Sakarya üretimin en önemli şehridir

#ferizlide.com

Sakarya’nın Yıldızları ödül töreninde konuşan Başkan Toçoğlu, “Sakarya’da ekonomiye can veren tarım, sanayi, hizmet ve turizm sektörleri gelişimini çeşitlendirerek sürdürüyor. Ortaya çıkan veriler şehrimizin ülkemiz için önemini bir kez daha ortaya koyuyor. İnşallah yakalanan bu başarılı tabloyu sürdürmeye devam edeceğiz” derken; TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, “Sakarya’da girişimcilik tarım, turizm hepsi var. İhracatta 51 ili geride bıraktı. OSB’ler durmadan çalışıyor. Üretimin baş şehri Sakarya. Kalite dünya standartlarında. Dünyayla rekabet edebilen ürünler üretiyoruz” dedi. TÜRK-İŞ Başkanı Atalay, Tankpalet Fabrikası’yla ilgili yaşanan sürecin takipçisi olacağını söyledi.

Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, SATSO, Sakarya Ticaret Borsası, Akyazı Ticaret Borsası ve Akyazı Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle düzenlenen Sakarya’nın Yıldızları Ödül Töreni’ne katıldı. SAÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen törene Başkan Toçoğlu’nun yanı sıra Vali Ahmet Hamdi Nayir, TÜRK-İŞ Genel Başkanı Ergün Atalay, TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, SAÜ Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, SUBÜ Rektörü Prof. Dr. Mehmet Sarıbıyık, kaymakamlar, borsa ve meclis başkanları, siyasi parti temsilcileri, iş dünyası ve oda temsilcileri, üyeler ve öğrenciler yer aldı. SATSO Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açıldığı programda Başkan Toçoğlu, üstün hizmet ödülüne layık görüldü.

İhracatta ilk 5 hedefi

SATSO Başkanı Akgün Altuğ, “Birlikte bir ödül törenine ilk kez imza atıyoruz. Yıl boyunca emek sarf etmiş, şehrimiz ve ülkemize ciddi katkılarda bulunan iş adamlarımıza ödüller vereceğiz. Bizleri yalnız bırakmayan TOBB Başkanımız Rifat Hisarcıklıoğlu’na teşekkür ediyorum. SATSO 4 oda ve borsanın üyelerinden oluşuyor. Bu dört kurumun üyeleri yaklaşık 20 bini aşmış vaziyette. Üyelerimiz 200 bin istihdam sağlıyor. Sakarya’nın en büyük STK’sıyız. Şehirle ilgili her konuyu meclislerimizde konuşup sıkıntılara çözüm olmaya, dertlere çare bulmaya gayret ediyoruz. 2018 yılında şehrimizde ihracatı 6 milyar doların üzerinde tamamlayacağız. 7 tane olan sanayi bölgemizi 12’ye çıkartmak isterken tarımdan vazgeçmek istemiyoruz. Yatay büyüyen bir şehiriz. Bu konuda Zeki Toçoğlu’na teşekkürlerimizi sunuyorum. En büyük amacımız üretmek ve bunu dünyaya satmak. İhracatta Türkiye’de ilk 5’te olmak istiyoruz” dedi.

Etkin güç Sakarya

Ticaret Borsası Başkanı Adem Sarı, “Sakarya’mız ülke ekonomisinin kalkınmasında etkin bir gücü temsil etmektedir. Gücünü üretimden almayan temel dinamosu ekonomi olmayan toplumlar sermaye gruplarıyla bir yere kadar gelişir. Türkiye’nin kurtuluşu üretim ve sermaye gruplarının artırılmasıyla ekonomik kriz azalacaktır. Sakarya ülke ekonomisinde özgür bir yer elde etmiştir. Sakarya ülke genelinde fındık yüzde 18, dış mekan süs bitkisinde yüzde 35 üretim yapan bir şehirdir. Ülkemizin gelişmiş dünya ekonomilerinin arasına girmesini istiyorsak çalışmalar gerçekleştirmeliyiz” dedi.

