Sağlık çalışanlarına şiddete tepki

#ferizlide.com

“Sağlık çalışanlarına şiddet” çok konuşulduğu günlerde Sakarya’da bir olay daha yaşandı. 2015 yılında Kamu Hastaneleri Birliği tarafından “yılın hemşiresi” ödülü verilen Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi(SAÜEAH) Beyin Cerrahisi Sorumlu Hemşiresi Hale Çolak, iddiaya göre hastanede hasta yakınları tarafından darp edildi. SAÜEAH ve şehirdeki tüm hastane çalışanları, yaşanan bu saldırıyla ilgili “kınama” mesajları yayınladı. Sağlık Sen Sakarya Şubesi de konuyla ilgili çok sert bir açıklama yayımladı. Açıklamada,”Saldırıyı kınıyoruz, sağlık çalışanlarına şiddet asla kabul edilemez. Her türlü şiddeti lanetliyoruz” ifadelerine yer verildi. 

Sağlık Sen’in açıklaması şöyle

“Sağlık alanında son zamanlarda artış gösteren şiddet, çirkin yüzünü bir kez daha gösterdi. SÜEAH’nde Beyin Cerrahi ve Kalp Damar Cerrahi Sorumlu hemşiresi Hale Çolak hasta yakınları tarafından saldırıya uğradı.

Geçtiğimiz yıllarda sendikamızın Sağlık Bakanlığı ile başlattığı sağlıkta şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların süratle hayata geçirilmeli ve tüm paydaşların şiddete karşı önleyici tedbirleri almalıdır. Bugüne kadar özelde sağlıkta şiddet, genelde ise toplumsal şiddetin önlenmesine yönelik çalışmaların ötelenmesi ile yarın başka illerde başka bir doktor, hemşire, sağlık çalışanı da mağdur olabilir. Daha iyi sağlık hizmeti vermek adına zaman ve mesai kavramı gözetmeksizin hizmet veren sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet asla kabul edilemez. Bir kez daha ve açık bir şekilde söylemek istiyoruz ki şiddet asla bir hak arama yolu değildir, olamaz. Sağlık çalışanlarına yapılan her türlü şiddeti lanetliyoruz.

Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’inde hemşire kardeşimiz Hale Çolak’a yapılan saldırıyı kınıyor, kendisinin ve şiddet mağduru tüm sağlık çalışanlarının yanında olduğumuzun bilinmesini istiyoruz.
Abdullah SÖNMEZ

Sağlık Sen Şube Başkanı “

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x