Robot yarışmasında bizde varız

#ferizlide.com

Borsa İstanbul Recepbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Sumo Robot Kategorisi yarışına biz de varız dediler.

Ülkemizde meslekî ve teknik eğitim niteliğinin artırılması, toplumda bu alanda farkındalık oluşturulması, lise ve üniversite öğrencilerinin eğitimleri sürecinde edindikleri bilgiyi beceriye dönüştürebilen, ürün geliştirebilen, bilimsel düşünebilen, girişimci ve rekabetçi bireyler olarak yetiştirilmesi, endüstriyel ve teknolojik gelişmelerin tanıtılması, sergilenmesi ve deneyimlerinin paylaşılması amaçları ile Bakanlığımızca Uluslararası MEB Robot Yarışması yapılmaktadır.

Borsa İstanbul Recepbey Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi Öğrencileri Ali Can Türk ve Yusuf Mert Yıldız, öğretmenleri Soner Yüksel ve Tamer Elmalı önderliğinde SUMO-MİNİ SUMO ROBOT KATEGORİSİ’nde yarışacak.

Bu yarışmada derece almak isteyen öğrenci ve öğretmenler Ferizli’ye bu gururu yaşatmak istiyor.

Sumo robot güreşi nedir:

Sumo robot güreşi başında robotlar dohyo üzerine resimdeki gibi ön kısımları zıt yönlere bakacak şekilde yerleştirilir ve robotlar hakem uyarısı ile açılır. Sumo robot açıldıktan 5 saniye sonra çalışmaya başlamalıdır. Bu 5 saniyelik sürenin amacı sumo robotlar çalışmaya başlamadan önce tarafların ve hakemlerin dohyodan uzaklaşmalarını sağlamaktır. Çünkü sumo robotların sensörlerinin etrafındakileri robotun şaşırmasına sebep olabilmektedir. Sumo robot tamamen otonom şekilde çalışmalıdır yani dışarıdan kontrol edilemez.

Sumo robot yapımında rakip sumo robota veya dohyoya zarar verecek parçalar kullanılamaz. Sumo robotlar zemine tutunmayı artıracak şekilde zemini ememezler ve yapışkan tekerler kullanamazlar.

Sumo robot yarışmalarında bir maç, 3’er dakikalık 3 raunt üzerinden oynanır. Rakip sumo robotu dohyonun dışına atan sumo robot rauntu kazanır. 3 raunttan ikisini kazanan sumo robot maçı alır. Her maçı kazanan robot 1 puan kazanır. En fazla puanı alan robot bir üst tura çıkar. Sumo robotun herhangi bir yeri dohyo dışındaki zemine değerse o raunt için yenik sayılır.

Sumo robot maçında hakemin ilk işaretiyle robotlar dohyoya yan yana bakacak şekilde (merkezden 10 cm uzaklıkta bulunan 2 paralel kahverengi çizgi üzerine) konur , ikinci işaretle yarışmacılar robotlarını çalıştırmak için hazır bulunurlar ve üçüncü bir işaret ile robotlar çalıştırılır ve maç başlamış olur.

Maç esnasında sumo robottan parça düşmemelidir, parça düşüren sumo robot diskalifiye olur.

Sumo robotlar hiç hareket etmiyorsa, sumo robotlardan herhangi biri kazanacak gibi görünmüyorsa ya da tehlikeli bir durum varsa (kısa devre gibi) hakemler maçı durdurabilir.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x