Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi’nin açılışı yapıldı

#ferizlide.com

Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Sakarya’da inşa edilen Sakarya Bölge Adliye Mahkemesi’nin açılışını gerçekleştirdi.

Mahkemenin hizmete giriş törenine bakan yardımcıları, HSYK üyeleri, Ak Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Ak Parti Sakarya Milletvekilleri Recep Uncuoğlu, Kenan Sofuoğlu, MHP Sakarya Milletvekili Levent Bülbül, Sakarya Valisi İrfan Balkanlıoğlu, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu ve kurum yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, açılan bu istinaf mahkemelerinde FETÖ dosyalarının karara bağlanacağını belirterek, “Başta darbe girişimi davaları olmak üzere FETÖ yargılamaları ilk derece mahkemelerinde çok önemli bir aşama kaydetmiş bulunmaktadır. İlk derece mahkemelerinde günden güne artan karar sayılarıyla birlikte konu artık İstinaf Mahkemelerimizin gündemi haline gelmiştir. Bu sebeple bu mahkemeler başta bu darbe yargılamaları olmak üzere yine ilk dereceden gelen dosyaları karar bağlayacaktır. 15 Temmuz ihanetinin hesabının süratle sorulması, faillerin hak ettiği cezaları almaları konusunda toplumda çok güçlü ve haklı ve büyük bir beklenti vardır. Elbette bu beklentiye cevap verilirken adil bir yargılarının gereklerine de riayet edilerek bu sonuç tamamlanacaktır.” dedi.

Bölge adliyelerindeki İstinaf Mahkemeleriyle 5 yılda tamamlanan dosyaların 1 yılda tamamlanacak hale geldiğini ifade eden Bakan Gül, “Artık istinaf başvurularımız Sakarya ve Kocaeli’ndeki vatandaşlarımız İstanbul’a, Bolu, Düzce, Zonguldak ve Bartın’daki vatandaşlarımız da Ankara’ya taşınmayacak. İstatistiklerle istinaf mahkemelerinin çok önemli mesafeler katettiğini göstermektedir. Bölge Adliye Mahkemelerinin sonuçlandırdığı dosya sayısı 836 bin civarındadır yani yüzde 68’i istinaflarda sonuçlanmıştır. Bu çok önemli rakamdır. Yatgıtay’a göre ceza mahkemelerinin görülem süresi yaklaşık 5’te 1, hukuk dosyalarında ise 3’te 1 azalmıştır. Yani 5 yılda Yargıtay’da tamamlanacak bir dosya istinafta 1 yılda kesinleşebilmiştir. 3 yılda Yargıtay’da tamamlanacak bir hukuk dosyası istinafta 1 yılda tamamlanmıştır. Bu vatandaşımızın da davasının kesinleşmesi anlamında çok önemli bir adımdır.” dedi.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x