Özkoç, Peşini bırakmayacağız

#ferizlide.com

Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’na bilgi edinme başvurusu yapan Özkoç, ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yazılı yanıtlaması istemiyle soru önergesi verdi.

Engin Özkoç, Tank Palet Fabrikası’nın 481 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararıyla özelleştirme kapsam ve programına alındığını, ancak yine bizzat Cumhurbaşkanı tarafından fabrikanın özelleştirilmeyeceğine ilişkin kamuoyuna açıklamalar yapıldığını belirterek, şunları söyledi:
 
“Ortada büyük bir çelişki ve belirsizlik var. Bunun bir adım ötesinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan, özelleştirme kapsamına alınan fabrikamızın, bizim bildiğimiz ihalesi bile yapılmadan, Katar ortaklı BMC’ye devredildiğini söyledi. Devredildiyse, ihale hangi tarihte yapıldı? Devir hangi şartlarda gerçekleşti? Sözleşmede yer alan hususlar nedir? Bu süreçte Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüş alındı mı? Yok devir gerçekleşmediyse, Cumhurbaşkanı neden böyle bir açıklama yaptı? Ortada yasal olarak bir özelleştirme süreci varken bu yönde bir açıklama suç değil midir, ihaleye fesat karıştırma suçu oluşturmaz mı?

‘PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ’
Sorularımızın hepsine, yalnız Cumhuriyet Halk Partisi olarak değil, ülkesinin ve milletinin, çocuklarının yarınlarını düşünen yurttaşlar olarak cevap bekliyoruz. Genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu Meclis kürsüsünden sordu, meydanlarda sordu, biz basın aracılığıyla, mitinglerimizde, farklı platformlarda birçok şekilde sorularımızı dile getirdik. Yanıt alamadık. Demokratik siyasi işleyişten bir sonuç alamadığımız için bu kez yazılı olarak, yasal yollarla yanıt istiyoruz. Kimse süreci oldubittiye getirebileceğini, bulanık suda bu işi kapatabileceğini düşünmesin. Peşini bırakmayacağız!”

“TANK PALET, NEDEN PORTFÖY LİSTESİNDE YOK”
Özkoç’un, Özelleştirme idaresi Başkanlığı’na sunduğu ve yasal olarak 15 işgünü içinde cevap verilmesi gereken soruları şöyle;
“-20 Aralık 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan 481 sayılı Cumhurbaşkanlığı kararı doğrultusunda özelleştirme kapsam ve programına alınan Sakarya Arifiye’deki 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü işletimindeki mal ve hizmet üretim birimlerinin (Tank Palet Fabrikası) özelleştirme süreciyle ilgili Başkanlığınız bünyesinde hangi iş ve işlemler yürütülmüştür?
 
-Tank Palet Fabrikası’nın değer tespiti yapılmış mıdır?
-Fabrikanın özelleştirilmesine ilişkin ihale dokümanı hazırlanmış mıdır?
-Özelleştirme kararında yer aldığı üzere; Türk Silahlı Kuvvetlerine yönelik mal ve hizmet üretiminin devamlılığının sağlanması ve Milli Savunma Bakanlığı’nın kontrolünde yeni yatırımların yapılması dahil, ihale dokümanında ve işletme hakkı sözleşmesinde yer alacak hususlar belirlenmiş midir? Bu süreçte, Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüş alınmış mıdır, ortak bir çalışma yürütülmüş müdür?
-Özelleştirme kararında yer aldığı üzere; ihaleye katılacak teklif sahiplerinin ön yeterlilik kriterleri belirlenmiş midir? Bu konuda Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüş alınmış mıdır, ortak bir çalışma yürütülmüş müdür?
-İhale sürecinin ne zaman başlatılması öngörülmektedir?
-Kararda belirtildiği üzere, özelleştirme süreci 2019 yılı sonuna kadar tamamlanacak mıdır?
-Özelleştirme işlemleri tamamlanıncaya kadar Fabrika, 1. Ana Bakım Fabrika Müdürlüğü tarafından işletilmeye devam edilecek midir?
-Cumhurbaşkanlığı kararıyla özelleştirme kapsam ve programına alınan Tank Palet Fabrikası,  Başkanlığınızın internet sayfasında (https://www.oib.gov.tr/portfoy-listesi)  ilan edilen portföy listelerinde neden yer almamaktadır?
 
“CUMHURBAŞKANI’NIN DEVİR AÇIKLAMASI YASAL OLARAK SUÇ DEĞİL Mİ”?
Özkoç,  ayrıca Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın yazılı yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na da yazılı soru önergesi verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın devir açıklamasının suç teşkil edip etmediğini soran Özkoç, “Mevcut koşullarda sağlıklı, şeffaf, adil bir ihale yapmak mümkün müdür?” sorusunu yöneltti.
Özkoç’un, Albayrak’tan cevap istediği sorular şöyle:
“- Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Sakarya’da 19 Mart 2019’da yaptığı konuşmada, hangi dayanakla, “Arifiye’deki ana bakım fabrikasını, 25 yıllığına Katar-Türk iş birliği olan BMC’ye devrettik” ifadesini kullanmıştır. Tank Palet Fabrikası, BMC’ye devredilmiş midir?
– Devredildiyse; ihale hangi tarihte yapılmıştır? Fabrikamıza ne kadar bedel biçilmiştir? İşletme hakkı devri hangi şartlarda gerçekleşmiştir? İşletme hakkı sözleşmesinde yer alan hususlar nelerdir? İşletme hakkı sözleşmesi, ihale dokümanı ve teklif sahiplerinin ön yeterlilik kriterleri için Milli Savunma Bakanlığı’ndan görüş alınmış mıdır?
– Devir işlemi gerçekleşmediyse; Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın fabrikanın BMC’ye devredildiği açıklaması, yasal olarak suç değil midir? İhaleye fesat karıştırma suçu oluşmamış mıdır?
 
-Mevcut koşullarda sağlıklı, şeffaf, adil bir ihale yapmak mümkün müdür?

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x