Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’i Anıldı

#ferizlide.com

Vali Ahmet Hamdi Nayir, Sakarya Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen ‘İlim, Fikir ve Siyaset Adamı Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil Paneli ve Anma Programı’na katıldı.

Vali Ahmet Hamdi Nayir ile birlikte Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Yüce, Sakarya Üniversitesi (SAÜ) Rektörü Prof. Dr. Fatih Savaşan, Adapazarı Kaymakamı Yusuf Ziya Çelikkaya, daire amirleri, akademisyenler, öğrenciler ve vatandaşların da katıldığı panelin moderatörlüğünü Sakarya eski Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen yaparken, Milli Eğitim-Kültür ve Turizm eski Bakanı, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı ile Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Dr. Murat Yılmaz da konuşmacı olarak yer aldı.

Atatürk Kültür Merkezinde düzenlenen panel ve anma programında Prof. Dr. Nabi Avcı, Prof. Dr. Mustafa İsen ve Dr. Murat Yılmaz, 1893 – 1967 yılları arasında yaşayan Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil’in hayatına dair kesitler aktarırken, Türkiye’de ilk defa iş hukuku dersini ihdas ederek okutan, Türk hukukçuları arasında siyasî, sosyal, hukukî sahalarda en çok çaba gösteren ve en çok eser veren hukukçu-siyasetçi Başgil’in 27 Mayıs darbe döneminde demokrasi uğruna verdiği mücadele de anlatıldı.

Anma programı ve panelde ayrıca Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’in hayatına ve ilkeleri uğruna verdiği mücadeleye dair soru-cevap bölümü de yer alırken, Vali Ahmet Hamdi Nayir büyük fikir, ilim ve siyaset adamı Ord. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil’i rahmet ve minnetle yâd ettiklerini belirtti.

Programın sonunda Millî Eğitim-Kültür ve Turizm eski Bakanı, Eskişehir Milletvekili Prof. Dr. Nabi Avcı, Sakarya eski Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İsen ve Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Üyesi Dr. Murat Yılmaz’a anlatımlarından dolayı teşekkür ettiğini ifade eden Vali Ahmet Hamdi Nayir, Ord. Prof. Dr. Ali Fuad Başgil anısına böylesi önemli bir panel düzenlenmesinde emeği geçenleri de kutladı.

Abone Olun
Bildir
guest
0 Yorum
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x
()
x