraber, kim tarafından karşılanacağı da ayrı bir muammadır. Söğütlü ve Ferizli’ye var güçleriyle çalışan sadece 6-7 kişilik ekibin ,Nüfusu 15 Bin olan Söğütlü , 28 bin olan  Ferizli’yle birlikte  43 Bin nüfuslu iki ilçeye yetişme çabaları maalesef sonuçsuz kalmıştır.

Bu hava şartlarında , elektrik  arızalarıyla mücadele eden kardeşlerimizin mesleğim gereği ne denli zor ve tehlikeli bir işte olduklarını  gayet iyi anlamaktayım.  Şu bilinmelidir ki  gelişmekte olan ilçeler, mahalleler  ve artan nüfus göz önüne alınarak yatırımlar çoğaltılmalıdır, altyapı, üst yapı hava şartları da göz önüne alınarak daha çok önem verilmelidir. Çok önemli vazifeleri olan TEİAŞ, SEPAŞ ve SEDAŞ’ın yapılan onca kuvvetli kar yağışı uyarılarına rağmen tedbir almakta zayıf kaldıkları,  Hayata değer kattıkları enerjiyi, insanlara duyarlı bir şekilde ulaştıramadıklarını, 1 günlük kar yağışının ardından hepimiz gördük. 2020 yılında 516 Milyon TL yatırım yapmayı hedeflediğini açıklayan Yönetim Kurulu Başkanı Bekir Sami Güven müşteri memnuniyetini güçlendireceklerini ilave etmiş 2021 yılını yaşadığımız şu günlerde pekte başarılı olamamışlardır.  Çok sayıda bilişim teknolojisi temelli yatırım gerçekleştirdiklerini, içlerinden en önemli olan biri “Coğrafi Bilgi Sistemi (CBS), enerjinin varlığını uzaktan izleyen sistem “ doğru çalışmadığı gözlenmiştir.  SEDAŞ olarak, 3,5 milyona yakın nüfusa ve 1,6 milyon müşteriye ,Doğu Marmara’da yer alan Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerini kapsayan yaklaşık 20 bin kilometrekarelik yüz ölçüm üzerinde, toplam 4 il, 45 ilçe, 47 Belediye, 1441 köyde, 1,6 milyon tüketiciye, 3,4 milyon nüfusa 1700 çalışanıyla, 24 saat kesintisiz olarak enerji dağıtım hizmeti verdiklerini de söyleyen Sayın Güven’nin  ,1700 saha personeliyle bunca işin altından nasıl kalktıkları da ayrı bir tartışma konusudur. Kısacası  yaşanan bu arızalar , alt yapı eksiklikleri, personel yetersizliği , verimli hizmet alınmadığı halde, Sepaş’ın faturalara eklenen vergi ve fonlar,btv bedeli, TRT payı, diğer bedeller gibi anlamsız alınan paralar, faturaların 1 gün ödenmediği zaman telefonlara giden kesim mesajları  ve en önemlisi  EPDK tarafından 2020’de geçerli olan elektrik kesme-bağlama bedellerinin , alçak gerilim için 37 lira 30 kuruş ve orta gerilim için 189 lira 80 kuruş olması kararlaştırılırken vatandaşı iyiden iyiye çileden çıkarmaktadır. Bizler Hükümetin denetleme birimlerine bu yaşananlardan dolayı sesleniyoruz. Milyonlarca lira teşvik destekleri yapılırken Elektrik şirketlerinin halkımıza , vatandaşımıza yaşattıkları mağduriyetler görmezden mi gelinecek, yoksa bir kereden bir şey olmaz denip, yola devam mı edilecek” diye yaptığı detaylı açıklamasıyla dikkatleri çekti.

Velhasıl geçtiğimiz akşam 21.30 itibariyle 5 kez giden enerji şu an itibariyle henüz kaçmamış durumda.

Abone Olun
Bildir
guest
2 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Zehra
Zehra
1 ay önce

Sedaş , elektrik kesintisi yüzünden derse giremiyoruz. Birde Acil 186’yı arıyoruz ulaşamıyoruz.

Ferizli sahipsiz mi
Ferizli sahipsiz mi
1 ay önce

Başkanım duygularımıza tercüman olmuş ağzına sağlık

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x