Sakarya’nın Coğrafi Özelliklerini İçeren Kitap

#ferizlide.com: SAÜ’lü Akademisyenler’den Sakarya’nın Coğrafi Özelliklerini İçeren Kitap.

SAÜ Fen Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Beyza Ustaoğlu, Dr. Öğretim Üyesi Ayşe Atalay Dutucu ve Dr. Öğretim Üyesi Derya. E. Koç, Vali Ahmet Hamdi Nayir’i ziyaret ederek Sakarya’nın coğrafi özelliklerine dair Sakarya Üniversitesi Yayınları tarafından basılan kitabı hediye ettiler.

Kabullerinden dolayı Vali Ahmet Hamdi Nayir’e teşekkür eden akademisyenler, SAÜ Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen ve Doç. Dr. Cercis İkiel’in editörlüğünde alanlarında uzman 22 akademisyen tarafından kaleme alınan “Sakarya’nın Fiziki Beşeri ve İktisadi Coğrafya Özellikleri” adlı kitabı tanıttılar. İlimizin coğrafi özelliklerini bilimsel yöntemlerle detaylı bir biçimde incelediklerini ifade eden akademisyenler, görsellerle zenginleştirilmiş kitabın giriş kısmında Sakarya’nın tarihi ve idari özelliklerinin ele alındığını, jeolojik ve jeomorfolojik yapısı, iklim, bitki örtüsü, toprak yapısı, hidrografik özelliklerinin fiziki coğrafya bölümünde, nüfus ve yerleşme özelliklerinin beşeri coğrafya bölümünde, tarım, hayvancılık, enerji kaynakları ve madenler, sanayi, turizm, ulaşım, eğitim gibi özelliklerinin iktisadi coğrafya bölümünde ele alındığını, ayrıca Sakarya’da meydana gelen su taşkınları, İlin su kaynakları ve su kalitesi, çevre sorunları ve geleneksel mimari dokusunun da eserin diğer önemli konularını oluşturduğunu belirttiler.

Akademisyenleri Makamında ağırlamaktan memnuniyet duyduğunu ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, bilim yuvası dediğimiz üniversitelerimizin özellikle temsil ettikleri İlin her türlü özellikli bilgilerine hâkim olması gerektiğine dikkat çekerek, SAÜ’lü akademisyenlerin İlimizin coğrafi özelliklerini en ince ayrıntısına kadar irdeleyip bunu da bir kitap haline getirmelerinin hem bir kaynak hem de geleceğe bırakılabilecek bir miras niteliğinde olduğunu söyledi.

Üniversite ile bölümlerindeki projeler ve İlimiz üzerine akademisyenlerle bir süre sohbet eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, herkese çalışmalarında başarılar dilediğini de belirtti.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x