Padişahım Çok Yaşa

#ferizlide.com

Padahım Çok Yaşa

Zamanın birinde, ülkenin birinde, bir padişah varmış.

Padişahın yanında, samimi dostları varmış, padişah yanlış bir karar aldığı zaman, bu samimi insanlar, onu güzelce uyarıyor doğru, karar almasını sağlıyorlarmış.

Padişah, bu durumdan rahatsız olmaya başlamış, kendisini hatalı görenleri, görevden ve yanından, uzaklaştırmaya başlamış.

Öyle bir zaman gelmiş ki, artık hiç kimse padişahın hatalarını söyleyemiyor, söyleyenler ise anında kötü adam ilan edilip.

Padişahın şakşakçıları tarafından anasından doğduğuna, pişman edilecek hale getiriliyormuş.

Artık padişahım çok yaşa, sözleri yankılanır olmuş, hatta bazıları ALLAH benim ömrümden alsın, padişahımıza versin, diyecek kadar işi ilerletmiş.

Padişah halinden gayet memnun, ne söylerse söylesin, etrafındaki dalkavuklar yaşa var ol, sen bize ALLAHIN bir lütfusun, senin gibi kimseyi analar doğurmadı, gibi ipe sapa gelmez, övgülerle padişahı memnun etmeye ve görevlerinde, hızla yükselmeye gayret ediyorlardı.

Ülkede hayat böyle devam ederken, yıllar yılları kovalıyor ama padişaha yapılan övgüler, günden güne ölçüsüz bir biçimde artarak, devam ediyordu.

Padişah bir gece rüyasında, etrafındaki adamlar tarafından büyük bir ateşe doğru, sürüklendiğini görüyor ve kan ter içinde uyanıyor ve çok şükür ki rüyaymış diyor.

Diyor ama bir taraftan da düşünmeye başlıyor ve çok tehlikeli bir, yola girdiğini anlıyor.

Etrafındaki adamların dalkavukluğunu sınamak için, onları yanına çağırıyor ve diyor ki, ben artık renklerin ismini değiştiriyorum. Bundan sonra, beyaz renk siyah, siyah renk beyaz, kırmızı mavi, mavi kırmızı olacak deyiveriyor.

Deyince onlar da hemen padişahım çok doğru söylüyorsun, deyip övgülere başlamışlar, artık bizim için de renkler değişti, meğer biz yıllardır renkleri yanlış tanıyormuşuz, gibi laflar edince padişah bunlar ne dönek insanlar, üç günlük dünya menfaati için, yıllardır inandıkları değerleri nasıl da yok saydılar diye düşündü.

Padişah gece olunca, boy abdesti aldı ve sabaha kadar ALLAHA yalvardı tövbe etti, pişmanlığını dile getirdi.

Sabah olunca da ilk işi, bütün etrafında bulunan yalakaları, şakşakçıları, menfaatperestleri yanından uzaklaştırdı. Ardından samimi insanlar göreve getirdi ve onlara dedi ki, kim beni aşırı överse onu görevden alırım.

 Hatalı olduğum zaman hatamı söyleyeni ve hatalı olduğumu ispat edeni ise, görevde yükseltirim dedi.  Ali Yavuz Ferizli

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x