ÖNCE ANDIMIZ’I ANLA!

#ferizlide.com

ÖNCE ANDIMIZ’I ANLA!

Andımız, 1933 yılında dönemin Milli Eğitim Bakanı Reşit Galip tarafından hazırlanmış ve bir takım değişiklerle 2013 yılına kadar gelmiştir. Tam 80 yıl boyunca ilköğretim öğrencilerinin her gün okuduğu bu metin; 2013 yılında çözüm adlı ihanet sürecinin baş aktörü PKK ve 15 Temmuz ihanetinin baş aktörü FETÖ’nün cici örgütler olduğu dönemde AKP Hükümeti tarafından bu terör örgütlerinin isteği üzerine kaldırıldı.

İlgili Makaleler

Andımız’dan FETÖ’nün rahatsız olması normaldir. Çünkü bu metin aidiyet duygusunu geliştiren, milleti bütünleştiren bir yapıya sahip. 15 Temmuz’da FETÖ’nün karşısına dikilen vatandaşlarımız okullarda andımızı her gün okuyarak büyümüştü. Andımız’dan PKK’nın rahatsız olması da normaldir. Çünkü ayrım yapmadan tüm vatandaşlarımızı Türklük üst kimliğinde toplayan bir yapıya sahip bu metin. PKK’ya karşı şanlı mücadelenin neferleri, can veren kanı dökülen o kahramanlar Andımız’ı okuyarak büyüdüler. FETÖ’yü, PKK’yı ve aynı zihniyette olan hainleri anladık anlamasına da AKP ve Erdoğan niye şiddetle karşı çıkıyor ve neden bu konuda FETÖ ile PKK ile aynı mevziye düşmüş oluyor?

AKP ve Erdoğan cephesinin Andımız’a karşı çıkmasında hiçbir mantıklı sebep bulamıyorum. Neymiş Efendim Hitler döneminin Türkiye’ye etkisiymiş. Almanya’daki ırkçılığın Türkiye’ye yansımasıymış. Efendiler! Siz Türkiye’de ne zaman ırkçılık gördünüz? Kimler ırkından dolayı yanmış fırınlarda. Asıl sizin yaptığınıza ırkçılık denir. Andımız hangi etnik kimlikten olursa olsun tüm vatandaşlarımıza Türk’üm diye söyleten bir metindir. Herkesi ayrım yapmadan Türklük üst kimliğinde buluşturan bir metindir.

Kürt var, Çerkez var, Laz var. Bunların hepsi Türk’üm demek zorunda mı? diye karşı çıkılıyor. Hatta bazısı da işi iyice abartıp 3-5 Rum ve Yahudi için bunlar niye Türk’üm demek zorunda diye soruyor. Kardeşim burası toplama kampı değil, Türkiye Cumhuriyeti. Neden Türkiye deniliyor bu topraklara? Türk’ün ülkesi burası. Kişinin alt kimlikleri farklı olabilir ama Türkiye’de herkesin üst kimliği Türklük’tür. Bunu kabul etmeyenler kendilerini rahat edecekleri yere gidebilir. Türk’üm diyemem diyen Kürt’e Barzanistan var gitsin orda kendini tatmin etsin. Türk’üm diyemeyen Ermeni’ye Ermenistan var gitsin oralarda tatmin olsun. Herkesin etnik kimliğini öne çıkaran bu zihniyettir asıl ırkçı olan. Git bakalım Fransa’da ben Fransız değilim Norman’ım de bakalım ne oluyor. Diyemezsiniz bakın İspanya’da ben Katolan’ım İspanyol değilim dediler dediler, şimdi bölünmek üzereler. Türkiye’deki oynanan ve baş aktörleri bizim liboş aydın müsveddeleri ve terör örgütleri olan oyunun amacı da aynen bu. Siz Türklük üst kimliğini tartışmaya açarsanız. Yarın bu ülkede bunlar var şunlar var neden Türk Bayrağı diyoruz. Neden bu ülkenin ismi Türkiye demenin yolunu açarsınız.

Anlamayan için örnekleyerek anlatayım. Domates, marul, soğan, salatalık aldınız, salata yaptınız. Yaptığınız şey artık kaynaştı ve bir bütün oldu adı da salata oldu. Sonra domates aradan çıktı, ben salata değilim domatesim, ben salatalığın ismini kabul etmiyorum dedi. İşte bunu diyemez, kökeni domates ama artık o salata üst kimliğinde buluştu.

Bir başka bahane ise hiçbir ülkede böyle bir uygulama yok yalanı. Avrupa’nın birçok ülkesinde de ABD’de de benzeri uygulama var. Hem olmasa ne olur. Okul, öğrencinin vatandaşlık bilincini de geliştirmesi, aidiyet duygusunu da güçlendirmesi gereken yer değil mi? Biz bunun yöntemini Andımız ile sağlamaya çalışmışız. Başka ülkeler gençlerine başka yöntemlerle bu bilinci zaten veriyor.

Türkiye Cumhuriyeti’nde yaşıyoruz. Referansımız Anayasa değil mi? Ne diyor Anayasa Madde 66: Türk Devleti’ne vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türk’tür. Bu cümlenin neresinde etnik vurgu var. Bu cümleye göre Andorralı da olsan Trinidad and Tobago’lu da olsan bu ülkenin vatandaşı olmuşsan sana Türk deniliyor. Brezilya’lı futbolcu Marco Aurelio Türk vatandaşlığına geçti, Mehmet ismini aldı. Gitti Türk Milli Takımı’nda da oynadı. Kim ona senin rengin bozuk, senin ırkın yamuk; bu takımda oynayamazsın dedi? Kim yaptı bu ırkçılığı? Kimse… Eee o zaman sorun ne?

Bir başka sorun tabi ki Andımız’daki Atatürk vurgusu. Açtığın yolda, gösterdiğin hedefe hiç durmadan yürüyeceğime ant içerim deniliyor. Atatürk’ün açtığı yolda Cumhurbaşkanı olabiliyorsunuz, açmasa bu yolu olabilir miydiniz? Hele bir kadın gazeteci var kinini kusuyor ekranlarda. Sen o kızıl saçlarını savura savura eteğinle erkekler kaşısına oturup bacak bacak üstüne atıp tartışmaya girebilme durumunu bile Atatürk’ün açtığı yola borçlusun. Sen neyin derdindesin? Açıklama yapmış bir de cumhurbaşkanının Andımız karşıtı konuşması duygulandırmış. Duygulanırsın tabi özledin çünkü FETÖ’lü PKK’lı açılım günlerini… İsmini duyduğunda ürperdiğiniz Atatürk’ün Türk tanımına da bir bakın “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuran halka Türk Milleti denir.” demiş. Bunun neresinde var etnik vurgu. Türkiye Cumhuriyeti’nin kuran halk için de başka etnik kimliklerde insanlar yok muydu? Elbette vardı. İşte Atatürk de hepsine Türk demiş.

Sayın Cumhurbaşkanı Türkçülük, ırkçılık değildir, siz önce bunu öğrenin. Türkçülük işte tam da benim yazdıklarımdır. Yazımın neresinde ırkçılık var. Türkçülük yaparsan o da Kürtçülük yapar diyorsunuz. Yapamaz sayın cumhurbaşkanı, yapamaz. Böyle bir hakkı yok. Bakın bizim yaptığımız Türkçülük’te ırkçılık yok. Kürtçülük yaparsa yani olay alt kimliklere girerse işte o zaman ırkçılık olur. Cumhurbaşkanı, bizim için tek ant vardır. O da İstiklal Marşı’dır diyor. Sayın cumhurbaşkanı eğer siz Andımız’a ırkçı diyorsanız o zaman İstiklal Marşı daha ırkçı olmaz mı? İstiklal Marşı’nda “Kahraman ırkıma bir gül… Ne bu şiddet, bu celal?” satırı geçmiyor mu? “Ebediyyen sana yok, ırkıma yok izmihlal.” satırı geçmiyor mu? Açık açık ırk vurgusu yapan rahmetli Mehmet Akif Ersoy ırkçı mıydı?

Mankurtlaşmış zihniyete inat haykırıyoruz.

TÜRK’ÜZ, TÜRKÇÜYÜZ, TURANCIYIZ…

NE MUTLU TÜRK’ÜM DİYENE!!!

Abone Olun
Bildir
guest

3 Yorum
en yeniler
eskiler beğenilenler
Satır İçi Geri Bildirimler
Tüm yorumları görüntüleyin
Veysel Dikbaş
Veysel Dikbaş
2 yıl önce

Bu yazıyı denk geldikçe okuyorum. Bu 4.cü kez okuyuşumdu. Belki bu gün değil ama, zamanı geldiğinde bu yazıyı ön plana çıkararak en güzel yorumu yapacağımdan emin olmanızı istiyorum.
Saygılarımla…

Burhan
Burhan
2 yıl önce

Kutluyorum arkadaşım,Ne Mutlu Türküm diyene.

Erkan
Erkan
2 yıl önce

Durumun bundan daha güzel açıklanabileceğini sanmıyorum. Çok güzel bir tespit olmuş..

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
3
0
Düşüncelerinizi paylaşın.x