Pazartesi günü hasta kabulüne başlayacak

Vali Çetin Oktay Kaldırım, pazartesi günü açılacak olan Kadın Doğum ve Çocuk Hastanesine gezdi. Vali Kaldırım'a İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü ve hastane üst düzey yetkilileri eşlik etti.

SAÜEAH’a bağlı Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Merkezi bugün ilk kez protokol tarafından ziyaret edildi.

Vali Çetin Oktay Kaldırım hastanede İl Sağlık Müdürü Aziz Öğütlü ve diğer protokol üyeleri eşliğinde hastaneyi dolaşarak ekipmanlarla ilgili bilgi aldı.

Pazartesi günü hasta kabulüne başlayacak olan hastanenin özellikleri şöyle: Hastane kapasitesi kaç yatak olacak? Sakarya Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları binasında 75 yoğun bakım olmak üzere 370 yatak bulunuyor.  Hastane bünyesinde hangi tedaviler yürütülecek? Acil hizmetleri, 5 ameliyat salonuyla ameliyat hizmetleri, yeni doğan tedavisi, perinatoloji merkezi hizmeti, Tüp Bebek ünitesi, hastaya özel odalarda doğum hizmeti, 8 yataklı anne oteli hizmeti. Tüm hasta odaları nitelikli hasta odası(lavabo ve banyolu) ve son teknoloji görüntüleme hizmetleri. Hastanenin kurulu olduğu alanın büyüklüğü ne kadar? Toplamda 8 kat olarak hizmet verecek olan hastane binası 48 bin 390 metrekarelik kapalı alana sahip. Kadı doğum arsa alanı 35 dönümdür.

İki bina için toplam arsa alanı 95 dönümdür. Görev alacak toplam doktor ve personel sayısı 20 kadın hastalıkları ve doğum uzmanı 20 çocuk hastalıkları uzmanı 2 çocuk cerrahi uzmanı 200 ebe ve hemşire 83 temizlik görevlisi 65 sekreter 10 güvenlik 1 diyetisyen 1 psikolog 1 sosyal çalışmacı Toplam 403 çalışan Hastanenin öne çıkan özellikleri Her odada lavabo, banyo, TV, buzdolabı bulunuyor.

Soğutma ve ısıtma sistemlerinin olduğu otel konforunda hasta odalarının olması. 8 yataklı anne otelinin olması. Tüp bebek ünitesinin olması, 300 araçlık otopark alanına ilave 330 araçlık otopark alanıyla toplamda 630 araçlık otopark. Son tekonoloji cihazlar bulunuyor. Yetişkin ve çocuk yoğun bakım yatak kapasitesi nedir? 20 yataklı erişkin çocuk yoğun bakım ünitesi 10 yataklı birinci basamak Yeni doğan yoğun bakım ünitesi 20 yataklı ikinci basamak yeni doğan yoğun bakım 20 yataklı üçüncü basamak yenidoğan yoğun bakım 5 yataklı yoğun bakım izolasyon üniteleriyle toplamda 75 yataklı yoğun bakım alanı bulunuyor. 

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x
Kapalı
Kapalı