Sakarya’ya bir arıtma daha

#ferizlide.com

Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Taraklı Atıksu Arıtma Tesisi’nde inşa çalışmalarının başladığını açıkladı. Başkan Toçoğlu, son teknolojik donanıma sahip olacak tesis ile Türkiye ortalamasının ilerisinde olan şehrin atıksu arıtma oranının daha da iyi duruma geleceğini ifade etti.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Taraklı Atıksu Arıtma Tesisi için inşa çalışmalarının başladığını açıkladı. Şehrin güneyinde çevreye yönelik önemli bir yatırımı daha hayata geçirecekleri için mutlu olduklarını söyleyen Başkan Toçoğlu, “Daha önce inşa ettiğimiz kanalizasyon hatları ve atıksu arıtma tesisi ile Geyve ve Pamukova’dan Sakarya Nehri’ne evsel atık karışmasının önüne geçmiştik. Şimdi de Taraklı Atıksu Arıtma Tesisi’ni inşa ederek şehrimizin güneyinde atıksuları arıtılmayan hiçbir ilçe bırakmamış olacağız” diye konuştu.

Çevre korunuyor

Daha önce yaptıkları çalışmalarla Taraklı’ya atıksu altyapısı inşa ettiklerini vurgulayan Başkan Toçoğlu, “Şehrimizde çevrenin ve doğal su kaynaklarımızın korunmasına büyük önem veriyoruz. Çok şükür atıksuların toplanması ve arıtılması anlamında hizmet ağımızı il geneline yaymış durumdayız. Taraklı’da da 4 milyonluk yatırımla 25 kilometre uzunluğunda bir kanalizasyon altyapısı inşa etmiştik. Şimdi bu hatlar vasıtasıyla topladığımız atıksuları en iyi şekilde arıtacak son teknoloji atıksu arıtma tesisini ilçemize kazandırıyoruz. Tesisimizin kısa süre önce ihalesini tamamlamıştık. Zemin iyileştirme çalışmalarıyla da inşa faaliyetlerimize başladık” ifadelerini kullandı.

Yedinci atıksu arıtma tesisi

Başkan Zeki Toçoğlu, “Şehrin yedinci atıksu arıtma tesisi olacak Taraklı Atıksu Arıtma Tesisi ile atıksu arıtma oranımızı daha üst seviyelere taşıyacağız. Bu anlamda da Türkiye’nin önde gelen illerinden birisiyiz. Atıksu arıtma oranımız yüzde 78 seviyesinde. Ülke ortalamasının çok üzerinde bir değer. Taraklı Atıksu Arıtma Tesisi’nin 1. kademesi 17 bin kişilik nüfusa hizmet edecek. Günde bin 720 metreküp atıksu arıtacak tesisimizi ilerleyen yıllarda 2. kademesi de inşa edilebilecek şekilde projelendirdik. İnşallah çalışmalarına başladığımız bu tesisimizi en kısa süre içerisinde tamamlayacak, topladığımız atıksuları dünya standartlarında arıtacağız. Hayırlı olsun” dedi.

yayına veren :Hatice Kübra

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x