Başarının arkasında birliktelik var

Sakarya’nın Yıldızları programında ödül alanları tebrik ederek sözlerine başlayan Başkan Toçoğlu “Sakarya’da tüm STK’larımızla olduğu gibi SATSO ile uyumlu bir şekilde önemli çalışmalara imza attık. 99 depreminde yıkılan bir şehirde depremin izlerinin silinmesinde ve ihracat rekorları kırmasında uyumlu çalışmaların meyvesidir. Ekonomiye can veren tarım, sanayi, hizmet ve turizm sektörleri şehrimizde gelişimini çeşitlendirerek sürdürüyor. Ortaya çıkan veriler şehrimizin ülkemiz için önemini bir kez daha ortaya koyuyor. İnşallah yakalanan bu başarılı tabloyu sürdürmeye devam edeceğiz” dedi. Başkan Toçoğlu, kurumlar vergisi ve gelir vergisi alanında ödül alanlara ödüllerini takdim etti.

Tankpalet Fabrikası’nın takipçisiyiz

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay, “1 milyon 400 bin üyenin, fakirin, işçinin, yoksulun temsilcisiyim. Yaşananları takip ediyoruz. Ben işçi bir kardeşinizim. 4 milyonluk bir ailenin başkanıyım. 81 milyonluk cennet bir vatanda yaşıyoruz. Benim görevim asgari ücreti, iş yerinde çalışan kadınların sıkıntıları, işçi kardeşlerimi konuşmaktır. Ben evvela Türkiye, ardından temsil ettiğim insanları söylüyorum. 15 Temmuz’u beraber yaşadık. Beni sevmeyebilirsiniz ama ömrüm zalimlerle kavga etmekle, darbelerin karşısında durmakla geçti. Bu şehirdeki çöpçüsünden zenginine kadar şükran borcum var. Allah razı olsun” dedi. Atalay, Tankpalet fabrikasına ilişkin süreci gerekli görüşmeleri yapacağını belirterek Sakarya’ya zarar verecek bir şey yaptırmayacaklarını söyledi. Atalay, Başkan Toçoğlu’na Sakarya’ya yaptığı güzel hizmetler dolayısıyla teşekkür etti.

Sakarya’daki zenginliğin sırrı birliktelikte saklı

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, “Tahkim ve Arabuluculuk Merkezi’nin açılışını yapacağız. Odamız Sakarya’mıza çok güzel bir hizmet kazandırmış oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu’na da teşekkür ediyorum. Tüm toplantılarımızda bizimle beraberdi. Sakarya’daki zenginliğin sırrı burada. Bu birliktelik bereketi getiriyor. Birlikte rahmet ve bereket, ayrılıkta azap vardır. İşte bu birliktelikte Sakarya’ya rahmeti ve bereketi getiriyor. Sakarya’da girişimcilik tarım, turizm hepsi var. İhracatta 51 ili geride bıraktı. OSB’ler durmadan çalışıyor. Üretimin baş şehri Sakarya. Kalite dünya standartlarında. Dünyayla rekabet edebilen ürünler üretiyoruz. Ülkemizin geleceğine güveniyorum. Yeter ki birlikte ve beraber olalım” dedi.

Salonda güzel bir fotoğraf var

Vali Ahmet Hamdi Nayir, “Yaşanılan yerlerdeki coğrafyaları zenginleştiren unsurlar vardır. Tarihlerinden, ekonomilerinden, doğal güzelliklerinden ve iyi yetişmiş girişimci insanlarından güç alırlar. Biz görev yaptığımız yerde ticaretçileri değer katan kişiler olarak gördük. Eğer bu güzellikler takdir edilip ödülle taçlandırılırsa devamı gelecek demektir. Herkesin gözünün üzerinde olduğu bir coğrafyadayız. Hayat hakkı tanınması için girişimcilikte ekonomide sanayide en iyisi olacağız. Güzel bir beraberlikle bu salonda dostça kol kola güzel bir fotoğraf var. Ben ilimizde bu birliği görmekten büyük bir mutluluk duyduğumu söylüyor, ödül alanlar herkesi tebrik ediyorum” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu