Sakarya’daki mülteci sayısı 30 binin üzerinde

#ferizlide.com

Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Kurumlar Arası Mülteci Durum Tespiti Toplantısı düzenledi.

Mültecilerin Sakarya’daki durumu, eğitim, istihdam, sosyal yaşam ve güvenlik ve pek çok alanda değerlendirildiği toplantı, Sakarya Ticaret ve Sanayi Odasında gerçekleştirildi. Mültecilerle ilgili yaşanan sıkıntıların çözülmesi ve mülteci varlığının krizden fırsata çevrilerek beşeri sermaye anlamında değerlendirilmesinin ön plana çıkarıldığı çalıştayda ilgili tüm kurum ve kuruluşlar yetkileri çerçevesinde yaptıkları çalışmalar ve sorunlara yönelik çözüm önerilerini dile getirdiler

KATILANLAR

SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ ev sahipliğinde gerçekleştirilen Mülteci Durum Tespit Toplantısına başta Sakarya Valisi  Ahmet Hamdi Nayir, SAÜ Rektörü Fatih Savaşan, SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz,  İl Emniyet Müdürü Fatih Kaya,  İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Cengiz Yiğit, İl Milli Eğitim Müdürü Fazilet Durmuş, Çalışma Ve İş Kurumu İl Müdür Yardımcısı Hüseyin Keskin, Sosyal Güvenlik İl Müdürü Erhan Çavuş,  İl Göç İdaresi Müdür Vekili Hülya Korkut ilgili kurum ve kuruluşların temsilcileri, SATSO Yönetim Kurulu ve  Meclis üyeleri,  Sakarya Üniversitesi Akademisyenleri, Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi akademisyenleri iştirak etti.

Toplantının açılış konuşmasını yapan SATSO Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, mülteciler ile ilgili yaşanan sorunlar, durumun belirlenmesi ve çözüm önerilerinin hazırlanmasına yönelik düzenlenen toplantının önemine dikkat çekerek şunları dile getirdi:

“Odamızın 28 Meslek Komitesi, ve Ticareti Araştırma ve Geliştirme Komisyonu tarafından ilimizdeki yabancı isçilerin iş piyasasına ve sosyal hayata entegre edilmesi amacıyla ilimizdeki kurum ve kuruluşlar tarafından çeşitli çalışmalar ve projelerin bir arada konuşulması, geliştirilmesi maksadıyla böyle bir çalışmaya ihtiyaç duyuldu.

2017 yılsonunda zorla yerinden edilen kişi sayısı en az 68,5 milyon kişi. Yani her 2 saniyede bir kişi, yani dünyadaki her 110 kişiden biri zorla yerinden ediliyor.

Sadece Ortadoğu’dan değil,  Afganistan, Kırgızistan gibi bölgelerden de Türkiye’ye mülteci akını var. Şu anda Sakarya’daki mülteci sayısı 30 binlerde olduğu söylense de bu durum tespit toplantısında bilgilerimizi tazeleyeceğiz diye düşünüyorum. Göçmen ile mülteci ayrı kavramlar. Biz burada  Sakarya’daki mültecileri konuşacağız.

Türkiye’nin taraf olduğu uluslararası sözleşmeler çerçevesinde iltica hukuku; Türkiye’de uluslararası koruma veya geçici koruma kaydıyla bulunan mülteci ve sığınmacıların hakları ve hizmetleri,

Sosyal hizmet uzmanlarının çalışma alanını etkileyen hassas durumdaki mültecilerin hak ve hizmetlere erişimiyle ilgili işleyişi, ayrımcılıkla mücadele konusu önyargılar, kalıp-yargılar ve ayrımcılık türleri üzerine istişare, mültecilerin hukuksal olarak istihdama kazandırılmasının önemi (ekonomik, sosyal ve psikolojik gerekliliği), çalışma izinleriyle ilgili bürokratik sorunlar, nitelik kazandırılması, ticaretteki durumlarının düzenlenmesi, kanun kapsamında sorumluluklar verilmesi, ticarette rekabet eşitsizliğine yol açan durumların giderilmesi ve benzeri konularda çok değerli katılımcılarımızla mantıklı/uygulanabilir adımlar bulup sorunun çözümünde ilerleyeceğimize inanıyorum.”

Sakarya Valisi Ahmet Hamdi Nayir, “Mülteciler konusunda üçlü bir yapının mevcut olduğuna dikkat çekerek kavramların birbirinden net bir şekilde ayrılarak anlaşılması gerektiğini vurguladı. Vali Nayir konuşmasında “Bu konuda üçlü bir durum söz konusudur; bir uluslararası korumaya tabi olarak İlimizde bulunanlar, ülkemizde bulunanlar, iki geçici korumaya tabii olarak ülkemizde bulunan Suriyeli vatandaşlarımız, üçüncüsü de ikamet izni dolayısıyla burada bulunanlar. Bu üç ayrı yapı içerisinde ülkemizde bulunan misafirlerimiz, ülkemiz için bazen bir risk olarak bazen de bir fırsat olarak ve çoğu zaman da speküle edilen hadiselerden biri olarak karşımıza çıkabiliyor. Ama bugün geldiğimiz noktada durumun biraz zor olduğunu anlamak için böyle bir tespit toplantısına her ilin ihtiyacı olduğunu düşünüyoruz. Olay tek yönlü olmadığı gibi, güvenlik açısından ayrı bir mana ifade ederken, istihdam açısından ayrı bir öneme de sahiptir. Eğitim açısından, sağlık açısından, kamunun yürüttüğü hizmetlerden istifade edebilme açısından, insani değerler açısından farklı farklı manalar ifade ediyor. Bize bin yıllık vatan olmuş bu Anadolu toprakları, tarih boyunca da sürekli bu tür geçişlere kapı görevi görmüştür. Balkanlarda, Kafkaslarda ya da dünyanın neresinde bir sıkıntı olsa, bir yandan sığınma yeri olarak Anadolu coğrafyasının görülmesinden memnunuz. Biz bu güzel medeniyeti, bir merhamet medeniyeti olarak görüyoruz. Bunun en güzel izahı, en güzel örneği de başı sıkışanların gelip dâhil olabileceği, sığınabileceği, omuzuna baş koyabileceği bir yer olarak görülmesidir. Bizler bundan şikâyetçi değiliz. Dünyanın yapamadığı şeyleri de biz yapıyoruz.
İlimize yakışan misafirlerimizi burada en iyi şekilde ağırlamak, eğitim, sağlık gibi problemlerinin çözümüne katkı sağlamak ve onlara sahip çıkıp, İlimiz ekonomisine katkı sağlayacak şekilde faydalı halde tutmaktır. Onları bir dilenci pozisyonunda değil de, buradaki bir işini görebilecekleri materyaller ile becerilerini uygulayabilecekleri bir şekilde değerlendirmeliyiz.” dedi.

SUBÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Fuat Boz üniversite bünyesinde toplamda 572 yabancı uyruklu öğrencimiz var ve bunlar 51 farklı ülkeden. 157 Suriyeli, 71 Türkmenistanlı, 69 Azerbaycanlı, 23 Iraklı şeklindedir. Bu toplantıdan çıkacak

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x