Seçim yasağı başladı

#ferizlide.com

31 Mart yerel seçim öncesi seçim yasakları başladı.

Yarın saat 21.00’a kadar seçim sonuçları ile ilgili yorum, haber ve tahmin yapmak yasaklandı.

Yüksek Seçim Kurulunun (YSK) seçim takvimine göre, seçimlere yönelik propaganda serbestliği saat 18.00’de bitti.

298 sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkında Kanun’un propaganda serbestliği ve süresini düzenleyen 49. maddesi, propagandanın oy verme gününden önceki 10’uncu günün sabahında başlayacağını ve oy verme gününden önceki gün saat 18.00’de sona ereceğini öngörüyor.

Buna göre, oy verme gününden önceki gün (30 Mart) saat 18.00’den sonra yapılacak yayınlarda, propaganda maksatlı ve oy vermenin tam bir serbestlikle yapılmasına tesir edebilecek mahiyette haber, yorum ve köşe yazısı yayınlanması yasak olacak.

Seçim günü 18.00-21.00 saatleri arasında radyolarda ve her türlü yayın organlarında sadece YSK tarafından seçimle ilgili verilecek haber ve tebliğler yayımlanabilecek. Seçim günü saat 21.00’den sonra bütün yayınlar serbest olacak. YSK, gerek görürse yayın yasağını yarın saat 21.00’den önce de kaldırabilecek.

Arıca YÜKSEK SEÇİM KURULU BAŞKANLIĞININ 08.01.2019 TARİHLİ VE 58 SAYILI KARARI GEREĞİNCE
298 Sayılı Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hak.Kan.79. maddesi gereğince
Oy verme günü olan 31 Mart 2019 Pazar günü Sabah saat 06:00’dan gece saat 24.00’e kadar.
Her ne suretle olursa olsun alkollü içki satılması, verilmesi ve içilmesi,
Ateşli silahların, patlayıcı maddelerin, her türlü kesici ve delici aletin, yakıcı aşındırıcı, yaralayıcı, boğucu, zehirleyici, hastalığa yol açıcı nükleer, radyoaktif, kimyasal, biyolojik maddelerin taşınması yasaktır.
OY VERME GÜNÜ
Oy verme süresince 08:00-17:00 arası kahvehane, kıraathane, internet kafeler gibi bütün umumi eğlence yerleri kapalı kalacak ve eğlence yeri niteliği taşıyan lokantalarda yalnızca yemek verilebilecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu