SEÇİM

Seçim insan fikrine saygıdır!

SEÇİM

Seçim insan fikrine saygıdır!

Medeni toplumlarda seçim insan fikrine saygıdır! İster zamanında, ister erken, isterse baskın olsun seçim insan fikrine yol vermektir.

Ancak ülkemizde fikrin yerini adamcılın almış olması bu işe ters gelse de yine de seçim hakkı güzeldir.

Geçmişten buyana seçim olaylarına baktığınızda seçenlerle seçilenler genelde çoğu kez yer değiştirmiştir. Dünkü kaybedenler bugün kazanmış bugün kazananlar yarın kaybetmiştir seçimi! İşte bu yüzden seçim kararı, bütün olumsuzlukları taşısa da insanoğlunun fikrine saygıdır.

Erken seçim borsacıları deyip sert ifadelerle tepki göstererek ‘seçim zamanında olacak’ diyenlerin, az sonra borsacılar kendileri olduğunu beyan ederek, acil seçim ilan edebilirler!

Çünkü merhum Süleyman Demirel’in tabiriyle ‘dün dündür bugünde bugündür’ bunu değiştirme kariyerine henüz siyasi ahlakımız ulaşmış değil.

Fikrin ve fikirciliğin yerini adamcılığa tercih ettiğimiz müddetçe bu böyle devam etmeye mahkûm hatta mecburdur.

Mecburdur mamafih akıl devre dışı, bilgi kovulmuş, ‘OKU’ emri adeta yasaklanmış, terk edilmiştir.

İşte seçim bu nedenledir ki seçimsizlikten güzel, vesayetten kurtulmanın maymuncuğudur.

Dün ilan edilen 66 gün sonra seçim var ani bir karar görünse de aslında indi ilahiye de çoktan verilmiş bir durum olduğu aşikârdır!

24 Haziran baskın seçiminin yerel seçimlerden önce olmasının bir sıkıntısı yine yerelde olacağa benziyor. O da şu ki; yerelde ki siyaset aktivitelerine haiz kişilerin birbirleri ile verdikleri amansız ve kıyasiye mücadeledir.

Bir yıldan az bir zaman kalmış ve rakibini tuşa getirmiş vaziyette iken ‘köpeğin hatırı yoksa sahibi(mizin)nin hatırı için’ deyimi devreye girmesi olasılığı tuş halinin saha hakeminin düdüğüyle kurtularak yeniden başpehlivan ilan edilmesi olasılığıdır!

Siyasetin çirkin, seçimin güzel tarafı belki de bu durumlardır ki dün kanlı bıçaklı, bugün kılıç kalkanlı seçim kampanyası yürütmek mecburiyeti doğmasıdır.

24 Haziran seçimlerinin ayıplı ve kabul edilemez yanı ise OHAL’in yeniden seçim kararı alındığı aynı gün meclisten üç ay daha uzatılarak geçmesidir!

Seçim bu olumsuzluklara rağmen de olsa güzeldir. İnsan fikrine saygıdır.

Adamcılıktan akılcılığa adım adım geçme niyetinde olan Türk halkı, her daim kendi kararını vermesini başarmış, yine de başaracak.

Allah Büyüktür

Ferizli 19 Nisan 2018

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x