OSB’ye Böyle İsyan Ettiler

#ferizlide.com: Ferizli’de OSB kurulacak alanda toplanan bölge sakinleri arazilerinin oldu bittiyle ellerinden alınmak istendiğini belirterek, “Yerli otomobil buraya gelecek diye halkı susturmaya çalıştılar” dedi

Ferizli’ye bağlı Abdürrezzak, Seyifler, Tokat ve Doğancı Mahallesi’nde bulunan 5 bin 300 dönüm araziye kurulacak Metal ve Otomotiv İhtisas Organize Sanayi Bölgesi (OSB)  ile ilgili bölge halkı tepkili. Bölge sakinleri arazilerinin oldu bittiye getirilerek ellerinden alınmaya çalışıldığına dikkat çekerek, “Dedikodularla iş yürütmeye çalışıyorlar. Yerli otomobil buraya gelecek diye halkı susturmaya çalıştılar” dedi.

RANT KAVGASI
Arazileri üzerinde kimsenin rant kavgası yapmasına izin vermeyeceklerine değinen bölge sakinleri, “Konuyla ilgili mahkemeye başvurduk. Bizim verimli tarım arazilerimizi değersizleştirerek, 3’üncü sınıf tarım arazisine çevirdiler. Birileri bizim arazilerimiz üzerinden rant elde ediyor. Arazilerimizin istimlakıyla ilgili kimse bir açıklama yapmıyor” dedi.

HARİTA ÇİZİYORLAR
Verimli arazilerinin üzerine sanayi kurulmasını istemediklerini vurgulayan vatandaşlar, “Birileri bizim topraklarımız üzerinden harita çizerek sanayi yapacaklarını söylüyor. Kamu yararı iddiasıyla bizi sessiz gördükleri için arazilerimizi elimizden almaya kalkıyorlar. 5 bin 300 dönümlük arazi en az 5 bin kişinin ekmeği. Bizi neden sahipsiz sanıyorlar” diye konuştu.

BALIK YAŞAMIYOR 
Bazı vatandaşların açıklamaları şu şekilde: 

Mümin İnal, “Burada topraklarımız ve arazilerimiz verimli fakat bazı nedenlerden dolayı değersiz, 3. Sınıf arazi konumuna getirdiler. Arazimiz görünüyor burada verimlerimiz yüksek. Zaten %50 den fazlası fındık bahçesi. Birileri gelip burada tasarruf yapıyor, birilerine peşkeş çekiyor, para kazanıyor arazilerimiz üzerinden. Vatandaşta da bu sefer çalışma şevki kalmıyor. Arazilerimiz yarın, bir ay sonra, bir sene sonra sanayi olacak deyip yani istimlak edilecek. Kaç paradan istimlak edileceğini de bize sormuyorlar. Biz bu konuda bilgi sahibi de değiliz sadece basından öğreniyoruz. Hiçbir yetkili “arkadaşlar şuradan başlayıp şurada bitecek” demiyor. Bize bilgi vermiyor. Gelip birileri diyor ki “sadece yerlerinizi biz 35 liradan 40 liradan toplayacağız” deyip gidiyorlar. Bu söyleyenlerinde kim olduğu belli zaten. Bizde arazilerimizin sanayi olmasını istemiyoruz. Arazilerimiz verimli. İleride kanal var. Bu kanaldan 10 sene önce köylümüz su içiyordu. Balıklarımız yaşıyordu. Şu an da o kanaldan buraya malum 3 – 4 tane iş yeri yapıldı. Onlar yüzünden artık kanaldan su içmeyi bırak balık bile yaşayamıyor. Tarlalarımızı bile sulayamıyoruz. Sanayilerinde böyle olacağını bildiğimiz için biz burada sanayi istemiyoruz.” 

BETON YIĞININA ÇEVİRMESİNLER
Seyifler mahallesinden Mümin Yüzügülen, “sanayi yapılacak arazinin içinde arazisi olan bir vatandaşım. Sevgili kardeşlerim bu araziler bize ait. İnsanların mal edinme ve mallarını koruma hakları kutsaldır. Bizi bilgilendirmeden bize sorulmadan bakıyoruz bizim araziler üzerinde bir takım haritalar çizip sanayi yapacaklarını ve bu yerlere kamu yararı var diyerek bir takım kandırmalarla bizi sessiz gördükleri için elimizden bu araziyi almak istiyorlar. Bizim arazimiz birinci sınıf arazi ne eksek olur. Benim kendi şahsi olarak burada yirmi dönüm bir fındığım var. Ben 80 100 bin lira arası gelir elde ediyorum. Benim arazimi bana sormadan hangi yetkiyle, izin istemeden nasıl elimden alırlar. Buradan yetkililere sesleniyorum. Bu yapılması düşünülen sanayinin içine giren 5 bin 300 dönümlük arazideki nüfusun en az 5 bin nüfusa ekmek veren bir arazi olduğunu bilmiyor mu yetkililer? Bizi neden bu kadar sahipsiz bırakıyorlar. Arazimizde sanayi istemiyoruz. Sanayiye karşı insanda değilim ben kendim sanayiciyim. Ama topraklarımız bize ekmek veren şeylerdir. Bu yüzden dünyada her şeyin imalatı yapılır ama toprağın imalatını kimse yapamaz. Yetkililere sesleniyorum. Sesimizi duysunlar. Vicdanlarıyla baş başa kalsınlar. Bizim arazilerimizi beton yığınına çevirmesinler.”

#ferizlide.com:

Abone Olun
Bildir
guest
2 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Cırpınırdı Karadeniz
Cırpınırdı Karadeniz
7 ay önce

Ranttan bahseden eski muhtar yerlerimiz ellerimizden kayıp gidiyor diyen eski muhtar OSB içerisinde yerleri kendisi pazarlıyor ve birilerine peşkek çekiyor sonrada kalkmış koyun postuna bürünmüş timsah olmuş rantı yer sahiplerine sağlayın. Sonrada bir aymaya bakı…..

Celil kamacı
Celil kamacı
7 ay önce

Sende çırpınıyorsun karadeniz ama o surata balık gelmez! Dün kötülediklerinizle bugün kanka olup ranta yanaşmak için taklalar atarak sinsice planların işe yaramaz. Dünkü muhtar bugün doğruyu görmüş olması aymaktır ne güzel işte! Birde eski dinozorları sahaya sürerek ancak avucunuzu yalarsınız… Artık halk uyandı ve kandırmalar bitti. Bizim tarlalar kimsenin rant koşturma yeri değil bunu böyle bil çırpınırdı…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
2
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x
Kapalı
Kapalı