Sakarya’da AKP’nin 1. Adamı O’ Oldu

ferizlide.com

AK Parti Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz yeni dönemde Sakarya’nın en etkili ismi oldu. 6. Olağan Kongrede MKYK Üyesi seçilen Yavuz için dönüm noktası kaybedilen il kongresi ile başladı.

7 Temmuz 1969’da Trabzon Yomra’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun oldu. Sakarya Merkez İlçe Kurucu Yönetim Kurulu Üyeliği ve Başkan Yardımcılığı, 7 yıl Sakarya Merkez İlçe Başkanlığı, 2 yıl Sakarya Adapazarı Kurucu İlçe Başkanlığı ve 1 yıl Sakarya Başkan Yardımcılığı (Siyasi ve Hukuki İşler Birimi) olmak üzere 10 yıl boyunca teşkilatın çeşitli kademelerinde görev aldı.

4 Temmuz 2009 tarihinde yapılan Sakarya İl Kongresi’nde başkan adayı olan Ali İhsan Yavuz, sandık kurulan son İl Kongresi’nde Davut Terzioğlu’nun karşısında 8 oyla kaybetmişti. Recep Tayyip Erdoğan’ın da katıldığı kongrede Yavuz’un tek aday olması beklenirken karşısına rakip çıkmış ve seçimi kaybetmişti. Genel Merkez seçimin kazanan İl Başkanı Davut Terzioğlu 21 Temmuz 2009 tarihinde istifa ederek görevinden ayrılmıştı. Ali İhsan Yavuz’un Ankara kariyeri kaybettiği seçim sonrasında adeta parladı.

Ali İhsan Yavuz 24. 25. 26. Ve 27. dönemde Sakarya Milletvekili seçildi. Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu üyeliği, İnsan Haklarını İnceleme Komisyon üyeliği, Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyon Sözcülüğü görevinde bulundu. Ayrıca Genel Merkez Seçim İşleri Başkanlığında 7 yıl Başkan Yardımcılığı görevinde bulundu. Eylül 2017’den itibaren AK Parti Genel Merkez Seçim Koordinasyon Merkezi Başkanlığı görevini devam ettirmekte olan Yavuz, bugün yapılan kongrede 50 kişilik MKYK Üyeliğine seçildi.

Siyasi kulislerde Ali İhsan Yavuz’un partinin etkin kurumu olan MYK’da da görev alabileceğini konuşuyor. Ali İhsan Yavuz için Ankara’da ‘Görev adamı’ tanımlaması yapılıyor. Genel Merkezin verdiği her görevi layıkıyla yapmasıyla tanınan Yavuz’un, Sakarya siyasetine ne kadar etki edeceği merak ediliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu