Sakarya raylardan, açık sulara uzanan bir lojistik üs olacak

#ferizlide.com: Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı A. Akgün Altuğ, son günlerde gündemde olan Karasu Demiryolu Projesi’nin 2021 yılında tamamlanacağına yönelik haberler ile ilgili değerlendirmede bulundu.

Başkan Altuğ, Karasu Demiryolu Projesini Altyapı Yatırımları Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan etüd projesine göre 2021 yılında tamamlanacak olmasının Sakarya’nın lojistik konumuna değer katacağını dile getirerek

“Şehir olarak, Karasu Demiryolu’nun tamamlanmasını uzun yıllardır bekliyoruz. Çünkü ekonominin lokomotifi lojistik anlamda da güçlü olmaktır.

2 yıl önce faaliyete geçen Karasu Limanının ardından demiryolunun da önümüzdeki yıl tamamlanacak olması hem il ekonomisine büyük katma değer sağlayacak hem de ihracat rakamlarımızı olumlu etkileyecektir. Bu açıdan demiryolunun tamamlanacak olmasını heyecanla bekliyoruz.

 

Arifiye’den başlayıp Karasu’ya kadar uzanacak demiryolu iş dünyasına büyük kolaylıklar sağlayacak. Yıllardır çeşitli aksaklıklarla tamamlanmayan demiryolunun faaliyete geçmesi ile kaybettiğimiz zamanı ve kazanımı kısa vadede telafi edeceğimize inanıyorum.

Arifiye-Karasu-Akçakoca-Ereğli- Bartın Treni, Batı Karadeniz limanlarının iç ve Batı Anadolu’ya bağlantısını sağlayacak. Yük taşıma ağırlıklı bir proje olması itibariyle de geniş bir coğrafyanın ekonomik, sosyal ve kültürel yapısını da oldukça etkileyecek

 Karasu Limanı’nın ve tren yolu ile buluşması ile Sakarya, raylardan, açık sulara uzanarak bir lojistik üs anlamında uluslar arası ticarette söz sahibi olacaktır.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x