Orhan camiinde halkla bütünleşme iptal edildi

Ferizlide.com: Restorasyon çalışmaları süren tarihi Orhan Caminin çevresi yeniden avluyla çevreleniyor. Sakarya Yenihaberin haberine göre 2012'de mevcut avluların kaldırılmasının ardından tepki çeken gelişmeler yaşanmıştı.

Adapazarı merkezindeki tarihi Orhan Gazi Camisindeki restorasyon çalışmaları devam ediyor. Cami içi ve dış cephesindeki çalışmaların dışında, cami çevresinde de önemli bir değişikliğe gidildi. Sakarya Büyükşehir Belediyesi, caminin çevresini ahşaptan yapılan saksılı avluyla çevrelemeye başladı. Saksılara mevsim çiçekleri de ekilmeye başlandı.

2012 yılında, Sakarya Büyükşehir Belediyesi’nin o dönemki yönetimi tarafından “Camileri halkla bütünleştirme” çalışması kapsamında tarihi caminin çevresindeki avlular kaldırılmıştı. Bu gelişmenin ardından, camiye cepheli iş yerleri tezgahlarını dışarıya çıkarmış, çay ocakları da masa ve sandalyelerini neredeyse caminin kapısına kadar sıralamıştı. Bu manzaraya vatandaşın gösterdiği tepki sık sık gündeme gelirken, Ekrem Yüce’nin talimatıyla çay ocaklarının masa ve sandalyeleri bölgeden kaldırılmıştı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu