OSB: Neden Tarım Arazilerine Kuruluyor?

#ferizlide.com: Tam da Sakarya basınına hayıflanıyordum ki; Sakarya Yenihaber gazetesi genel yayın müdürü Sezai Matur, yükselen tansiyonuma deva olan yazısını gördüm.

Planın sahipleri, bu topraklardan önce buğdayı, sonra pancarı, sonra ayçiceğini, sonra kabağı, sonra patatesi, sonra arpayı ve ineği -davarı kovdular!

Şimdiyse bütün imkânları elinden alınan ve dara düşürülen çiftçiyi – üreticiyi kovuyorlar! Meselenin insanın içini yakan ve tansiyonunu yükselten tarafı ne biliyor musunuz? Dört (4) dönem Ak partide milletvekilliği yapan, doğup büyüme Abdurrezzak’lı olan ve dede, baba toprağını ‘OSB olsun, reisimizin emridir’ diye mücadele eden Ayhan Sefer Üstün’ün olmasıdır.

Buradan ona selam olsun, başardınız sayın Üstün ama siz şimdi reisinize karşısınız değil mi? Bu ne yaman çelişki!

Bir diğer anlaşılamayan yön ise Söğütlü’yle Ferizli’nin sınır olan tarlalarının, Söğütlü tarafına olamaz OSB, orası tarım toprağı ama Ferizli tarafına olur verilmesidir! İşte bu çelişkiler yumağı içerisinde geçen gün valilikten gelen haberde OSB’nin onaylandığı bilgisi veriliyordu.

Ardından Anadolu Ajansı duyurdu ve tüm Sakarya basını girdi o müjdeli haberi(!) 20 bin kişi istihdam edilecekmiş ve memleket bu osebe sayesinde kurtulacak algısı oluşturulmuş.

Öyle mükemmel bir algı idi ki, gıda mühendisi bile bu duruma şapka çıkartıyor, sebep olanlara dua ve niyazda bulunuyordu!

Şimdi herkes mutlu.

Emeği geçen herkesin başta SATSO başkanı olmak üzere gözü aydın olsun!

Umarım gelecekte Filistinli çocukların dedeleri konumuna düşmezsiniz.

Ama işin daha berbat olanı ise tüm siyasi parti ve STK’ların 3 maymunu oynaması ve ranta yönelmesidir!?

Tansiyonumuzun yükselmesine neden olan bu tepkilerimin soluklanmasına değerli gazeteci Sezai Matur şu yazısıyla imkan verdi.

İşte Matur’un o yazısı:

“Üstün’ün OSB’si kuruldu

AKP’den 4 dönem milletvekili seçildikten sonra yeni bir parti kurmak için ayrılan Ayhan Sefer Üstün, görevi süresince çevreye duyarlı bir siyasetçi görünümü vermeye çalıştı.

Son milletvekilliği döneminde biri Söğütlü’de, biri Ferizli’de olmak üzere iki OSB kurulması girişimleri vardı.

Üstün, Söğütlü’deki OSB’yi tarım arazilerine kuruluyor diye engellemeye çalışırken Ferizli’deki OSB’nin kurulması için öncülük ediyordu.

Kendisi de Ferizlili olan Üstün, dönemin Belediye Başkanı Ahmet Soğuk’la birlikte canla, başla bu OSB için çalıştı, çabaladı.

Oysa Ferizli’de kurulması planlanan OSB’nin yeri de son derece verimli tarım arazileriydi.

5 bin dönümü aşkın yemyeşil arazi, İstanbul’dan kovulan sanayiler için OSB’le dönüştürülmek isteniyordu.

Araziler toplanmış, köylünün arazisi yok pahasına kapatılmıştı.

OSB’nin kurulması, tarım arazilerinin bu vasfının değiştirilmesi çok da kolay olmadığı için bir hayli gecikti.

Üstün milletvekili yapılmayınca eski Başbakan Ahmet Davutoğlu ile AKP’den ayrıldı, yeni bir yola girdi.

Ama OSB’deki çark dönmeye başlamıştı ve OSB resmen kuruldu.

Bundan eminim en çok Davutoğlu’nun sağ kolu Ayhan Sefer Üstün mutlu olmuştur.

Emeği ve desteği olanlara duyurulur.”

Abone Olun
Bildir
guest
3 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Veysel Dikbaş
Veysel Dikbaş
1 yıl önce

Söğütlü de iki, Ferizli de iki olmak üzre dört OSB’nin bu iki ilçe de, hem de tarım arazileri üzerine kurulması anlaşılır gibi değil. 26 Ekim 2019 tarihinde uçakla Trabzon’dan gelirken aşağıdaki çorak arazileri görunce aklıma Ferizli de ki OSB’nin kurulduğu tarım arazileri geldi ve içim burkuldu.
Bu arazileri insafsızca OSB’ ye devredilmesinin vebalini nasıl çekecekler idrak edemiyorum. Bizler yaşı 50’nin üzerinde olanlar belki görmeyebilir. Ama bu güzelim bölgeyi yaşanmaz hale getirenleri hiç kimse hayırla yad etmeyecek. Şimdiden bunu böyle bilsinler.

FerizliSpor
FerizliSpor
1 yıl önce

admin bırak bu boş işleri haber güzel sonuçta senin tarlana yapılmıyor

Ferizlide
Ferizlide
1 yıl önce
Yanıtla  FerizliSpor

Zaten memlekete ne oluyorsa sizin gibi zihniyet sahipleri yüzünden oluyor. Aman ucu sana dokunmuyorsa sus konuşma. Bana faydasıda yok, zararıda yok banane başkasından mantığı bizleri bu hale getirdi. Belki seni beni etkilemeyecek ama ileride başkaları da çocuğumuzu torunumuzu düşünmeyecek…

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
3
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x