Palu Vahşetinde Akıllara Ferizli Geldi

#ferizlide.com: Palu davasında mahkeme kayıp Meryem ve kızı Melike Tanhal'ın "işkenceyle öldürülüp gömüldüğünü" kabul etti ve ağır cezalar verdi.

Son duruşmada ortaya çıkan Ferizli Kusca Köyü’ndeki vatandaşların sözlerini hatırlattı. Palu’nun bir dönem yaşadığı Kusca Köyü halkı,”Evde çocuğu bağladığını gördük, sürekli bağırış sesleri geliyordu” demişti.

Türkiye’de aylardır, yaşanan skandal olaylarla konuşulan Palu Ailesi hakkında Kocaeli 7. Ağır Ceza Mahkemesi ağır cezalar verdi. 11 yıl önce ortadan kaybolan, Sakarya ve Kocaeli başta olmak üzere bir çok noktada arama  yapılmasına rağmen bulunamayan Meryem ve Melike Tanhal hakkında sır perdesi aralanamadı. Yapılan araştırmalarda Tuncer Ustael’in baldızı ve kızına işkence yaptığı, aç bıraktığı, ağaca ve bulunduğu eve bağladığı gibi bigliler ön plana çıkmıştı. 

İlgili Makaleler

“ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İFADESİ SAMİMİDİR”

Mahkeme, alınan ifadeler ve yapılan araştırmalarda kayıp iki kişinin aç bırakılıp, işkence yapılıp, soğukta yatırılarak öldürüldüğü ve gömüldüğünü kabul etti. Tutanaklarda, “Anne ve kızının Tuncer Ustael tarafından darp edildiği, aç bırakıldığı ve soğukta yatırıldığı sonucunda ölerek gömüldüğünü belirtmiştir. Bu anlatım mahkememizce samimi bulunmuştur. Annenin hayatta olduğuna dair hiçbir belirti bulunamamıştır. Olayın üzerinden geçen zaman ve olay yerindeki yeni yapılaşma dikkate alındığında cesede ulaşılamaması normaldir. Bu gerekçelerle Meryem Tanhal’ın 20 Aralık 2008 tarihinde öldüğü kabul edilmiştir.” ifadeleri yer aldı. 

AĞIR CEZA VERİLDİ

Mahkeme, yapılan soruşturma kapsamında elde edilen delillere dayanarak Tuncer Ustael’i kadını ısrarlı şekilde dövülmesi, aç soğukta bırakılması, sonucu eziyet çektirerek öldürüldüğü kanaatine varılarak, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına, Merhem Tanhal’ı ağaca bağlaması nedeniyle ‘Kişiyi hürriyetten yoksun kılmak’ suçundan 4 yıl, Meryem Tanhal’ın banka ve kredi kartlarını kullanması suçundan 3 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

KUSCA‘YI HATIRLATTI

Mahkemedeki son duruşmada ortaya çıkan detaylar, Palu Ailesi’nin bir dönem yaşadığı Ferizli Kusca Mahallesi’ni akıllara getirdi. Köyde ailenin garip hareketleri olduğunu fark edip, şahısları inceleyen köy halkı o dönem yaşananları anlatmıştı. Köydeki bir gecekonduda 1 yıl kadar yaşayan Palu Ailesi ile ilgili vatandaşlar kan donduran iddialarda bulunmuştu. 

“ÇOCUĞU KOLTUĞA BAĞLAMIŞLARDI”

Murat Diber isimli vatandaş eve yemek götürmek için gittiğinde Melike’nin koltuğa bağlı olduğunu gördüğünü belirterek, “Durumları iyi değildi. Yemek getirdim, ekmeği verdim, koltuğun üzerinde çocuk bağlıydı, onu gördüm. Elif, orada bağlıydı. Neden bağlıyorsunuz dedim, kendine zarar veriyordu dedi. Sabaha kadar gezerlerdi sokakta.” demişti.

“SAVCI BEYE SÖYLEMİŞTİM”

Kusça Muhtarı Feti Tokaç ise ailede piskolojik bozukluklar olduğunu belirterek, “Buraya geldiler. Onlara  yardım ettiler. Yiyecek yardımı yapıyorlardı. Değişik insanlardı. Köye geldiklerinde 41 plakalı araç gördüklerinde kaçıyorlardı. Savcı beyi anlattın, bunların hepsinin piskolojisi bozuk dedim.” ifadelerini kullanmıştı.

“EVDE İŞKENCE ETTİĞİ SÖYLENDİ”

Köy sakinlerinden İmdat Özcan, o dönem çocuğa evde işkence yaptığını duyduklarını belirterek, “Herkes gariban dedi, arkada hacimli bir araç. Geceleri camiye gidiyorlar, sakallı cübbeli, tufhaf tuhaf hareketler. Kız çocuğunun evde bağırması. Çocuğa evde işkence falan. Bir çocuğumuzu kaybettik.” diye konuşmuştu. Bu iddialar, bölge halkı konuştuğu gün mahkemece Palu Ailesi’ne yayın yasağı getirildiği için gündeme gelmemişti.Palu

#ferizlide.com:

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu