SATSO Açıklamasında OSB’lerde Son Durum

#ferizlide.com

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Eylül ayı olağan Meclis Toplantısı Meclis Başkanı Talip Kuriş Başkanlığında meclis üyelerinin katılımı ile gerçekleştirildi.

Yönetim Kurulu’nun aylık icraatları ile ilgili bilgi veren Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ OSB’lerle ilgili şunları dile getirdi:

“OSB’lerle ilgili Ankara çeşitli görüşmelerde bulunduk.

Ferizli Mega OSB ve Söğütlü2 Karma OSB için görüşmeler yaptık.

2015 yılında başvurular yapılmış ancak Bakanlıklardan onayı gelmemişti.

Bu konuda siyasi konsensüs sağlanmadığı bilgisiyle birlikte yaptığımız görüşmeler neticesinde siyasi erk bu iki OSB’den onay çıkması için çalışmalara başladı.

Kısa sürede kuruluş müjdesini vermek isterim.

Kaynarca Makine İhtisas OSB Danıştay nezdinde hukuki bir süreç işliyor. Yatırımcılar hazır. Mahkeme süreci tamamlandıktan sonra bu bölgeyi sanayicilere tahsis edeceğiz.

Bunun dışında; Sakarya I.OSB;   55 firma faaliyettedir. Toplam 9.713 kişi istihdam edilmektedir. 111 ha alanda,  56 sanayi parsel alan ve 400 Küçük İşyeri için genişleme alanı çalışmaları devam etmektedir.  Hepsi satılmıştır. 13 fabrika inşaatı devam etmektedir. 2 tane faaliyete geçmiştir.

Sakarya II. OSB Hendek; 95 firma faaliyettedir. Toplam 9200 kişi istihdam edilmektedir.  197 ha genişleme alanı ile ilgili olarak bakanlığa müracaat edilmiş ve genişleme alanı çalışmalarına başlanmıştır. 2018- 2019 yılı yatırım programı:  Teknik meslek koleji, cami, kreş, itfaiye araç ve ekipman alımı planlanmaktadır.

Sakarya III.  OSB;           51 firma faaliyettedir.  Toplam 4750 kişi istihdam edilmektedir. Toplamda 71 adet sanayi parseli var. satılık. (240 TL/m2) 46 parsel üretimdedir. 3 parsel inşaat halindedir. 13 parsel proje aşamasındadır. 9 parselde henüz üretim başlamamıştır.  Bu yıl idari sosyal tesis binası, cami, kreş ve restoran ve banka binaları ihalesine çıkılmıştır.

Ferizli OSB; 51 firma faaliyettedir.  Toplam 150 kişi istihdam edilmektedir. Genişleme alanı: 80 ha / 37 parsel. Talep toplama devam ediyor. 6 ay içerisinde altyapısı da tamamlanacaktır.

Kaynarca Mobilya İhtisas OSB;   OSB 90 ha, 30 parsel.  2 fabrika üretimde. 3 inşaat aşamasında. 25 firma ruhsat aşamasında.

Sakarya Kaynarca Doğu Marmara Makine İmalatçıları İhtisas OSB;  ÇED raporu ile ilgili mahkeme süreci devam etmektedir.

Karasu OSB; Toplam 6 parsel: 4 metal 2 plastik sektörü.  Kamulaştırma problemi var. 2. Bedeller 4 katı çıktı. Ruhsatlar alınmıştır. Gazi metal ruhsat aldı. Tan kauçuk iskân aldı, izin aşamasında. Diğer yatırımcılar çekimser.

Geyve Gıda İhtisas OSB; Odamız ve Geyve Belediyesi işbirliği ile başvuru yapılmıştır.

Ferizli Mega OSB;   Dernek kurulmuştur. Odamız tarafından kuruluş için çalışmalar devam etmektedir.”

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x